Astronautët, 8 orë në hapësirë për të riparuar Teleskopin

juridiksi Nga Më 18/05/2009 comment 5

folder_openShkencë dhe Kuriozitete18-05-2009

Astronautët amerikanë përfunduan ecjen e katërt në hapësirë për të riparuar Teleskopin Habëll.

A photo provided May 14, 2009 by NASA shows astronaut Andrew Feustel, performing work on Hubble Telescope
Astronautët Majk Gud dhe Majk Masimo zëvendësuan dje panelin e furnizimit me energji të një instrumenti të fuqishëm të teleskopit, i cili e lejon NASA-n të vëzhgojë vrimat e zeza dhe galaktikat.

Dy astronautët patën vështirësi për çmontimin e një parmaku i cili duhej hequr për të filluar riparimet. Megjithëse ata nuk arritën të heqin njërin nga bullonat e parmakut, ata arritën ta përkulin atë dhe të vazhdojnë punën.

Ecja në hapësirë zgjati më tepër se 8 orë. Kjo ishte ecja e gjashtë më e gjatë në historinë e programit amerikan të hapësirës.

Problemet me bullonin dhe me një instrument, bateria e të cilit ishte dobësuar, bënë që astronautët të mos e përfundonin njërën nga detyrat e planifikuara për ecjen e djeshme – zëvendësimin e një pjese të materialit izolues të teleskopit që ishte vjetëruar. Kontrollorët në Tokë po shikojnë mundësinë që ky problem të zgjidhet me një dalje tjetër në hapësirë sot.

 • Asnjë vlerësim. Bëhu i pari që e jep atë!

Komentet

 • www.reddit.com

  1 www.reddit.com Më 23/10/2020

  Hello, after reading this awesome article i am also
  happy to share my knowledge here with friends.
 • visual.ly

  2 visual.ly Më 22/10/2020

  Everything is very open with a very clear description of the issues.

  It was definitely informative. Your site is very
  helpful. Thank you for sharing!
 • fairy tales stories

  3 fairy tales stories Më 28/07/2011

  Superincumbent struck showtime of art, I am gladsome to old it. There are so numerous developers hired on this acquisition but this is one of the top seminal righteousness e'er. Thanks for medallion it here.

 • love poem for him

  4 love poem for him Më 28/07/2011

  Structural untoward utilise for me, Unoriginality ruttish that you are one of the uncomparable bloggers I e'er saw.Thanks for act this newsy intellection
 • short stories

  5 short stories Më 27/07/2011

  Rale galvanising penalization. Transactions has been handwritten in hit overnice enounce. I tap accruement this palatalised of becalm. Thanks for coitus gaolbreak noesis.

Shto një koment