Créer un site internet

500 milione perdorues interneti në mbare boten

juridiksi Nga Më 25/07/2009 comment 10

folder_openShkencë dhe Kuriozitete

Lidhjet globale të shërbimit të internetit do të arrijnë në 500 milionë vitin e ardhshëm, sipas një kërkimi të ri nga Futuresource Consulting. Firma analizuese tha se lidhjet DSL janë ende forma më popullore e lidhjes së internetit.

Rreth 60 përqind e shtëpive përdorin metodën e lidhjes me anë të linjës së telefonit, ndërsa 20 përqind e tyre përdorin lidhjet kabllore.

Lidhjet më të shpejta të internetit u gjendën në Japoni dhe në Korenë e Jugut, ku shpejtësia mesatare ishte rreth 30Mbit/s. SHBA, për krahasim, regjistrohej me një shpejtësi mesatare 2.7Mbit/s.

Suedia postoi shpejtësinë më të madhe në Evropë, me një lidhje mesatare prej 14Mbit/s.

Futuresource beson se shumica e rritjes në të ardhmen do të ndodhë në tregjet në zhvillim, sesa në vendet e zhvilluara ku interneti është konsoliduar tashmë.

“Edhe pse tregjet në shumë vende të zhvilluara po ngopen, po fillojnë të shfaqen vende strategjike alternative. Kërkimi ynë tregon se Afrika dhe Lindja e Mesme do të përjetojnë kulmin këtë vit me një rritje rreth 33 përqind”, tha analisti i vjetër i tregjeve Patrik Pfandler i Futuresource.

“Në afat të gjatë, India është vendi për t’u parë me kujdes në katër vitet e ardhshëm. Me një raport nga më të ultët për lidhjet fikse të internetit në këtë moment, në vetëm pak mbi 2 përqind, ose 5 milionë abonentë, tregu projektohet të rritet me pesëfish në 2013, te pothuajse 25 milionë linja.”

{krokodili.com}

 

 • Asnjë vlerësim. Bëhu i pari që e jep atë!

Komentet

 • Cheap Moncler Jackets

  1 Cheap Moncler Jackets Më 17/10/2011

  <a href="http://www.moncler-uk-sale.com/">Cheap Moncler Jackets</a>
  Cheap Moncler Jackets
 • brother quotes

  2 brother quotes Më 02/08/2011

  Lionel Andrés Messi is an Argentinian contestant who currently plays for Municipality and the Argentinian somebody forgather. Excogitative one of the terminable enthralled players of his act.
 • cheap nfl jerseys

  3 cheap nfl jerseys Më 26/11/2010

  <h2><a href="http://www.baidu.com">&#30334;&#24230;</a></h2>
  sina
  <ul><a title="baidu" href="http://www.baidu.com"><strong>baidu</strong></a></ul>
 • local moving company

  4 local moving company Më 24/11/2010

  I am so proud that so great creators are in our world. In case I were the monarch of the monarchy, I would grant the writer of this article with medal
 • 5 Më 20/08/2010

  228asb

  Exclusive shop of GHD Straightener, fashional
 • North Face Jackets

  6 North Face Jackets Më 02/08/2010

  North Face Outlet isn’t the only brand ’s successful .” said analyst Matt Powell of SportsOneSource, “but North Face Jacket’re the most successful.” In fact,Powell estimates that less than a year after launching the brand, North Face Jackets has an 80 percent market share of what calculates to be a $150 million domestic North Face business.
 • 7 Më 05/02/2010

  [center]
  [/center]
 • kelmendi

  8 kelmendi Më 24/12/2009

  kur te kish te holla bleje mos harr
 • astriti

  9 astriti Më 26/11/2009

  tung ju përshëndes të gjithë kabinetin e ministris së arsimit e më së shumti Nehat Mustafen i cili është njeriu më i mir ne KOSOV
 • florian

  10 florian Më 27/07/2009

  dua te kem nje laptop po nuk kam mundesi ta blej

Shto një koment