1000 dosjet për falsifikimet

administratori Nga Më 11/08/2013 comment 7

folder_openGjyqësori


A do ta besonit që një objekt i ngjashëm me një pult makine është në fakt një pistoletë me të cilën është kryer vrasje në Shqipëri? Po që kjo armë vjen  nga Lufta e Dytë Botërore, është gjetur mes arsenalit të bllokuar pak ditë më parë në Durrës dhe po egzaminohet nëse është përdorur apo jo vitet e fundit në ndonjë ngjarje kriminale? 

Në zyrat e laboratorit çdo gjurmë që gjendet në një vendngjarje zbulon identitetin e dikujt të dyshuar. Por përveç kërkimeve mikroskopike balistike  apo papilare, gjurmimi mes shkronjave, fotografive dhe një firme të rreme është një mjeshtëri më vete.

Për kriminalistët falsifikimet ndahen në dy fusha, civile dhe penale. Tek e para kryesojnë çështjet e pronave.

“Nëse më parë kishim falsifkim të pasaportave apo dokumentave të identifikimit, apo kryesisht të patentave, ne kemi rreth 1000-1100 ekspertime tekniko-grafike në përgjithësi në institucionin tonë, ndërkohë që prej këtyre mund të vecojmë deri në 700 që lidhen me këto falsifikime që përmendem ne, dokumenta të cilat lidhen me pronën apo me marrëdhëniet bashkëpronësie”, thotë Drejtori i Laboratorit të Kriminalistikës, Ajdin Mborja.

Ndërsa në fushën penale aktualisht  falsifikimi më popullor ngelet çështja e pensioneve.

“Prokuroria ka një periudhë gati dy vjet që ka nisur një çështje penale të madhe lidhur me dokumentacionet për sigurimet shoqërore. Po marr një aspekt psh për punonjësit e minierave, një falsifikim tjetër në këtë drejtim është fakti që ka punuar mbi tokë apo nën tokë. Për pensionet falsifikimet bëhen kryesisht tek vitet e punës, tek masat e pagesave që kanë bërë në bazë të të cilave llogaritet edhe pensioni”, thotë zoti Mborja.

“Metoda e përdorur është një nga ato që njihen për falsifikim, pra ose është prodhimi tërësisht i një dokumenti të falsifikuar, ose ka ndërhyrje në pasqyrimin e të dhënave që paraqet dokumenti për të arritur ato kriteret kualifikuese që kërkon procedura”, thotë prokurori Julian Zonja.  /Top Channel

 • Asnjë vlerësim. Bëhu i pari që e jep atë!

Komentet

 • hosting services

  1 hosting services Më 31/08/2020

  Hmm is anyone else having problems with the pictures on this blog loading?
  I'm trying to find out if its a problem on my end or if it's the blog.
  Any suggestions would be greatly appreciated.
 • black mass

  2 black mass Më 31/08/2020

  Pretty great post. I simply stumbled upon your weblog and wished to say that
  I've truly enjoyed browsing your weblog posts.
  After all I'll be subscribing to your rss feed and I hope you
  write again very soon!
 • cheap flights

  3 cheap flights Më 27/08/2020

  I read this article completely about the comparison of most recent and preceding technologies, it's amazing article.
 • cheap flights

  4 cheap flights Më 24/08/2020

  Hello, i think that i saw you visited my website so i came
  to “return the favor”.I'm attempting to find things to improve
  my web site!I suppose its ok to use some of your ideas!!
 • cheap flights

  5 cheap flights Më 24/08/2020

  I am truly pleased to glance at this blog posts which carries tons of
  useful facts, thanks for providing these kinds of information.
 • adreamoftrains website host

  6 adreamoftrains website host Më 12/08/2020

  Hello to all, the contents present at this
  site are in fact remarkable for people knowledge,
  well, keep up the nice work fellows. adreamoftrains web hosting companies
 • web hosting services

  7 web hosting services Më 10/08/2020

  I am not sure the place you are getting your info, but good topic.
  I must spend a while studying much more or working out more.
  Thank you for magnificent info I used to be on the lookout for this info for my
  mission.

Shto një koment