Créer un site internet

BDI merr 5 ministri dhe një post të zv/kryeministrit

juridiksi Nga Më 05/07/2008 comment 1

folder_openPolitikë

05.07.2008 
Partia e Ali Ahmetit do të marrë digasterin e ekonomisë, shëndetësisë, ministrin e punës dhe politikës sociale, të pushtetit vendorë dhe ministrinë e ambientit si dhe një zëvendëkryeministër. 

BDI është partneri shqiptar i kolicionit të ri qeveritar të kryesuar nga VMRO DPMNE-ja. Marrëveshja u pasua me mbledhjet e komitetit ekzekutiv dhe Këshillit qendror të VMRO-DPMNE-së dhe kuvendit të përgjithshëm të BDI-së që dhanë dritë jeshille koalicionit të ri qeverisës. BDI në qeverinë e re do të kryesojë me 5 ministri dhe një post të zv kryeministrit. Kuadro të partisë së Ahmetit do të drejtojnë digasterin e ekonomisë, atë të pushtetit vendorë, shëndetësin, ministrin e punës dhe politikës socjale si dhe ministrinë e ambientit. BDI do të ketë edhe nënkryetarin e parlamentit si dhe tri poste të zv ministrave në ministrin e brebndshme atë të arsimit dhe finansave. Emrat e ministrave edne nuk publikohen sic nuk jepen as detaje se cka përmbanë marrëveshja midis BDI-së dhe VMRO-DPMNE-së për koalicion. Mandatari Gruevski mbrëm pas Këshillit qëndror të partisë së tij nuk u prononcua për mediat . Nuk as prononcim zyrtar nga rradhët e BDI-së. Nga VMRO DPMNE-ja thonë se kushti kryesor për koalicionin e ri me BDI-në ka qenë pranimi i programit qeveritar i cili do të zbatohet në 4 vitet e ardhshme. Mbetet pezull ka pranuar ose jo Gruevski implementimin e pikave të marrëveshjes së majit. Nëse po atherë në cfarë afati ato do të realizohen, sic janë miratimi i një ligji të posacëm për përdorimin e gjuhës shqipe dhe zgjidhja e statusit të ish pjestarëve të UCK-së. Partner ii deritanishëm tradicional shqiptar i VMRO DPMNE-së PDSH mbetet jashtë ekzekutivit. Zyrtarë të kësaj partie kanë konfirmuar këtë lajm duke e arsyetuar ketë me mosarritjen e një marrëveshje me Gruevskin për realizimin e marrëveshjes së marsit gjegjësishtë pikave të saj që janë të ngjajshme me marrëveshjen e majit midis Ahmetit dhe Gruevskit. (Bedri Rexhallari, alsat)

{Albeu}

  • Asnjë vlerësim. Bëhu i pari që e jep atë!

Komentet

  • google

    1 google Më 26/03/2019

    hello that post so interesting

Shto një koment