Posts by juridiksi

 • Zhdukja misterioze e shqiptares në Belgjikë

  18 qershor, ora 8:30 - Një 30-vjeçare shqiptare është zhdukur në rrethana misterioze nga Belgjika, ku jetonte prej disa vitesh. Me kërkesë të homologëve belgë, policia shqiptare ka nisur kërkimet për të rënë në gjurmët e Albana Margjekës, 30-vjeçe, e cila është larguar rreth pesë muaj më parë nga banesa e saj në Hamsur Heure/Nalinnes, rruga Bois Rombut në Belgjikë.

  Klodiana Kotorri

   

  Albana Margjeka, nuk dihet ku ndodhet - DISPARU
  TIRANË- Një 30-vjeçare shqiptare është zhdukur në rrethana misterioze nga Belgjika, ku jetonte prej disa vitesh. Me kërkesë të homologëve belgë, policia shqiptare ka nisur kërkimet për të rënë në gjurmët e Albana Margjekës, 30-vjeçe, e cila është larguar rreth pesë muaj më parë nga banesa e saj në Hamsur Heure/Nalinnes, rruga Bois Rombut në Belgjikë.

  Policia belge ka kërkuar prej muajsh për gjetjen e Margjekës, e pasi nuk ka mundur ta gjejë atë, i ka kërkuar ndihmë policisë shqiptare. Drejtoria e Përgjithshme e Policisë së Shtetit, me anë të një deklarate për shtyp të lëshuar ditën e djeshme kërkon ndihmën e komunitetit, me qëllim gjetjen e Margjekës.

  Burime nga policia thanë se 30-vjeçarja është larguar mesditën e datës 15 janarit të këtij vitit nga banesa e saj në Belgjikë dhe që atëherë nuk është kthyer më. Mësohet se familjarët e saj nuk kanë mundur ta gjejnë, duke kërkuar ndihmën e policisë belge. Kjo e fundit nisi menjëherë kërkimet për gjetjen e 30-vjeçares, por pa sukses.

  Burime nga policia thanë për “Shekullin” se në Ministrinë e Jashtme ka mbërritur dhe shkresa zyrtare e policisë së Belgjikës, me të cilës tëdhënat e Margjekës.
   
  Më pas, shkresa e shpalljes në kërkimi ka kaluar Interpol Tiranës, ndërsa Policia e Shtetit ka kërkuar ndihmën e qytetarëve për të informuar mbi vendndodhjen e 30-vjeçares. Të njëjtat burime thanë se dyshohet që Margjeka të ketë hyrë në Shqipëri me identitet të rremë, ndaj dhe kanë nisur verifikimet menjëherë pas mbërritjes së shkresës belge.

  Policia bën të ditur të dhënat e të zhdukurës duke treguar se ajo është rreth 1.65 cm e gjatë, është me trup të dobët dhe flokët i ka të zinj të prerë shkurt.

  Në momentin e zhdukjes, ajo ishte veshur me rroba sportive në ngjyrë të zezë. Margjeka është parë të lëvizë me mjetin e saj tip “Golf” ngjyrë blu-jeshil me targë XQM 558. Policia e Shtetit në deklaratën e saj për shtyp u lutet personave të cilët kanë dijeni për vendndodhjen e Albana Margjekës të kontaktojnë me shërbimet e Policisë së Shtetit ose në numrin pa pagesë 129.
   
  Ndërkohë që policia ka nisur hetimet për të verifikuar nëse e zhdukura ka hyrë në Shqipëri gjatë pesë muajve, kohë kur ajo është deklaruar e zhdukur nga shtëpia e saj në Belgjikë.

  {Shekulli}

 • Mos lejoni që puna t’ju bëhet stres

  8 qershor, ora 10:32 - Puna nganjëherë fillon të bëhet shumë stresuese dhe e mërzitshme. Ka raste kur punoni shumë dhe ju duket se puna më shumë ju vret se sa ju ndihmon në zgjidhjen e problemeve të përditshme.

  Orjeta Zhupa

  Puna nganjëherë fillon të bëhet shumë stresuese dhe e mërzitshme. Ka raste kur punoni shumë dhe ju duket se puna më shumë ju vret se sa ju ndihmon në zgjidhjen e problemeve të përditshme. Ndoshta nuk është puna e duhur për ju, ndoshta industria ku punoni nuk ju jep optimizëm për të ardhmen, ose ndoshta pagesa ju kthehet në stres.

  Nëse ndodheni në pozicione të tilla, ju duhet të analizoni punën tuaj. Nëse e shikoni se puna është shumë stresuese, kontrolloni dhe formuloni një plan për të dalë nga kjo situatë. Ju duhet që në asnjë mënyrë të rrini në një situatë që mund të ketë ndikim në shëndetin tuaj, marrdhënien apo në mëndjen tuaj.

  Nëse vendosni të bëni ndryshim, duhet të merrni mirë parasysh të gjitha situatat.

  Si fillim provoni të flisni me shefin tuaj (nëse nuk është ai problemi i stresit) dhe kërkojini atij një ndryshim. Nuk është gjtihmonë e thënë të ndrrohet komapnia nganjëherë edhe ndrrimi i departamentit mund t’ju ndihmojë.

  Lëvizni. 15 minuta yoga ose palestër mund të reduktojë stresin, të rrisë fokusimin dhe qartësinë e mendjes.

  Relaksohuni. Masazhet zakonisht reduktojnë stresin, rregullojnë qarkullimin e gjakut, heqin toksikimin nga trupi dhe ju ndihmojnë të flini. 

  Mos merrni problemet e punës në shtëpi. Sa shkon ora për të ikur, ikni dhe harroni punën, mos kujtoni asgjë nga ajo.

  Merrni një ditë pushim. Mos hezitoni të merrni një ditë pushim për të kthyer balancën e jetës tuaj.

  Ushqehuni mirë. Një nga mbrojtjet më të mira është ushqimi i mirë. Nëse merrni të gjitha vitaminat e duhura ju keni më shumë energji, dhe do të minimizoni efektet e stresit.

  Dilni nëpër pyje. Pemët janë provuar që rrisin gjendjen pozitive te njeriu.

  Merrni frymë. Vendet e mbyllura në vendin e punës janë parë të jenë shumë të dëmshme për shëndetin. Mundohuni të hapni dyert e dritaret që të hyjë brenda ajri i pastër.

  Jepini ngjyra jetës tuaj. Së fundmi mos nënvlerësoni impaktin psikologjik që kanë ngjyrat në jetën tuaj. Mundohuni të jeni në ambiente jeshile ose blu për të krijuar sensing e qetësisë.

  Në fakt nëse përdorni metodat e mësipërme do ta shikoni ndryshe edhe punën tuaj. Është vetëm çështje perceptimi.

  Është e rëndësishme ta quani të përshtatshëm ambientin tuaj të punës më mirë se sa të kërkoni vetëm të mbijetoni.

  {Shekulli}

 • Historia e babait student

  Ia mohuan shkollën në diktaturë. Ulet në auditor pas 28 vitesh, në një kurs me "fëmijët" e tij

  03 prill 2008 - Dritan Laci

   Afrim Nela, 51 vjeç, baba i dy fëmijëve, vazhdon studimet ditën për Inxhinieri Nafte dhe ndjek rregullisht leksionet

  Studenti 51-vjecar Afrim Nelaj me shoket e kursit

  Tamam-tamam ai duhej t'i fillonte studimet, plot 32 vite më parë, në të njëjtën periudhë kur babai im fitonte të drejtën për të ndjekur Pedagogjiken e lartë. Por ja që kjo dëshirë nuk qe e thënë të realizohej as atëherë dhe as më vonë, me rënien e sistemit komunist. Historia e tij, është pak a shumë ajo që ka ndjekur përgjatë sistemit të kaluar shumë individë të deklasuar, të cilët, paçka se kishin rezultate të mira në shkollë, për hir të linjës politike të kohës u përjashtuan nga e drejta për të vazhduar studimet e larta. Po nëse shumë prej tyre iu bindën verbërisht fatit të keq, Afrim Nelaj, nuk hoqi dorë kurrë nga ëndrra për të ndjekur studimet. Ai mundi t'i japë jetë dëshirës së kahershme për të ndjekur studimet e larta vetëm 4 vite më parë, kur ishte në fundin e të dyzetave. Sigurisht që nuk e kishte të lehtë. Gjithçka e kishte bluar në kokë me qetësi. Familja ishte dakord, por problemi qëndronte diku tjetër. Aktualisht në moshën 51- vjeçare, studenti më i moshuar në auditorët e sistemit të ditës, kujton me shaka se ditët e para të fakultetit, ishin disi të bezdisshme. Të gjithë e shikonin me çudi. Shokët e kursit në Inxhinierinë e Naftës në Fakultetin e Gjeologji-Minierave, ishin pothuajse në një moshë me fëmijët e tij. Nuk kishte si të qe ndryshe. Ai ishte një student që dallonte nga të tjerët. Për nga vetë thinjat që mbante në kokë, ai binte që të ishte babai i shokëve të kursit.


  Duhet të gjente gjuhën me të gjithë. Jetonin në të njëjtën kohë, por me mentalitete të ndryshme për jetën, që dëshironin apo jo diku përplaseshin. "Arsyeja për të cilën kam vazhduar shkollën me vonesë ka pasur të bëjë me njollat në biografi që kishte familja ime gjatë sistemit komunist. Gjyshi im është pushkatuar gjatë Luftës Nacional-Çlirimtare, nga partizanët, pa gjyq. Që nga ajo periudhë familja ime, e cila jetonte në Kurdar të Matit, shikohej me sy jo të mirë". Ky sy jo fort i mirë ndoqi edhe Afrimin në jetë. Ai përfundoi me rezultate të mira shkollën e mesme, por nuk iu dha mundësia të ndiqte arsimin e lartë. I bindur se nuk mund të bënte më shumë, kundër sistemit në fuqi, Afrimi vendosi të futej në punë. Fati e desh që në fshatin e tij të vinte për ekspeditë Gjeologjia e Tiranës. "Realisht duhet ta filloja shkollën e lartë në vitin 1976. Nuk kam qenë i shkëlqyer në mësime, por kam qenë nxënës i mirë. Problemi ishte sporti politik. Në këtë vit, në fshat erdhi për ekspeditë Gjeologjia e Tiranës. Duke qenë se kërkoja punë, të parët e fshatit më lidhën me gjeologjinë. Këtu filloi edhe puna ime për shumë vite me çpimet". Për afro 14 vite, deri në rënien e sistemit totalitar, Afrimi, i ra Shqipërisë anembanë duke kërkuar e studiuar tokën me sondë. Me gjithë eksperiencën e gjatë në punë, ai nuk e humbi dëshirën për të vazhduar studimet. Moskryerja e arsimit të lartë, i kishte ngelur peng në zemër, edhe pse gjeti mundësinë për të rinisur punën në gjeologji.

   


  Ardhja e demokracisë ishte një mundësi për ta realizuar më në fund dëshirën që e mundonte. Por ja që sërish nuk qe e thënë. Familja e tij e vogël në numër ishte e re. Fëmijët ishin ende të parritur mirë. Një baba student, do ishte preokupim i tepërt në një kohë të tillë. Kështu që Afrimit i duhej të priste ende, paçka se vitet kalonin me shpejtësi. "Unë kam një vajzë dhe një djalë. Vajza ndjek studimet për Stomatologji në vitin e parë, ndërsa djali është në vit të dytë në gjimnaz. Fëmijët janë bërë shkas që të shtyj edhe vendimin për të filluar shkollën e lartë në vitet e para të ndërrimit të sistemit". Vetëm kur kuptoi se kishte vënë diçka në vijë Afrimi vendos përfundimisht të konkurrojë në Fakultetin e Gjeologji-Minierave. Zgjodhi degën e Inxhinierisë së Naftës, për të qenë sa më pranë profesionit që kishte ushtruar për kaq e kaq vite. "Pasi arrita të sistemoja fëmijët, që për mua ishte gjëja parësore në jetë, gjeta mundësinë për të vazhduar shkollën. Arsyeja për të cilën zgjodha këtë profil është se unë kam një aktivitet privat i cili merret më shpime dhe studime inxhinierike. Duke parë problemet teknike që ndeshja në punë mendova të provoja veten edhe në shkollë". Kështu, në vitin akademik 2004-2005, Afrimi vendos përfundimisht të konkurrojë për një vend në Fakultetin e Gjeologji-Minierave. Kishte mëse 28 vite që nuk prekte libra me dorë. Edhe kur e kishte bërë një gjë të tillë, rastiste të ndodhte vetëm kur mësonte fëmijët. Por edhe në këtë rast vetëm përciptas, pa i hyrë shumë në thellësi. "Thashë të provoja veten. Të gjithë u çuditën, por dola mirë. U rendita i treti në listën e fituesve. Aty vendosa ta nis seriozisht shkollën. Nusja dhe fëmijët e pritën mirë.  Problemi ishte te vetja". Afrimin e mundonte shumë pritja që do t'i bënin shokët e kursit, të cilët ishin shumë më të rinj se ai. Një pyetje i rrihte si çekan në kokë: A do të arrinte t'i përshtatej modelit të ri në të cilin ishte futur arsimi i lartë? "Faktikisht, momentet e para ishin të vështira në kuptimin që mosha jonë gjykon pak ndryshe, ka tjetër preokupim, tjetër perceptim për jetën. Vështirësia qëndronte në përshtatjen me studentët, sepse afërisht ata i binin që të ishin fëmijët e mi. Pastaj filloi shkolla. Provimi i parë ishte i vështirë. Ishte në Matematikë. Aty fillova të flas me të gjithë shokët e kursit". Komunikimi me shokët e kursit në tremujorin e parë të studimeve, ishte i vështirë. Afrimi u detyrua të përdorte dy standarde komunikimi: të fliste, herë si shok dhe herë si prind. Dalëngadalë ai arriti të gjejë gjuhën e komunikimit me shokët dhe shoqet e kursit. Mosha e Afrimit bëri të vetën. Ai edhe sot që është në vitin e katërt të studimeve i ndjek rregullisht leksionet. Kjo rregullsi bie pak ndesh me modelin e studentit të sotëm shqiptar, i cili më të shumtën e kohës preferon më mirë ta kalojë në kafe sesa duke ndjekur seminaret. Me gjithë insistimin tonë për ta nxjerrë Afrimin për pak çaste nga ora e leksionit, ai nuk tutet nga karrigia ku është ulur, duke respektuar deri në fund pedagogun e lëndës. "Në kohën tonë shkolla ka pasur rregull. Dallimi me realitetin e sotëm është i ndjeshëm. Atëherë mendimi i studentëve ishte thjesht fasadë. Tani gjërat kanë ndryshuar. Ka më shumë liri. Shpeshherë i këshilloj çunat e kursit si prind.

  Këtë gjë e kam bërë që në fillim kur i kam njohur". Afrimi thotë se gjeologjia në Shqipëri nuk do të vdesë kurrë. Këtë gjë ua kujton edhe shokëve më të rinj të kursit. "Unë mendoja se meqenëse kisha bërë praktikën para shkollës, i kisha fituar të gjitha njohuritë. Por ja që tani që ndodhem në përfundim të studimeve, them se kam gabuar. Sado të mësosh në jetë, shkolla është shumë e rëndësishme, ajo ka vendin e saj të pazëvendësueshëm". Këtë gjë Afrimi mundohet t'ua ngulisë në kokë edhe më të rinjve. Sigurisht atyre që dëshirojnë, pasi të tjerët, ata që veprojnë ndryshe e kuptojnë neglizhimin ndaj shkollës, vetëm kur përballen me problemet që hasin gjatë jetës.


  Vështirësia qëndronte në përshtatjen me studentët, sepse afërisht ata i binin që të ishin fëmijët e mi.

  Meqenëse kisha bërë praktikën para shkollës, i kisha fituar të gjitha njohuritë. Por ja që tani them se kam gabuar

   

 • Provimi i Gjuhë-Letërsisë:Maturantët, AVA na ndryshoi fragmentin

  Rreth 50 maturantë kanë paraqitur ankesë në MASH. Fragmenti i rënë në test ishte ndryshe nga programi që ata kanë mësuar Ishin përgatitur të jepnin provim njohuritë e fituara në tekstin shkollor të përzgjedhur nga shkolla ku mësojnë, por papritur dhe pa i vënë në dijeni askush, kanë gjetur përpara tyre një material tjetër shkollor që nuk përkon me dijet e nxëna.

  Denoncohen parregullsitë e para në provimin e Gjuhë-Letërsisë në Tiranë. Provimi në profilin natyror, me probleme

  Rreth 50 maturantë kanë paraqitur ankesë në MASH. Fragmenti i rënë në test ishte ndryshe nga programi që ata kanë mësuar

  Ishin përgatitur të jepnin provim njohuritë e fituara në tekstin shkollor të përzgjedhur nga shkolla ku mësojnë, por papritur dhe pa i vënë në dijeni askush, kanë gjetur përpara tyre një material tjetër shkollor që nuk përkon me dijet e nxëna. Denoncimi vjen nga maturantët e profilit natyror në shkollën jopublike “Willson” në Tiranë, të cilët janë shprehur për gazetën “Shekulli”, se ndryshe nga sa janë orientuar në programin lëndor të sjellë nga MASH, ku thuhet qartë se “mësuesit do përgatisin nxënësit për provim duke punuar me fragmentet e shkëputura nga tekstet e përzgjedhura në shkollën e tyre”, kanë qenë të detyruar të japin përgjigje për një fragment që nuk ndodhej në tekstin shkollor që ata kanë mësuar. Konkretisht, maturantëve të profilit natyror në këtë shkollë, u është dashur t’i japin përgjigje pyetjeve në test për një fragment i cili ndodhej në tekstin shkollor “Letërsia 4”, me autor shtëpinë botuese “Albas”, ndërkohë që ata vetë, përgjatë gjithë vitit shkollor kanë mësuar me tekstin e letërsisë të shtëpisë botuese “Pegi”, të përzgjedhur nga shkolla e tyre si më i miri, në bazë të reformës Altertekst të ndërmarrë nga Ministria e Arsimit.

  ***

  Dallimi në tekstet shkollore të dy shtëpive botuese qëndron në faktin se fragmentet e përzgjedhura nga librat e shkrimtarëve vendas apo botërorë, janë të ndryshëm nga njëri-tjetri. Kështu ndodh edhe me librin “Letër babait” të shkrimtarit Franc Kafka, ku në secilin tekst shkollor, për të njëjtin libër, janë zgjedhur si lëndë mësimore fragmente të ndryshme. Kjo gjë mesa duket nuk është marrë parasysh nga formuluesit e testit të provimit me detyrim në lëndën e Gjuhë-Letërsisë, të cilët kanë përzgjedhur të vendosin në test vetëm fragmentin që gjendet në tekstin shkollor të botuar nga “Albas”, duke penalizuar rëndë, në këtë rast, maturantët që kanë mësuar fragmentin e përzgjedhur në tekstin shkollor të shtëpisë botuese “Pegi”.

  Këtij fenomeni, ditën e provimit me detyrim në lëndën e Gjuhë-Letërsisë nuk kanë ditur t’i japin zgjidhje as administratorët e provimit, të cilët ankesës së maturantëve u janë përgjigjur me fjalët “bëni çfarë të dini”. Të gjendur përballë një situate kaotike, maturantët janë mundur t’i japin përgjigje pyetjeve të parashtruara në test, paçka se ato nuk përkonin me fragmentin e mësuar në tekstin “Letërsia 4”, të përzgjedhur në bazë të reformës Altertekst, nga shkolla në fjalë në fillim të vitit shkollor. Të vetëdijshëm për penalizmin që mund të pësojnë, si pasojë e gabimit në formulimin e testit, maturantët i kanë paraqitur Ministrisë së Arsimit një ankesë, ku vënë në dijeni këtë institucion mbi mospërputhjen e fragmentit që është dhënë në orientimet për provimin e Gjuhë-Letërsisë, pa marrë asnjë përgjigje.

  ***

  Katina Boçe, maturante në shkollën jopublike “Willson”, shpreh shqetësimin për gazetën “Shekulli”, se ngatërresa e ndodhur me fragmentin mund të sjellë penalizmin në pikë, duke qenë se ajo dhe shokët e saj i janë përgjigjur pyetjeve, pa pasur njohuritë e duhura mbi fragmentin e vendosur ne testin e formuluar nga Agjencia e Vlerësimit të Arritjeve. “Problemi është ky, që nga Ministria e Arsimit na është thënë se në provime do të na bjerë ai fragment që ne kemi mësuar në tekstet tona shkollore. Për autorin Franc Kafka, kemi fragmentin në tekstin tonë. Fragmenti që ra në provim, nuk ishte i njëjti me atë që ne kemi në tekst, kjo sepse ka dy shtëpi botuese “Albas” dhe “Pegi”. Normalisht, në rastin tonë duhet të binte fragmenti i shtëpisë botuese “Pegi”, pra fragmenti me të cilin ne kemi punuar, siç e thotë edhe programi”, sqaron Katina, duke na thënë se deri më tani, askush nga Ministria e Arsimit nuk i ka kthyer përgjigje ankesës që ata kanë drejtuar.

  ***

  Ajo që i druhen më shumë maturantët e profilit natyror, është penalizmi që mund të sjellë në pikë, analizimi në mënyrë jo të saktë i fragmentit të rënë në test. Këtë shqetësim ka ngritur për gazetën “Shekulli” edhe drejtori i shkollës jopublike “Willson”, Dilaver Koçiu, i cili thotë se ndryshimi i fragmentit vjen si pasojë e konceptit të gabuar që ndjek Ministria e Arsimit në formulimin e testit të Maturës Shtetërore në lëndën e Letërsisë. “Në fillim të çdo viti shkollor, çdo shkollë ka të drejtë të zgjedhë librin më të cilin do mësojnë nxënësit. Ky tekst që kemi përzgjedhur ne ka pasur një program të caktuar të rekomanduar për provimet e maturës. Në këtë program ishte rekomanduar një tekst përkatës, që i përkonte një vepre të caktuar. Nxënësit, mbi bazën e këtij programi të rekomanduar kanë bërë të gjithë përgatitjen dhe mësuesit e ka ndërtuar punën mbi bazën e këtij programi dhe teksteve që kanë qenë në qarkullim. Në provim u ballafaquan me një kërkesë të tillë. U dha një fragment tjetër, po nga i njëjti autor, nga Kafka, por që nuk ishte rekomanduar në program”. Të njëjtin gjë e konfirmon edhe mësuesja e Letërsisë, Luesla. Ajo thotë se në udhëzimin e mbërritur nga MASH, ishte e shkruar që mësuesit duhet të përgatisnin nxënësit me fragmentin e shkëputur nga teksti shkollor që ata kanë. Kjo madje është përforcuar më shumë edhe gjatë takimit që mësuesit kanë pasur me një nga formulueset e programit, që ka konfirmuar faktin se në test do të bjerë vetëm fragmentin që ndodhet në tekstin shkollor përkatës. “Por në të vërtetë, atë ditë ka ndodhur e kundërta, ku nxënësit janë përballur me një fragment tjetër që nuk ishte i rekomanduar, pavarësisht se ishte brenda të njëjtit autor”,- shprehet mësuesja e Letërsisë, duke thënë në përfundim të bisedës, se tani nuk u ka mbetur gjë tjetër vetëm të shikojnë dëmin që u është bërë nxënësve nga ndryshimi i fragmentit në test.

  MASH, shkel udhëzimin e nxjerrë po vetë. “Nuk kemi thënë që në test do bjerë fragmenti që maturantët kanë mësuar në shkollë”

  MASH: Lexoni të gjithë librin

  Gazeta “Shekulli” publikon programin lëndor të Letërsisë, ku shikohet qartë edhe shënimi i specialistëve të arsimit për fragmentin

  Menjëherë pas ankesës së mbërritur, në redaksinë e gazetës “Shekulli” kërkuam të marrim një informacion më të detajuar lidhur mbi problemin e ngritur nga maturantët. Të vënë në dijeni për problemin e shfaqur në shkollën jopublike “Willson”, specialistët e Agjencisë së Vlerësimit të Arritjeve, janë shprehur se teksti ka qenë i formuluar saktë dhe nuk ka pasur asnjë parregullsi. Lidhur mbi pretendimin e maturantëve, mbi mospërputhjen e fragmentit me atë të mësuar në shkollë, po këta specialistë janë shprehur se maturantët duhet të lexonin të gjithë librin “Letër babait”, të Kafkës, duke harruar se janë po ata vetë që kanë nxjerrë një udhëzim, ku thuhet qartësisht se “mësuesit do të përgatisin nxënësit për provim, duke punuar me fragmentet e shkëputura nga tekstet e përzgjedhura në shkollën e tyre”. Ky sqarim është i vendosur në formën e shënimit edhe në tabelën e programit lëndor për Letërsinë, për drejtimin natyror, ku gjenden për çudi edhe emrat e specialistëve që janë marrë me hartimin e testit të provimit të Gjuhë-Letërsisë. Ajo që kërkojnë tashmë maturantët, nuk është më rikthimi nga e para e provimit, por një vëmendje më e madhe nga hartuesit e testeve, kjo për të shmangur edhe ngjarje të papëlqyeshme, sikurse ka ndodhur rëndom gjatë viteve të fundit.

  Dritan Laci

  Vazhdo leximin

 • Pollo: Duhet të marrin fund Doktoraturat e kopjuara

  Në universitetet shqiptare, ka ende doktorantë të cilët i fitojnë titujt shkencorë, duke kopjuar materiale të botuara kohë më parë nga kolegë të tjerë. Madje, sipas ministrit të Arsimit, Genc Pollo, kjo metodë aspak e ndershme në fitimin e titullit “Doktor” në institucionet e Arsimit të Lartë Publik, tashmë ka marrë edhe trajtën e anekdotave që thuhen lart e poshtë kafeneve.

   Dritan Laci

  Sat, 14 Jun 2008

  Ministri i Arsimit bën “për ujë të ftohtë” rektorët. Ende, në universitete shpërndahen tituj me punime të vjedhura

  Punimet e kopjuara, janë kthyer në anekdota kafenesh. Tani, doktorantët do paraqesin punimet para Këshillit të Profesorëve

  Ministri i Arsimit, Genc Pollo
  Në universitetet shqiptare, ka ende doktorantë të cilët i fitojnë titujt shkencorë, duke kopjuar materiale të botuara kohë më parë nga kolegë të tjerë. Madje, sipas ministrit të Arsimit, Genc Pollo, kjo metodë aspak e ndershme në fitimin e titullit “Doktor” në institucionet e Arsimit të Lartë Publik, tashmë ka marrë edhe trajtën e anekdotave që thuhen lart e poshtë kafeneve. Deklarata nga kreu i Arsimit është lëshuar, në fjalimin e mbajtur me rastin e zgjedhjes së Kryetarit të Konferencës së Rektorëve, në prani të këtyre të fundit. Me ton të butë, por të hidhur sa s’ka më, ministri Pollo, u ka tërhequr veshin drejtuesve të institucioneve lidhur mbi cilësinë e dobët të doktoraturave, madje nuk ka nguruar ta cilësojë ndonjërin prej tyre, edhe si populist, që ngre zërin në mënyrë të gënjeshtërt, se gjoja ministria ka bllokuar universitetet.

  “Flas ndoshta për datën e aplikimit, por të tërë ju e dini, që ashtu sikur se më keni thënë në takime private, krahas doktoraturave të shkëlqyera që meritojnë vëmendje, ka edhe raste kur kandidatë që kërkojnë të fitojnë titullin shkencor “Doktor”, sjellin në mënyrë jo të ndershme, jo transparente me departamentin dhe me fakultetin ku ata realizohen, materiale të kopjuara, të cilat nuk janë punime shkencore të kryera nga ata vetë”. Për këtë arsye, ka shtuar kreu i Arsimit, përmes një vendimi përkatës të dalë nga Këshilli i Ministrave, është vendosur që doktorantët të mos i paraqesin më punimet përballë një jurie të përbërë shpeshherë jo në mënyrën e duhur, por përpara Këshillit të Profesorëve, që përfaqësohet nga profesorë që e kanë merituar këtë titull. Po kështu, doktorantëve do t’u kërkohet të paraqesin përpara këshillit, një punim shkencor të botuar në një revistë të huaj dhe të vlerësuar nga akademikët në Perëndim.

  Një temë tjetër që ka prekur ministri i Arsimit në fjalën e tij, të mbajtur para rektorëve, ka qenë edhe ajo e marrëdhënieve midis institucionit që ai drejton dhe universiteteve. Ai është shprehur se nuk ka asnjë tendencë për bllokim nga MASH të punëve në universitete, duke hedhur poshtë akuzat e drejtuesve të universiteteve, për tendencë të dikasterit të Arsimit, për të nënshtruar institucionet e arsimit të lartë, nëpërmjet udhëzimeve që bien ndesh me ligjin përkatës. Në mënyrë të tërthortë, kreu i Arsimit është i është përgjigjur edhe kundërshtimeve të ardhura nga universitetet lidhur mbi udhëzimin e fundit, ku përcaktohen orët për personelin akademik. “Është përgjegjësi e gjithë drejtuesve në universitete, që personelin akademik ta shfrytëzojnë maksimalisht, brenda normave të miratuara me ligj dhe brenda normave të botës universitare, në dobi të studentëve, në mënyrë që ato orë që janë të normuara, vërtetë të zhvillohen. Të mos kemi raste të lënies bosh të auditorëve, të kryerjes së punëve private, ndërkohë që merret rroga e shtetit”,- ka përfunduar fjalën ministri Pollo.

  {Shekulli}

 • Mblidhet këshilli i prokurorisë, pritet emërimi i 3 prokurorëve të rinj

  17 qershor, ora 11:00 - Topi: Erë e re për prokurorinë. Uzurpimi i politkës duhet të marrë fund

  Prokuroria - Foto:(STUDENTI I SË DREJTËS)
  Është mbledhur sot këshilli i Prokurorisë në ambientet e Hotel Tirana, për të propozuar tre emra të rinj për prokurorë. Kryeprokurorja Ina Rama bëri thirrje që të vlerësohen maksimalisht kandidaturat e sotme pasi këshilli i prokurorisë është shumë i rëndësishëm për vendosjen e ligjit. “Tre prokurorët që do të votohen unë i konsideroj edhe si këshilltar të mitë kështu që do të doja të tregohej kujdes dhe të zgjidheshin individë që njohin mirë ligjin dhe të aftë profesionalisht” – tha gjatë fjalës së saj kryeprokurorja Ina Rama.

  Më pas Ina Rama foli për reformat në sistemin e drejtësisë. Sipas saj drafti i ri i përgatitur parashikon zgjerimin e kompetencave të prokurorit dhe roli i organit të akuzës në këto reformime bëhet vendimtar.

  “Sfida jonë është lufta ndaj korrupsionit dhe këto janë edhe standardet e vendosura nga  BE dhe NATO. Kështu që do të doja që prokurorët të jenë më aktivë në seancat gjyqësore. Të kërkojnë drejtësi në emër të shtetit dhe të mos lejojnë asnjë kriminel të endet rrugëve” – tha Ina Rama.

  Sipas saj duhet bërë shumë kujdes në vlerësimin e kallëzimeve në mënyrë që njerëzit të mos rrinë në arrest të zgjatur për shkak të neglizhencës së prokurorit.

  “Gjithashtu në rastet kur konstatohet një mase arresti në burg padrejtësisht, kjo është e pafalshme për një prokuror, pasi janë gjëra që nuk mund të rikuperohen” – tha Ina Rama.

  “Sa herë që aplikoni për masë sigurimi, rasti duhet të trajtohet seriozisht në mënyrë që këta njerëz të mos dënohen padrejtësisht” – tha ajo.

  “Unë kërkoj që prokurorët të bëjnë një hetim të plotë dhe të gjithanshëm. Nuk jemi në vitet 1997, Shqipëria plotëson disa standarde dhe këto duhen të pasqyrohen dhe nga organi i akuzës. Duhen prova të plota në një dosje që dërgohet në gjykatë. Nuk mund të pranojmë që një dosje të shkojë në gjykatë pa patur provat e mjaftueshme” – tha ajo.

  “Unë nga kontrollet e bëra shoh pasivitet të prokurorëve në sallën e gjyqit. Përgjigje të shkurtra, reagime të dobëta. Prokurori duhet të jetë aktiv në seancë, në përgjigjet që i bën të pandehurit, të japi provat. Në fund është gjykata që jep vendimin”.

  Sipas Ramës është gjithashtu shumë e rëndësishme që prokurori të japi shembullin e tij në shoqëri.

  “Qëllimi final është që vlerësimi i publikut për prokurorinë të rritet pafundësisht”.

  Topi: Prokuroria të ndahet nga politika


  Mbledhjen e këshillit të Prokurorisë e ka përshëndetur sot edhe presidenti i vendit, Bamir Topi.  Sipas tij zgjedhja e 3 anëtarëve të këshillit të drejtësisë është shumë e rëndësishme në punën e prokurorisë. “Unë ndodhem këtu sot në emër të atyre përgjegjësive që më cakton kushtetuta për emërimin dhe shkarkimin e prokurorëve” -  u shpreh presidenti Topi në hapjen e fjalës së tij.

  “Të gjithë i kanë sytë te drejtësia. Nga do që shkojmë kërkohet drejtësi. Puna juaj është shumë e rëndësishme dhe në qendër duhet të keni karrierën profesionale dhe të mos keni asnjë ndikim politik” –th Topi.

  “Politika ndërrohet çdo katër vjet ndërkohë që puna e prokurorit varet nga profesionalizmi. Një erë e re ka filluar të fryjë për prokurorinë dhe prokurorët duhet të  bëhen koshient që s’mund të ketë më influenca politike” – vazhdoi ai.

  “Organi i prokurorisë duhet të rrisë besimin te publiku sepse kjo do t’ju bëjë juve që të ndiheni më të sigurtë në punën tuaj” – përfundoi Topi.

  {Shekulli}

 • INSTAT nxjerr 185 mijë të papunë

  Papunësia mbetet problemi kryesor në vend, ndërsa qeveria jo vetëm që mbetet e pafuqishme për ta zbutur burimin kryesor të varfërisë por nga ana tjetër nuk ka një shifër të saktë që të shprehë se sa realisht është shifra e të papunëve

  Papunësia mbetet problemi kryesor i shqiptarëve,ndërkombëtarët dhe INSTAT me shifra të ndryshme

  Papunësia mbetet problemi kryesor në vend, ndërsa qeveria jo vetëm që mbetet e pafuqishme për ta zbutur burimin kryesor të varfërisë por nga ana tjetër nuk ka një shifër të saktë që të shprehë se sa realisht është shifra e të papunëve. Gjatë ditës së djeshme Instituti i Statiskave lajmëroi se ka realizuar një anketë gjatë vitit të kaluar për të provuar se sa qëndron metodika zyrtare e llogaritjes së normës së papunësisë. Sipas rezultati të kësaj ankete, INSTAT ka bërë të ditur se norma e papunësisë ka rezultuar 13.5% ose rreth 185 mijë të papunë.Shkalla e papunësisë sipas anketës është më e lartë në grupmoshat e reja deri në rreth 30 vjeç. Ky tregues, për meshkujt e grupmoshave të reja deri në 29 vjeç është më i lartë krahasimisht me femrat; ndërsa për grupmoshat 35-49 vjeç treguesi është më i lartë për femrat; nga ana tjetër në grupmoshat pas 50 vjeç vihet re një tendencë më e lartë për të kërkuar punë tek meshkujt.

  Përplasja me ndërkombëtarët

  Për qeverinë e gjithë popullsia që jeton në fshat është e punësuar, pavarësisht se sipas llogarive këto janë edhe zonat nga të cilat ka rrjedhur numri më i madh i emigrantëve. Shifra zyrtare e dhënë nga ana e INSTAT për vitin 2007 në 13.2 përqind, është kundërshtuar nga Agjnsia e Qëndrore e Inteligjensës Amerikane (CIA). Sipas kësaj agjencie dhe institucioneve të tjera nga të cilat ajo ka marrë informacionin, papunësia në shqipëri i kalon 30 përqind. Ndërkombëtarët kanë theksuar për të disatën herë se kjo shifër përdoret vetëm për qëllime politike dhe nuk ka asnjë lidhje me realitetin.

  {Shekulli}

 • Ka përfunduar në Shkodër në Teatrin “Migjeni”, Festivali i 46-të Mbarëkombëtar i Këngës për Fëmijë...

  Shkodër - Ka përfunduar në Shkodër në Teatrin “Migjeni”, Festivali i 46-të Mbarëkombëtar i Këngës për Fëmijë duke kurorëzuar dhe fituesit. Në natën finale janë dhënë si çmimet për interpretuesit, të votuar nga vetë këngëtarët pjesëmarrës dhe çmimet e dhëna nga juria

  Ja fituesit e festivalit mbarëkombëtar të fëmijëve

  Shkodër - Ka përfunduar në Shkodër në Teatrin “Migjeni”, Festivali i 46-të Mbarëkombëtar i Këngës për Fëmijë duke kurorëzuar dhe fituesit. Në natën finale janë dhënë si çmimet për interpretuesit, të votuar nga vetë këngëtarët pjesëmarrës dhe çmimet e dhëna nga juria. Fituesja e madhe ishte kënga “Do të bëhem superstar”, kompozuar e orkestruar nga Klodian Qafoku, me tekst të Elona Hysenit dhe e interpretuar nga Enxhi Nasufi nga Tirana. Me çmime të dyta janë vlerësuar këngët “Lule Zemra jam unë” dhe “E thotë kënga çfarë ka zemra” të interpretuara nga këngëtarë të vegjël nga Shkodra e Vlora; me çmime të treta janë vlerësuar këngët “Tri Kalatë”, “Një ëndërr “dhe “Flutura e trëndafili”. Çmimin e interpretuesit më të mirë e ka marrë Enxhi Nasufi, ndërsa çmimin “Inva Mula” e ka marrë Dea Demalia.

  Sipas drejtorit të festivalit, Kujtim Alija, në këtë edicion ka zbritur dukshëm mosha e pjesëmarrësve, duke dominuar mosha e fëmijëve të ciklit të ulët shkollor. “Kjo ka ndikuar dhe tek 30 këngët e reja për fëmijë që u paraqiten në këtë edicion të cilat janë këngë që iu drejtohen këtyre moshave.” Sipas Aliajt, duke u zhvilluar festivali në teatër, ka ndryshuar dhe koncepti i tij, pasi skena u zhvendos në publik dhe për herë të parë ishin edhe dy personazhe të reja, Enki dhe Ponki, figura kukullash të cilat kanë prezantuar këngët dhe historinë e festivalit në vite. Kanë qenë rreth 200 fëmijë pjesëmarrës në edicionin e sivjetshëm të festivalit mbarëkombëtar, të ardhur nga qytete brenda kufijve shtetërorë po dhe nga trevat shqipfolëse. Kështu përveç këngëve e interpretuesve nga Shkodra e Tirana, Durrësi, Korça, Elbasani, Vlora, Gjirokastra etj, erdhën fëmijë edhe nga Shkupi, Prishtina, Gjakova, Gjilani, Ulqini e diaspora. Sipas drejtorit Alija, edicioni i sivjetshëm nuk ka patur asnjë sponsor dhe është realizuar nga Bashkia e Shkodrës, nën kujdesin e kryetares së parlamentit Jozefina Topalli, me mbështetjen e Ministrisë së Kulturës dhe Ministrisë së Arsimit. Mungesa e sponsorëve për ngjarjen më të madhe muzikore të këngës për fëmijë, sipas drejtorit Alija, lidhet me transmetimin e pakët të këtij aktiviteti gjatë vitit. Kjo ka bërë që për festivalin flitet vetëm gjatë ditëve të organizimit dhe më pas të harrohet krejt.

 • Euro2008:"Turqia nenshtron Cekine dhe cudit Europen (VIDEO)"

  16.06.2008
  Dukej sikur Turqia nuk kishte shume per te ofruar ne kete kampjonat, shume persona mendonin se do largohej shpejt, po ajo i cuditi te gjithe duke arritur te kaloje ne fazen e cerekfinaleve duke mundur nje Ceki mjaft te forte e me pervoje.

  Shiu eshte nje nga elementet qe nuk iu nda Turqise gjate kesaj faze, po ashtu si loja me zemer dhe organizimi i perpikte i ekipit. Pavaresisht veshtiresive dhe kundershtareve me mjaft emer, Ekipi turk nuk u ndal. Ai beri te mundur kualifikimin e tij duke fituar ne nje ndeshje dramatike me ekipin e mirnjohur te Cekise. Megjithse kundershtaret e saj kalojne ne avantazh prej dy golash, ekipi i perfaqesueses Turke nuk u ndal, duke e rradhitur kete ndeshje midis perlave te ketij kampionati. Ishte Arda ai qe shenoi i pari per Turqit, duke i bere me te dukshme shpresat per fitoren e asaj ndeshjeje. Me pas, me kembenguljen e pashtershme te sulmuesve te ekipit Turk e me teper te Nihat, si dhe fale gabimeve te portierit Cek, brenda pak minutash, drejt fundit te pjeses se dyte, u be i mundur shenimi i dy golave qe sollen fitoren skuadres se drejtuar nga Fatih Terim.


  GOLI I PARE: Arda

  GOLI I DYTE: Nihat

  GOLI I TRETE: Nihat

   

 • Partitë Shqipëtare sigurojnë 30 deputetë

  Partitë Shqipëtare sigurojnë 30 deputetë

  16.06.2008
  Kryetari i KSHZ-së në Maqedoni, Jovan Josifovski në konferencën e sotme për media bëri të ditur numrin e saktë të deputetëve që fituan partitë në zgjedhjet e parakohshme parlamentare. Sipas të dhënave të KSHZ-së, koalicioni i udhëhequr nga VMRO-DPMNE ka fituar 63 deputetë, Koalicioni i prirë nga LSDM ka fituar 27 deputetë, Bashkimi Demokratik për Integrim 18 deputetë, Partia Demokratike Shqiptare 11 deputetë dhe Partia për Ardhmëri Evropiane 1 deputetë.

  Në shtabin e VMRO-DPMNE deklarojnë se së shpejti lideri i tyre Gruevski do të fillojë negociatat për formimin e koalicionit, por duke mos dhënë detaje të tjera plotësuese.(start)

  Zgjedhjet: BDI është e preferuara e Shqipëtarëve16.06.2008
  Fitore bindëse, gati të dyfishtë, ka shënuar Bashkimi Demokratik për Integrim (BDI) në taborin politik shqiptarë, kanë treguar rezultatet e para të dala nga votimet e përsëritura të ditës së diel, që i kanë kumtuar në këtë parti...

  Sipas këtyre rezultateve BDI ka fituar 18 ose 19 deputetë, kurse Partia Demokratike Shqiptare (PDSH) vetëm 10 deputetë, ndërkaq qw Partia për Prosperitet Demokratik (PPD) ka humbur mandatin të cilin e fitoi më 1 qershor. Është ky epilogu i zgjedhjeve parlamentare i cili e ka nxjerrë BDI-në si fitues absolute të këtyre zgjedhjeve, pas përsëritjes e cila ndodhi për shkak të incidenteve dhe parregullsive të shumta që ndodhën dy javë më parë. Megjithatë, disfata e këtillë nuk qenë pengesë që PDSH të shpallë sërish fitore absolute në zgjedhje, gjë që e ka bë zëdhënësi Adriatik Imeri. Fitoren e këtillë nuk e ka “konfirmuar” publikisht kryetari i PDSH-së Menduh Thaçi, që ka qenë edhe sinjali i parë se kjo parti mund të ketë pësuar disfatë. Sinjali tjetër ka qenë fakti se edhe përkundër shpalljes së “fitores bindëse”, simpatizantët e PDSH-së nuk kanë dalë nëpër rrugët e Tetovës për të festuar, sikurse dy javë më parë. Në PDSH të dielën në mbrëmje nuk kanë dalë me kurrfarë rezultati për zgjedhjet e përsëritura. Këtij rezultati i ka paraprirë proces i qetë zgjedhorë, në të cilin nuk është shënuar ndonjë incident më i rëndë, me çka janë paraqitur gjasa për përmirësim të pasqyrës së keqe e cila u krijua për vendvotimet në rajonet shqiptare dy javë më parë. Në orën 19 janë mbyllur vendvotimet në njësitë zgjedhore një, dy dhe gjashtë. Të drejtë vote në këto vendvotime patën 161.874 qytetarë, mirëpo kanë votuar rreth 50 për qind prej tyre. Një ditë më parë të drejtën për votim patën mundësi ta realizojnë 454 persona të zhvendosur brenda vendit, 180 persona, të cilët janë në vuajtjen e dënimit me burg apo në paraburgim dhe personat e sëmurë. Sipas të dhënave të fundit që i publikoi KSHZ-ja, jehona deri në orën 17 ishte 43,22 për qind. Komisioni Shtetëror i Zgjedhjeve rezultatet e para nga zgjedhjet i shpall në afat prej 12 orëve, ndërsa ato përfundimtare 24 orë pas përfundimit të votimit.
  Edhe të dielën nuk kanë munguar akuzat e ndërsjella mes dy partive shqiptare për tentime për vjedhje të votave. Në BDI kanë akuzuar se janë regjistruar shumë tentime të PDSH-së për prishjen e procesit zgjedhor, akuzoi zëdhënësja e BDI-së Ermira Mehmeti në konferencën për shtyp në Reçicë të Madhe të Tetovës. Ajo tha se ka pasur incidente dhe parregullsi në të gjitha tre njësitë zgjedhore ku është rivotuar. Sipas zëdhënëses, në Reçicë të Madhe janë vjedhur 3.000 fletëvotime, material të cilin, siç tha, PDSH-ja mund ta keqpërdorë për falsifikim. "Në fshatin Logjë mungojnë 240 fletëvotime. Në Zherovjan është regjistruar një person se si voton më shumë herë. Në Trebosh aktivistë të PDSH-së kanë mbushur kuti, dhe policia nuk i ka mbikëqyrur", tha Mehmeti. Zëdhënësja e BDI-së shtoi se në njësinë zgjedhore gjashtë aktivistë të PDSH-së të cilët kanë marrë pjesë në parregullsitë zgjedhore të 1 qershorit tani janë mbikëqyrës në vendvotimet. Ajo shtoi se në Kondovë Afrim Serati ka sulmuar në person pasi që ai ka votuar. Në fund ajo iu falënderua të gjithë votuesve të cilët e kanë dëgjuar këshillin e tyre dha kanë dalë në rivotim me çfarë, siç theksoi është arritur jehonë e madhe. Zëdhënësi i PDSH-së Adriatik Imeri tha se KSHZ-ja dhe MOST e kanë konstatuar atë që PDSH-ja me vite thonte se në Zajaz dhe Osllomej nuk ka votim. "Në Zajaz dhe Osllomej nuk ka votim, por ka një agjenci turistike 'Zajas turs' e cila i shëtit votuesit e ashtuquajtur nga një vendvotim në vendvotim tjetër", deklaroi Imeri. Sipas PDSH-së, ditën e sotme e shënuan edhe një seri incidentesh tjera, siç janë vjedhja e materialit zgjedhor në Reçicë të Madhe nga ana e Xhevad Ademit dhe drejtorit të shkollës fillore, kundër të cilëve PDSH-ja sot ka ngritur padi penale. Imeri shtoi se ka pasur vjedhje të votave në Likovë dhe tentim të pasuksesshëm në Forinë. Ai theksoi se pas fitores së sotme i pret punë e madhe, realizim i të drejtave shqiptare dhe realizim i platformës së PDSH-së.

  Lista e deputetëve shqiptarë në bazë të rezultateve të para

  BDI: Blerim Bexheti, Ermira Mehmeti, Fehmi Jonuzi (NJZ 1), Xhemail Jashari, Safet Neziri, Zymrete Jakupi, Hajrulla Misini (NJZ 2), Fazli Veliu, Tahir Hani (NJZ 5), Ali Ahmeti, Teuta Arifi, Rafiz Haliti, Talat Xhaferi, Xhevat Ademi, Lindita Qazimi, Adnan Jashari, Hisen Xhemaili, Luljeta Marku, Vullnet Ahmeti ? (NJZ 6)

  PDSH: Imer Selmani (NJZ 1), Abedin Zyberi (NJZ 2), Arben Xhaferi (NJZ 5), Menduh Thaçi, Besim Dogani, Meral Uzeiri - Ferati, Imer Aliu, Sulejman Rushiti, Sadije Ilazi, Daut Rexhepi ? (NJZ 6)

  Ahmeti: Vullneti i popullit nuk mund të mposhtet

  “Vullneti i popullit nuk mundet të mposhtet”” ka deklaruar menjëherë pas shpalljes së fitores së partisë tij, kryetari i BDI-së Ali AHmeti. Ai ka apeluar te simpatizantët e tij që ta festojnë fitoren në mënyrë të qetë dhe pa të shtëna. Kryetarii BDI-së ka shtuar se rivotimi i ditës së diel ka dëshmuar se shqiptarët e Maqedonisë janë popull i civilizuar që dinë ta shfrytëzojnë të drejtën e tyre demokratike.

  Policia arreston “sigurimsin” e Refet Elmazit

  Policia të dielën arrestoi pjesëtarin e saj që është truproje i zëvendësministrit të Punëve të Brendshme, Refet Elmazi.
  Bëhet fjalë për personin me inicialet R.A., i cili është arrestuar në afërsi të shkollës fillore në fshatin Kamjan ku mbaheshin votimet. Forcat speciale kanë arrestuar në Bogovinë rreth orës 17.00, Ramadan Imerin, pjesëtar i policisë pasi ka poseduar armë pa leje. I njëjti person akuzohet për rrahjen e operatorit të TV “Alsat”, dhe pas këtij incidenti ishte i pezulluar nga puna. (lajm)

  {Albeu}