STUDENTI I SË DREJTËS “ne jemi nën kushtetutën, por kushtetuta është ajo çfarë gjyqtarët thonë se është”. (charles evans hughes)
STUDENTI I SË DREJTËS

Denohet gabimisht, lirohet ngha burgu pas 16 vjetesh

Denohet gabimisht, lirohet ngha burgu pas 16 vjetesh

Nje i burgosur ne SHBA ka lene qeline pas 16 vjetesh burg, pasi eshte shpallur i pafajshem. Pasi ka kaluar me shume se gjysmen e jetes pas hekurave, Thaddeus Jimenez eshte liruar nga autoritetet.

Ai ishte arrestuar ne vitin 1993 kur ishte vetem 13 vjec, pasi u akuzua per vrasjen e nje bashkemoshatari.

Dy gjykata per te mitur e kishin shpallur fajtor per krimin ne baze te tre deshmive.

Por ato kane rezultuar false dhe 30-vjecari eshte liruar nga burgu.

{Albeu}

  • Asnjë vlerësim. Bëhu i pari që e jep atë!