Créer un site internet

Kushtetuta nuk është tabu - Nga Njazi Jaho

juridiksi Nga Më 05/05/2012 comment 11

folder_openGjyqësori

Kushtetuta nuk është tabu

Njazi Jaho

Nuk ishin dëshirat subjektive të individëve të veçantë dhe as kontributi ekskluziv i kësaj apo asaj partie politike që bënë të mundur miratimin e Kushtetutës të vitit 1998. Për ta kuptuar këtë, ndoshta do të mjaftonte të hidhej një sy dy vëllimeve të botuara në vitin 2006 (1122 faqe) ku paraqitet diskutimi dhe debati i gjerë që i parapriu miratimit të Kushtetutës. Në vitin e nëntë të ekzistencës së saj filloi ndërhyrja në të. Me të drejtë në vitin 2007 mandati i organeve të qeverisjes vendore nga tre vite që ishte u bë katër vite. Por i pakuptimtë dhe flagrant ishte që po në këtë vit, për interesa të ngushta partiake u ndërhy edhe në nenin 154 të Kushtetutës: numri i antarëve të KQZ-së u rrit nga 7 në 9-të. Në prill të vitit 2008, u ndryshuan nenet 68, 87, 88, 104, 105, 149 të Kushtetutës, ndërsa nenet 153 dhe 154 ku bëhej fjalë për KQZ-në u shfuqizuan. Qysh atëherë u kritikua mënyra si u veprua për ndryshimet e mësipërme: e nxituar, e mbyllur, jo gjithëpërfshirëse. Pati vërejtje sidomos për ndryshimin e dispozitave, ku përcaktohej mënyra dhe procedura e zgjedhjes së Presidentit të Republikës  si dhe mocionet e besimit dhe mosbesimit. Lidhur me këto çështje ka mendime se u dëmtua opozita. Kjo është e vërtetë. E megjithëse kam mendimin se shqetësuese ishte dhe mbetet cenimi i parimit të ndarjes dhe balancimit të pushteteve. Me këto ndryshime në fakt u favorizua ekzekutivi dhe deri në njëfarë mase u dobësua dhe roli i Presidentit. A del nevoja që këto dispozita të kushtetutës të rishikohen? Kjo është një temë që duhet t’u nënshtrohet diskutimeve dhe debateve konstruktive dhe gjithëpërfshirëse. Nëse me argumente krijohet bindja, se praktika dikton nevojën e ndryshimeve, nuk ka pse të ngurohet.

Në fund të fundit Kushtetuta nuk është tabu. Pa pretenduar për ndonjë studim të thellë dhe të gjithëanshëm kam mendimin se në Kushtetutë  mund dhe duhet të ndërhyhet. Në këtë vështrim pa hyrë në detaje mund të sugjerohej: a) Të rishikohej neni 87 i Kushtetutës(zgjedhja e Presidentit) për ta rikthyer atë në gjendjen e mëparshme. Kështu siç është sot ( pas tre votimeve me 3/5 ai mund të zgjidhet me shumicë absolute të deputetëve) cenohet balanca midis pushteteve dhe raporti mazhorancë-opozitë. Mendoj gjithashtu se kjo nuk do të ishte në përputhje edhe me atë që është sanksionuar në nenin 86 të Kushtetutës se Presidenti përfaqëson unitetin e popullit. b) Të rishikohen dispozitat, ku flitet për mocionet e besimit dhe të mosbesimit sepse ashtu siç janë sot dobësojnë kontrollin parlamentar ndaj ekzekutivit. c) të ndërhyhet në Kushtetutë për përcaktimin më të drejtë dhe më të saktë të kritereve që duhen zbatuar me emërimin e gjyqtarëve të Gjykatës Kushtetuese dhe të Gjykatës së Lartë. Kam mendimin se votimi nga Parlamenti për ta të jetë i cilësuar(me 3/5 e votave). Edhe pëlqimi i Kuvendit për emërimin e Prokurorit të Përgjithshëm si dhe propozimi për shkarkimin e tij të jetë gjithashtu me votim të cilësuar(3/5). Mund të shqyrtohet dhe zgjatja e mandatit të Prokurorit të Përgjithshëm në 7 vite duke e bërë baraz mandatin e tij me atë të kryetarit të Kontrollit të Lartë të Shtetit. Lidhur me zgjedhjen e Presidentit të Republikës, si më parë edhe tani janë shprehur mendime për zgjedhjen e tij nga populli. Edhe kjo mund të ishte një temë diskutimi. Për këtë variant mund të ketë si argumente pro ashtu edhe kundër. Kam mendimin se zgjedhja e Presidentit nga Kuvendi nuk cenon ndonjë balancë, aq më tepër nëse do të rishikohej dispozita që u ndryshua në prill 2008. Zgjedhja e Presidentit me 3/5 krijon më tepër garanci që ai të jetë i paanshëm në kryerjen e funksioneve të tij. Konsensusi midis mazhorancës dhe opozitës në zgjedhjen e Presidentit do të ndikonte pozitivisht edhe në organet e tjera Kushtetuese dhe të pavaruara. Përsa i përket shfuqizimit të neneve 153 dhe 154 të Kushtetutës (ku flitet për KQZ-në) edhe në vende të tjera demokratike, organi qëndror që drejton dhe administron zgjedhjet nuk është parashikuar në Kushtetutë. Komisionet për administrimin e zgjedhjeve, duke filluar nga KQZ-ja mund të ishin objekt diskutimi lidhur me ndryshimet në Kodin Zgjedhor. Varianti që ato të mos krijoheshin me propozimin e partive përkatëse politike në kushtet e vendit tonë është i dobishëm dhe me efekte pozitive.

 • Asnjë vlerësim. Bëhu i pari që e jep atë!

Komentet

 • web hosting company

  1 web hosting company Më 05/09/2020

  Greetings from Carolina! I'm bored at work so I
  decided to check out your blog on my iphone during lunch break.
  I enjoy the info you present here and can't wait to take a look when I get home.

  I'm amazed at how fast your blog loaded on my mobile .. I'm not
  even using WIFI, just 3G .. Anyways, great site!
 • website hosting services

  2 website hosting services Më 31/08/2020

  When I originally commented I clicked the "Notify me when new comments are added" checkbox and now each
  time a comment is added I get three e-mails with the same comment.
  Is there any way you can remove people from that service?
  Thanks!
 • black mass

  3 black mass Më 28/08/2020

  I’m not that much of a internet reader to be honest but
  your sites really nice, keep it up! I'll go ahead and bookmark your website
  to come back later on. Cheers
 • cheap flights

  4 cheap flights Më 25/08/2020

  What's Happening i am new to this, I stumbled upon this I have found It absolutely helpful and it has aided me out loads.

  I am hoping to contribute & help other users like its helped me.
  Good job. yynxznuh cheap flights
 • cheap flights

  5 cheap flights Më 24/08/2020

  I'd like to thank you for the efforts you've put in penning this site.
  I am hoping to check out the same high-grade content by you
  later on as well. In truth, your creative writing abilities has encouraged me to get my own blog now ;) cheap
  flights 32hvAj4
 • adreamoftrains web hosting service

  6 adreamoftrains web hosting service Më 11/08/2020

  Hello there! This is my 1st comment here so I just wanted to give a
  quick shout out and tell you I truly enjoy reading through
  your articles. Can you recommend any other blogs/websites/forums that cover the same topics?
  Thanks! adreamoftrains web hosting reviews
 • web hosting company

  7 web hosting company Më 10/08/2020

  Its like you read my mind! You seem to know so much about this,
  like you wrote the book in it or something. I think that you could do with a few pics to drive the message home a bit,
  but instead of that, this is great blog. An excellent read.
  I'll definitely be back.
 • aplikacje facebook

  8 aplikacje facebook Më 12/06/2012

  Very nice looking old man and he knows what to say. Best regards...
 • chaussures air max tn

  9 chaussures air max tn Më 12/06/2012

  Përsa i përket shfuqizimit të neneve 153 dhe 154 të Kushtetutës (ku flitet për KQZ-në) edhe në vende të tjera demokratike, organi qëndror që drejton dhe administron zgjedhjet nuk është parashikuar në Kushtetutë. Komisionet për administrimin e zgjedhjeve, duke filluar nga KQZ-ja mund të ishin objekt diskutimi lidhur me ndryshimet në Kodin Zgjedhor. Varianti që ato të mos krijoheshin me propozimin e partive përkatëse politike në kushtet e vendit tonë është i dobishëm dhe me efekte pozitive.
 • xinxin

  10 xinxin Më 30/05/2012

  asdfghj
 • airport taxi milton

  11 airport taxi milton Më 27/05/2012

  I have gr8 intrest to your blog keep it up !

Shto një koment