Créer un site internet

Zhvillim historik i se drejtes civile

Sonila Nga Më 04/01/2013 comment 3

folder_openPostime nga anëtarët

Vështrim Historik mbi Kodin Civil dhe Dispozitat e tij

 

HYRJE

veshtrim-historik-mbi-kodin-civil-sonila-rrahmani.pngSic jemi mesuar te njohim nepermjet historise, Shqiperia ka pesuar situata te here pas hershme pushtimi dhe per pasoje edhe kushtet politike-ekonomike kane ndryshuar.

Gjithashtu ndryshime gati te rrenjesishme pesonte here pas here edhe legjislacioni yne.

Deri ne 1912 kur ndodhi dhe akti i shpalljes se Pavarsise ne Shqiperi mbizoteronte E drejta Zakonore Shqiptare dhe E drejta Osmane. Keto dy burime te se drejtes sa vinin e modernizoheshin, pershtateshin me kohen dhe paraqiteshin me nje forme me te pranueshme derisa edhe njiheshin si te drejta ”shtetenore” me karakter te pergjithshem dhe imponues.

 E njejta praktike ndodhte dhe me legjislacionin civil, teme te cilen po e shqyrtojme me gjeresisht ne nje interval kohor prej nje shekulli. Edhe mbas lindjes se shtetit te ri Shqiptar te vitit 1929, deri ne hyrjen ne fuqi te legjislacionit civil te kohes te Zogut,i cili konsistonte ne Kodin Civil te vitit 1929 pati probleme te shumta ne fokusimin e dispozitave.

Ky i fundit solli nje fryme te modeleve romaniste te se drejtes private duke trajtuar teorine e veprimit juridik ne Titullin e Dyte “obligimet dhe kontratat ne pergjithesisht”. Gjithashtu e njejta linje ndiqej edhe per pavlefshmerine dhe anulueshmerine e kontratave  si dhe shkaqet  qe sjellin  kete pavlefshmeri.

 • 2 vota. Mesatarja e 2.00 të 5.

Komentet

 • adreamoftrains web hosting providers

  1 adreamoftrains web hosting providers Më 12/08/2020

  Have you ever considered writing an ebook or guest authoring on other websites?
  I have a blog based upon on the same information you discuss and would love to have you share some stories/information. I know my
  audience would appreciate your work. If you're even remotely interested, feel free to send me an e mail.
  adreamoftrains best hosting
 • web hosting company

  2 web hosting company Më 11/08/2020

  Yesterday, while I was at work, my sister stole my iPad and
  tested to see if it can survive a twenty five foot drop, just so she can be a youtube sensation.
  My apple ipad is now destroyed and she has 83 views. I know this is
  completely off topic but I had to share it
  with someone!
 • best web hosting 2020

  3 best web hosting 2020 Më 10/08/2020

  What's up i am kavin, its my first occasion to commenting anywhere,
  when i read this piece of writing i thought i could also create comment due to this brilliant
  paragraph.

Shto një koment