Créer un site internet

Hysni Demiraj emërohet Kryetar i Gjykatës së Apelit Tiranë

juridiksi Nga Më 08/03/2016 1

Gjyqësori

Këshilli i Lartë i Drejtësisë zgjodhi me 8 vota pro kryetarin e ri të Gjykatës së Apelit të Tiranes, Hysni Demirajn. Demiraj garoi për këtë post me ish kryetarin që i përfundoi mandati Alaudin Malaj dhe gjyqtarin tjetër Gramoz Levanaj.

KLD Keshilli i Larte i Drejtesise          Në votimin për kreun e ri të gjykatës së Apelit nuk mori pjesë presidenti dhe njëkohësisht kreu i KLD, Bujar Nishani. Gjithashtu nga burime jo zyrtare mësohet se votimin e ka braktisur edhe ministri i Drejtësisë Ylli Manjani. Një ditë më parë, ish kreu i Gjykatës së Apelit Alaudin Malaj me anë të një shkrese zyrtare i kërkonte ministrit Manjani dhe KLD-së që të përjashtohej nga votimi anëtari i KLD Gjin Gjoni pasi sipas Malajt kishte konflikt interesi.

          Kjo kërkesë u pranua nga vetë anëtari i KLD Gjoni që u tërhoq nga votimi. Pas kësaj tërheqje, votimi nxorri fitues kandidatin Hysni Demiraj me 8 vota pro dhe 2 kundër. Më herët Këshilli i Lartë i Drejtësisë, zgjodhi edhe emrat e gjashtë gjyqtarëve të Gjykatës së Apelit administrativ, të cilët janë Floralba Prifti, Enkeleda Softa, Bari Shyti, Bernina Kondi, Arjan Qafa, dhe Amarildo Laci.

Gjithashtu KLD votoi edhe rikthimin në detyrën e gjyqtarit të Sokol Pashos, i cili deri më tani ishte drejtor i kodifikimit në Ministrinë e Drejtësisë. / Top Channel

emerim gjykatë drejtesi Ylli Manjani Bujar Nishani Amarildo Laci Arjan Qafa Bernina Kondi Bari Shyti Enkeleda Softa Floralba Prifti gjykata e apelit Keshilli i Larte i Drejtesise kld

  • Asnjë vlerësim. Bëhu i pari që e jep atë!

Komentet

  • berkey

    1 berkey Më 28/11/2020

    I don't even know how I stopped up here, but I assumed this publish used to be great. I don't know who you might be but certainly you are going to a famous blogger for those who are not already. Cheers!|

Shto një koment