Divorcet e famshme më të shtrenjta

juridiksi Nga Më 06/05/2009 18

Përmbledhje...

Shkruar nga Bledina Cara   
e mërkurë , 06 maj 2009

Ndarja e Berlusconit me bashkëshorten pritet të kushtojë 4.5 miliardë euro
Nga Steven Spielberg, Michael Douglas, Harrison Ford e deri tek Kevin Kostner
Mund të bëhet një prej divorceve më të shtrenjta në histori. Deri tani thuhet se ky divorc mund t’i shkaktojë kryeministrit italian më shumë 4 miliardë euro, duke përfshirë dhe vlerën e shtëpive e pronave të tjera. Asgjë nuk është konfirmuar deri tani, por ajo që është e sigurt është fakti se do jetë një divorc i hidhur. “Veronica duhet të kërkojë falje publikisht. Ajo thotë se unë po bredh me vajza 17-vjeçare dhe kjo është diçka që s’mund ta pranoj. Unë jam mik me babain e asaj vajze. Betohem”, ka deklaruar Berlusconi. Ky nuk do ishte divorci i parë i zhurmshëm mes njerëzve të famshëm, por do të ishte një prej më pikantëve, i shoqëruar nga një sërë divorcesh të kushtueshme.

Silvio Berlusconi dhe Veronica Lario, rreth 4.5 miliardë euro
Ato nuk janë divorcuar akoma, por të dy janë shprehur publikisht se ky është fundi i martesës së tyre. Ishte Veronica ajo që sërish u shpreh publikisht për bashkëshortin e saj, pasi ai u shfaq në fotot e ditëlindjes së një 18-vjeçare, që sipas Berlusconi-t është vajza e një mikut të tij. Unë s’mund të rri me një burrë që sorollatet me adoleshente ka thënë Veronica për shtypin. Ndërkohë Berlusconi është shprehur se ajo duhet të kërkojë falje publike.
Paul McCartney dhe Heather Mills, 188-376 milionë dollarë
Ish-anëtari i grupit “Beatles” ua martua me ish-modelen Heather Mills në vitin 2002 në një ceremoni ekstravagante në një kështjellë irlandeze (Ata kanë një fëmijë së bashku.) Ndërkohë që nuk është arritur asnjë marrëveshje akoma mes dy ish-bashkëshortëve, avokatët kanë mendimin se ndarja e pasurisë së McCartney-t mund të arrijë nga 188-376 milionë dollarë.
Steven Spielberg dhe Amy Irving, 100 milionë dollarë
Aktorja Amy Irving ka qenë e martuar me ikonën e regjisë së filmit Steven Spielberg prej vitit 1985-1989. Çifti kishte një marrëveshje paramartesore por Irving e kundërshtoi atë, duke pretenduar se ajo nuk ishte e shoqëruar nga përfaqësues ligjorë kur e kishte nënshkruar atë. Më në fund Spielberg arrit të binte dakord duke i dhënë asaj një shumë prej 100 milionë dollarësh.
Harrison Ford dhe Melissa Mathison, 85 milionë dollarë
Harrison Ford u martua me skenaristen Melissa Mathison në mars të vitit 1983. Ata u ndanë pas 17 vitesh në vitin 2004. Ford i pagoi Mathison 85 milionë dollarë si pjesë një pakti fitimprurës që i siguronte asaj edhe një pjesë të fitimeve të ardhshme që do dilnin nga filmat që Ford kishte bërë në kohën kur ata ishin bashkë. Kjo do të përfshinte edhe shitje DVD-sh të filmave klasikë të Ford siç është Indiana Jones.
Kevin Costner dhe Cindy Silva, 80 milionë dollarë
Martesa 16-vjeçare e Costner me dashurinë e tij të universitetit amerikano-portugezen, Cindy Silvia mbaroi në vitin 1994 duke përfolur tradhti të mundshme të aktorit në sheshin e xhirimit. Çifti ka tre fëmijë së bashku. Costner i ka paguar ish-bashkëshortes së tij 80 milionë dollarë.
James Cameron dhe Linda Hamilton, 50 milionë dollarë
Regjisori i filmit “Titaniku” u martua me aktoren Linda Hamilton në korrik 1997. Ata kishin një vajzë bashkë përpara se martesa të merrte fund pas 18 muajsh. Hamilton kërkoi gjysmën e të gjitha fitimeve që regjisori mori nga filmi “Titaniku”, filmi me të ardhurat më të mëdha në histori. Kështu ajo u nda nga martesa me 50 milionë dollarë.
Michael dhe Diandra Douglas, 45 milionë dollarë
Pas 22 vitesh martesë, Michael dhe Diandra Douglas u ndanë në vitin 1997. Douglas, një aktor i disa prej filmave më të shitur të Hollivudit mendohet si ka paguar ish-bashkëshortes së tij 45 milionë dollarë pas divorcit. Shumë kolosale është vlerësuar të ketë qenë afërsisht një e treta e pasurisë së aktorit dhe producentit Douglas.
Mick Jagger dhe Jerry Hall, 15-25 milionë dollarë
Pas zërave se solisti i Rolling Stone kishte lënë shtatzënë një vajzë, bashkëshortja e tij, supermodelja Jerry Hall i kërkoi divorcin në vitin 1999, duke kërkuar edhe një shlyerje prej 50 milionë dollarësh. Por avokatët e Jagger pretenduan se ai nuk i detyrohej ish-it të tij asgjë, pasi ata nuk ishin martuar asnjëherë, pavarësisht 21 viteve bashkë dhe katër fëmijëve (Një ceremoni fetare në Bali nuk kishte status ligjor sipas avokatëve). Detajet e marrëveshjes së divorcit nuk u bënë publike, por mendohet se Hall ka marrë 15-25 milionë dollarë.

Divorcet
Unë jam një mbajtëse fantastike shtëpish. Çdo herë që lë një burrë, i mbaj shtëpinë”, është shprehur njëherë Zsa Zsa Gabor, ikonë e bukurisë dhe lakmisë hollivudiane. Por ajo nuk është e vetmja që e mendon ashtu. Shumë femra dhe meshkuj në botën e shout të biznesit ua “vënë syrin” personave të famshëm e të suksesshëm, sepse edhe në rast divorci, ata do jenë sërish të fituar. E këto divorce bëjnë xhirot e botës për shumë kohë edhe pasi ndodhin, jo vetëm për arsye se bëhet fjalë për njerëz të famshëm, por edhe për shumat marramendëse që njëri apo tjetri arrin të përftojë nga kjo thyerje martese. Pikërisht për këtë arsye pjesa më e madhe e çifteve nënshkruajnë marrëveshje paramartesore, ku përcaktohet se çfarë do marrë dhe nuk do marrë partnerja në rast divorci. “Marrëveshjet paramartesore janë tashmë aq të zakonshme në kulturën e përgjithshme sa që njerëzit po i bëjnë ato vetëm sepse mendojnë ‘“kam nevojë për një marrëveshje paramartesore”, shprehet William Beslow, një avokat martesor në Nju Jork, i cili ka përfaqësuar Nicole Kidman, Al Pacino, Robert De Niro dhe Demi Moore. Por nëse disa kanë fat, disa të tjerëve u duhet t’u japin ish-bashkëshorteve të tyre, apo siç janë cilësuar së fundmi, “gërmuese floriri”, një pjesë të madhe të fitimeve të gjithë jetës së tyre, siç është dhe rasti më i fundit i Paul McCartney ku bashkëshortja e tij e katër viteve, Heather Mill, kërkon t’i marrë atij deri në 376 milionë dollarë.
Kontratat
Vjehrra s’duhet të verë këmbë në shtëpi. Televizori do ndalojë në një stacion ku transmetohet futboll vetëm një herë në javë. Marrëdhënie intime të përcaktuara që para martese. Janë këto disa prej pikave të kontratave paramartesore të njerëzve të famshëm. Kush ka më shumë para harton kontratën, tjetri firmos. Ka raste dhe kur s’bien dakord dhe negociatat vazhdojnë gjatë duke shtyrë madje dhe datën e martesës. Edhe pse nuk duket shumë romantike, njerëzit e pasur të spektaklit nuk shkelin në altar pa firmosur një kontratë paramartesore më parë.
Kontratat e famshme
Kontratat paramartesore është i lirë t’i çdo person i ligjshëm, por zakonisht jemi mësuar t’i shohim më së shumti tek njerëzit e famshëm e të pasur. Qëllimi i këtyre është vetëm një, të mbrojnë paratë e tyre me aq sa munden. Duhen përmendur divorce famëkeqe ku më “pasaniku” i çiftit ka humbur deri në 100 milionë dollarë. I tillë është rasti i regjisorit hollivudian Steven Spielberg, i cili u detyrua t’i paguante ish-bashkëshortes së tij Amy Irving shumën marramendëse. Ndërsa Kevin Kostner do t’i duhej të paguante 80 milionë dollarë me rastin e divorcit pas martesës disavjeçare. Edhe Michael Douglas ka paguar jo pak pas një divorci me bashkëshorten e tij prej 19 vitesh. Ai i ka paguar 40 Diandra Douglas pas përfundimit të martesës së tyre të gjatë. Mbase kjo është dhe arsyeja pse në martesën e tij me aktoren Catherine Zeta Jones ai ka përpiluar një kontratë të përpiktë e të saktë paramartesore. Por nuk ka qenë i vetmi që ka vënë rregullat e lojës. Sipas kësaj kontrate gruaja e tij aktuale mund t’i marrë më shumë para se sa është përcaktuar në kontratë nëse ajo zbulon se ai e ka tradhtuar. Të njëjtën pikë e përmban edhe kontrata paramartesore e Katie Holmes dhe Tom Cruise. E përpiluar nga babai i saj avokat, aktori i “Mission Impossible” përveç të tjerave, i detyrohet bashkëshortes së tij të re, 5 milionë dollarë në rast se ai e tradhton. Përveç tradhtisë klasike me pasojë divorcin, Nicole Kidman ka dashur të shtojë një klauzolë më tepër që mund t’i sigurojë asaj lumturi bashkëshortore dhe aspak humbje monetare nëse ia vlen që të anulojë martesën. Në rast divorci ajo i detyrohet bashkëshortit të saj 600 mijë dollarë për çdo vit martese vetëm nëse ai i qëndron larg drogës dhe alkoolit. E duhet thënë që ai s’e ka nisur me këmbë të mbarë, duke pasur parasysh se që në vitin e parë të martesës ai u shtrua në një klinike rehabilitimi për të luftuar varësinë e tij ndaj drogës dhe alkoolit. Ndërsa këngëtarja Britney Spears në këto momente mund edhe të mos kishte pasur para për të paguar klinikën e saj të rehabilitimit ku u shtrua disa kohë më parë, nëse mamaja e saj dhe këshilltari ekonomik s’do ta kishin bindur të nënshkruante kontratën paramartesore. Jashtë dëshirës së saj ajo e ka detyruar ish-bashkëshortin Kevin Federline të nënshkruante një kontratë paramartesore ku në rast divorci ai do të merrte 360 mijë dollarë mbështetje dhe 7 milionë dollarë nga shitja e vilës së tyre në Malibu. Zhaklinë Kenedi Onasis, ka qenë ndër të parat që ka nisur modën e marrëveshjeve paramartesore. Në martesën e saj të dytë me miliarderin Aristotle Onasis ajo e detyroi atë të nënshkruante një kontratë paramartesore, ku përveç të tjerave ishin të përcaktuara edhe marrëdhëniet intime mes dy bashkëshortëve. Në rast divorci ai ishte i detyruar t’i jepte asaj 3 milionë dollarë në kesh, nga një milionë dollarë për secilin fëmijë dhe 200 mijë dollarë në çdo vit pas divorcit apo vdekjes së tij.
Pse duhen kontratat
“Diskutimi i kontratës paramartesore nuk është diçka romantike. Problemi në këtë rast është se kjo përfshin mungesë besimi nga një palë e çiftit”, shprehet Benet, avokati i një sërë personazh të famshëm në Hollivud. Ai rrëfen se njërit prej klientëve kishte frikë se mos ofendonte bashkëshorten e ardhshme duke i kërkuar të firmoste një kontratë. Pas katër vitesh martese ky person do të humbiste 50 milionë dollarë.

{Tirana Observer}

 • Asnjë vlerësim. Bëhu i pari që e jep atë!

Komentet

 • mapq.st

  1 mapq.st Më 15/04/2021

  Hey there! I'm at work surfing around your blog from my new iphone 4!
  Just wanted to say I love reading through your blog and look forward to all your posts!
  Carry on the excellent work! asmr 0mniartist
 • asmr https://0mniartist.tumblr.com

  2 asmr https://0mniartist.tumblr.com Më 14/04/2021

  I'm impressed, I must say. Seldom do I encounter a blog that's both
  equally educative and engaging, and without a doubt, you
  have hit the nail on the head. The problem is something not
  enough folks are speaking intelligently about. I'm very happy
  that I found this during my hunt for something relating to this.
  asmr 0mniartist
 • asmr https://0mniartist.tumblr.com

  3 asmr https://0mniartist.tumblr.com Më 13/04/2021

  Hello to all, how is the whole thing, I think every one is getting more from this web page, and your views
  are nice in support of new visitors. asmr 0mniartist
 • 0mniartist

  4 0mniartist Më 13/04/2021

  I think that is among the such a lot vital info for me.
  And i'm glad reading your article. But should observation on some normal things,
  The web site style is ideal, the articles is really great :
  D. Good process, cheers asmr 0mniartist
 • 0mniartist

  5 0mniartist Më 12/04/2021

  My partner and I stumbled over here by a different web page and thought
  I may as well check things out. I like what I see so
  i am just following you. Look forward to checking out your web
  page repeatedly. asmr 0mniartist
 • 0mniartist

  6 0mniartist Më 12/04/2021

  Thankfulness to my father who informed me about
  this web site, this website is genuinely remarkable. 0mniartist asmr
 • asmr https://0mniartist.tumblr.com

  7 asmr https://0mniartist.tumblr.com Më 11/04/2021

  I'm pretty pleased to discover this web site.
  I wanted to thank you for your time for this fantastic
  read!! I definitely loved every little bit of it and i also have you book
  marked to see new stuff in your blog. asmr 0mniartist
 • asmr https://0mniartist.tumblr.com

  8 asmr https://0mniartist.tumblr.com Më 10/04/2021

  Nice blog here! Also your site loads up fast! What host are you
  using? Can I get your affiliate link to your host?
  I wish my web site loaded up as quickly as yours lol asmr 0mniartist
 • asmr https://0mniartist.tumblr.com

  9 asmr https://0mniartist.tumblr.com Më 10/04/2021

  First of all I would like to say awesome blog! I had a quick question in which I'd like to ask if you
  do not mind. I was curious to know how you center
  yourself and clear your thoughts before writing.
  I have had a tough time clearing my mind in getting my ideas out.
  I do enjoy writing however it just seems like the first 10 to 15 minutes are wasted simply just trying to
  figure out how to begin. Any ideas or tips? Kudos! 0mniartist asmr
 • theragun reviews

  10 theragun reviews Më 11/03/2021

  Heya i'm for the first time here. I found this board and I find It really useful & it helped me out much. I hope to give something back and help others like you aided me.|
 • atmospheric water generator price in india

  11 atmospheric water generator price in india Më 06/01/2021

  It's very effortless to find out any matter on web as compared to textbooks, as I found this piece of writing at this web page.|
 • hey

  12 hey Më 05/01/2021

  Taxi moto line
  128 Rue la Boétie
  75008 Paris
  +33 6 51 612 712  

  Taxi moto paris

  I'm not sure where you are getting your info, but
  great topic. I needs to spend some time learning much more or understanding more.
  Thanks for wonderful info I was looking for this information for my mission.
 • thefeed

  13 thefeed Më 26/12/2020

  These are really great ideas in on the topic of blogging. You have touched some nice factors here. Any way keep up wrinting.|
 • thefeed

  14 thefeed Më 25/12/2020

  I think everything wrote was actually very logical. But, consider this, what if you were to create a awesome title? I mean, I don't want to tell you how to run your website, however suppose you added a headline that grabbed a person's attention? I mean %BLOG_TITLE% is a little boring. You might glance at Yahoo's home page and see how they create news titles to grab people interested. You might add a video or a related pic or two to grab people interested about everything've got to say. Just my opinion, it would bring your website a little bit more interesting.|
 • thefeed

  15 thefeed Më 25/12/2020

  Hi, i think that i noticed you visited my website thus i came to return the favor?.I am attempting to in finding issues to improve my site!I guess its adequate to use a few of your concepts!!|
 • the feed

  16 the feed Më 24/12/2020

  Do you have a spam problem on this site; I also am a blogger, and I was curious about your situation; many of us have created some nice practices and we are looking to swap methods with others, why not shoot me an e-mail if interested.|
 • berkey

  17 berkey Më 28/11/2020

  This post is genuinely a fastidious one it helps new web viewers, who are wishing for blogging.|
 • web hosting providers

  18 web hosting providers Më 10/08/2020

  I visited multiple web pages but the audio quality for audio songs present at this website is in fact superb.

Shto një koment