Créer un site internet

Korrupsioni dokuria më evidente në Kosovë

juridiksi Nga Më 14/03/2012 comment 14

 

Nga Saranda Pajaziti
Sipas International Transparency Kosova radhitet në vendin më të korruptuar në rajon!

Viti 2012 shek XXI ,shoqëri gjithnjë e më shumë heterogjene,fenomen KORRUPSIONI

 

Aktualiteti kosovar padyshim që po më detyron të zhvendosem nga imagjinata artistike dhe të mos shkruaj diqka të asaj natyre, prandaj po gjindem fare pranë aktualitetit dhe rrethanave që nuk po mund të ju ikim asesi por që dita ditës ato vetëm po bëhen pjesë e diskutimeve tona ,në rrugë,në institucione arsimore,në kafene etj

Korrupsionin figurativisht po e konsideroj si një gjallesë që merr frymë dhe ushqehet duke u rritur atje ku ajo gjen kushtet e përshtatshme , me të vërtetë mund të themi se korrupsioni ka gjetur``ushqimin e nevojshëm `` te ne ``dhe ai vetë është ``rritur`` dhe siç duket nuk është aspak problem përshtatja e tij edhe me popullin shqiptarë.Thuhet se arsimi është ai që siguron një shteti drejtuesit ,qeveritarët,politikanët,zyrtarët ,mjekët ,juristët, gjykatësit mësuesit e shumë të tjerë të cilët do të luftojnë për të sjelll zhvillimin dhe përparimin.Po ç`ndodh nëse arsimi është i korruptuar ,nësë arsimi bazohet mbi reformën korruptive , ç`mund të pritet më prej tij? Në qoftë se një individë ushqehet me frymën korruptive që në momentet e para që ai plotësohet me dije do të thotë ai mëson gjithashtu se si të përdorë shumë mirë korrupsionin për të arritur qëllime të tjera në jetë.Sot ne shohim se shumë mësues e kan humbur sensin e vlerësimit të nxënësve apo studentëve mbi bazën e njohurive të marra nga gjithsecili,tani në themelet e çdo note apo provimi të dhënë qëndron e ashtuquajtura dhe e pushtetmja ``para`` ndërkohë që ironia e jetës vazhdon më tej me faktin se po të njëjtit individë megjithëse të paaftë do ti shohësh më vonë në poste të larta ,më të paguarat, me makina të shtrenjëta ,me më shumë se një shtëpi ,kur në të njëjtën kohë shumë të tjerë të aftë rrijnë dhe sillen rrotull si të papunë.Dhe pikërisht kështu fillon të prishet baza e një shoqërie plot vlera ..

 

Gjendja vështirësohet dhe bëhet më shqetësuse kur shohim se mjeksia renditet në listen e institucioneve më të korruptuara,kjo domethënë që nuk jem më të sigurt as për shëndetin tonë, është me të vërtet paradoks të mendosh që mantelat e bardh e që konsiderohen si qeniet më humane të harrojn betimin dhe ti nënshtrohen këtij veprimi të pandershëm qe bie ndesh me personalitetin e mirëfillt që duhet ta ketë një njeri.E ndikuar nga rasti i sotëm,që fatëkeqsisht kisha punë në emergjencë,më rastisi të pres me orë të tëra për të marr trajtimin e duhur,edhe pse rasti im nuk ishte aq emergjent,afër meje qëndronte një fëmije të cilit rastësisht i kishte hyrë gjilpëra në këmbë, ndërsa mjekët i thonin të priste në rend,përderisa të tjerët të cilit kishin të afërmit e tyre që punonin aty,vinin të fundit dhe hynin të parët.Nepotizëm apo jo?

 

Korrupsioni nuk është simptomë e kulturës shqiptarë,kush e njeh popullin shqiptarë e di që ai është një shkelje e kodit etik dhe moral të shqiptarëve ,kultura shqiptarë e vendos ndershmërin dhe integritetin mbi cdo gjë tjetër,për shqiptarët një fjalë e dhënë ishte një fjal e mbajtur.Dhe parimi i besës virtyti klasik i shqiptarëve ishte një lidhje që nuk mund të thyhet?

 

Ku u tretën ato parime??

 

``Nga e thena në t ë bërë në mes një lumë i tërë ``,fjalët nuk vlejnë aspak përpara veprave,une thjeshtë shpreh shqetësimin për këtë dukuri po ajo që duhet të marr përgjegjësi është elita politike jo thjeshtë përmes fjalimeve dhe fjalëve por me realizimin e tyre ,nuk duhet të përdorin ndikimin që e kan për të ndimuar shokët apo të afërmit dhe nuk duhet të përdorin pushtetin që e gëzojn për të ndryshuar rrjedhën e drejtësisë.Padyshim që lufta ndaj korrupsionit është njëra ndër kriteret për antarsim në Bashkimin Evropian prandaj ta bëjm edhe më të lehtë duke kontribuar së pari individualisht e deri te shoqëria.Duke shpresuar gjithmonë se ndërgjegjësimi do të jetë në nivel po e përmbyll me këtë thënie:

 

`` Bëhu i ndershëm dhe bota me siguri do të ketë një njeri të keq më pak``

 

 • Asnjë vlerësim. Bëhu i pari që e jep atë!

Komentet

 • cheap flights

  1 cheap flights Më 27/08/2020

  I needed to thank you for this wonderful read!!

  I certainly loved every bit of it. I have got you book marked to look at new things you post…
 • cheap flights

  2 cheap flights Më 26/08/2020

  I do trust all the concepts you've offered in your post. They
  are very convincing and will certainly work. Still, the
  posts are very short for beginners. May just you
  please lengthen them a bit from next time? Thank you for the
  post. cheap flights 31muvXS
 • cheap flights

  3 cheap flights Më 26/08/2020

  I got this web page from my buddy who told me on the topic of this site and at
  the moment this time I am browsing this site and reading very
  informative articles or reviews at this place. cheap flights 31muvXS
 • web hosting providers

  4 web hosting providers Më 25/08/2020

  Hey there! This is kind of off topic but I need some guidance from an established
  blog. Is it hard to set up your own blog? I'm not very techincal but I can figure things out pretty
  fast. I'm thinking about setting up my own but I'm not sure where
  to start. Do you have any tips or suggestions?
  Cheers
 • cheap flights

  5 cheap flights Më 24/08/2020

  Hi! I'm at work surfing around your blog
  from my new iphone! Just wanted to say I love reading through your blog and
  look forward to all your posts! Carry on the superb work!
  yynxznuh cheap flights
 • cheap flights

  6 cheap flights Më 24/08/2020

  Hmm it appears like your site ate my first comment (it was extremely long) so I guess I'll
  just sum it up what I submitted and say, I'm thoroughly enjoying your blog.
  I as well am an aspiring blog blogger but I'm still new to the whole thing.

  Do you have any recommendations for inexperienced blog
  writers? I'd genuinely appreciate it. cheap flights 3aN8IMa
 • cheap flights

  7 cheap flights Më 24/08/2020

  Keep on working, great job!
 • best web hosting sites

  8 best web hosting sites Më 11/08/2020

  I have been browsing online more than three hours today, yet I never found
  any interesting article like yours. It is pretty worth enough
  for me. Personally, if all website owners and bloggers made good content as you
  did, the net will be much more useful than ever before.
 • echo spot

  9 echo spot Më 20/04/2019

  Nice post. I was checking continuously this weblog and I'm impressed!
  Extremely helpful info specifically the ultimate phase :) I
  handle such info much. I was looking for this certain info for a very lengthy
  time. Thank you and best of luck.
 • bodysolidpowerrack.com

  10 bodysolidpowerrack.com Më 13/06/2012

  This post has helped me to have another perspective. I am researching this topic for a paper I am writing. Your article provided me great insight of my topic.
 • http://www.401kloansguide.com

  11 http://www.401kloansguide.com Më 13/06/2012

  This is a nice post in an interesting line of content.Thanks for sharing this article, great way of bring this topic to discussion.
 • http://www.401kloansguide.com

  12 http://www.401kloansguide.com Më 13/06/2012

  This is a nice post in an interesting line of content.Thanks for sharing this article, great way of bring this topic to discussion.
 • Dr. Marla Ahlgrimm

  13 Dr. Marla Ahlgrimm Më 13/04/2012

  Bashkimin Evropian prandaj ta bëjm edhe më të lehtë duke kontribuar së pari individualisht e deri te shoqëria.Duke shpresuar gjithmonë se ndërgjegjësimi do të jetë në nivel po e përmbyll me këtë thënie:
 • Paper writing service

  14 Paper writing service Më 05/04/2012

  Is your papers quality enough? If it still needing improvement, you can always visit our services and wait for good reviews

Shto një koment