Créer un site internet

72 njerëzit më të fuqishëm për vitin 2013

juridiksi Nga Më 30/10/2013 comment 0

folder_openBota/Marrëdhënie Ndërkombëtare

Në renditjen e vitit 2013 të revistës prestigjoze "Forbes" si njeriu më i fuqishëm kryeson presidenti rus Putin, i cili ka kaluar atë amerikan Obama. Lista vijon me Sekretarin e Përgj. të PK të Kinës, Papa Françesku, kancelarja gjermane Merkel etj...

Nr. Emri / Pozicioni Organizata Mosha
1. PutinVladimir Putin
President
Rusi 61
2. Barack ObamaBarack Obama
President
SHBA 52
3. Xi JinpingXi Jinping
Sekretar i Përgj. i Partisë Komuniste
Kinë 60
4. Papa FrançeskuPapa Françesku
Papë
Kisha Katolike 76
5. Angela MerkelAngela Merkel
Kancelare
Gjermani 59
6. Bill GatesBill Gates
Bashkëkryetar
Fondacioni Bill & Melinda Gates 58
7. Ben BernankeBen Benanke
Kreu
Rezerva Federale e SHBA 59
8. Abdullah bin Abdul Aziz Al SaudAbdullah bin Abdul Aziz Al Saud
Mbret
Arabi Saudite 89
9. Mario DraghiMario Draghi
Kreu
Banka Qendrore Europiane 66
10. Michael DukeMichael Duke
Kryeshefi Ekzekutiv(CEO)
Rrjeti Wal-Mart 63
11. David CameronDavid Cameron
Kryeministër
Mbretëria e Bashkuar 47
12. Carlos Slim Helu & familjaCarlos Slim Helu & familja
Kryetar nderi
América Móvil 73
13. Warren BuffettWarren Buffett
Kryeshefi Ekzekutiv (CEO)
Berkshire Hathaway 83
14. Li KeqiangLi Keqiang
Zv/kryeministër
Kinë 58
15. Jeff BezosJeff Bezos
Kryeshefi Ekzekutiv (CEO)
Amazon.com 49
16. Rex TillersonRex Tillerson
Kryeshefi Ekzekutiv (CEO)
Exxon Mobil 61
17. Sergey BrinSergey Brin
Bashkëthemelues; Dr. i Projekteve Speciale
Google 40
17. Larry PageLarry Page
Kryeshefi Ekzekutiv (CEO)
Google 40
18. François HollandeFrançois Hollande
President
Francë 59
19. Timothy CookTimothy Cook
Kryeshefi Ekzekutiv (CEO)
Apple 52
20. Dilma RusefDilma Roussef
President
Brazil 65
21.

Sonia GandhiSonia Gandhi
President, Kongresi Indian

Indi 66
22. Jamie DimonJamie Dimon
Kryeshefi Ekzekutiv (CEO)
JPMorgan Chase 57
23. Ali Hoseini-KhameneiAli Hoseini-Khamenei
Ajatollahu i Madh
Iran 74
24. Mark ZuckerbergMark Zuckerberng
B.themelues, Kryetar,Kryeshefi Ekzekutiv
Facebook 29
25. Jeffrey ImmeltJeffrey Immelt
Kryeshefi Ekzekutiv (CEO)
General Electric 57
26. Benjamin NetanyahuBenjamin Netanyahu
Kryeministër
Izrael 64
27. Lloyd BlankfeinLloyd Blankfein
Kryeshefi Ekzekutiv (CEO)
Grupi Goldman Saks 59
28. Manmohan SinghManmohan Singh
Kryeministër
Indi 81
29. Michael BloombergMichael Bloomberg
Kryebashkiak
New York City, SHBA 71
30. Li Ka-shingLi Ka-shing
Kryetar
Hutchison Whampoa 85
31. Charles KochCharles Koch
Kryeshefi Ekzekutiv (CEO)
Koch Industries 77
31. David KochDavid Koch
Zv/President Ekzekutiv
Koch Industries 73
32. Ban Ki-moonBan Ki-moon
Sekretar i Përgjithshëm
OKB 69
33. Rupert Murdoch & familjaRupert Murdoch dhe familja
Kryetar dhe Kryeshef Ekzekutiv (CEO)
News Corp 82
34. Khalifa bin Zayed Al-NahyanKhalifa bin Zayed Al-Nahyan
President
Emiratet e Bashkuara Arabe 65
35. Christine LagardeChristine Lagarde
Drejtore Ekzekutive
Fondi Monetar Ndërkombëtar 57
36. Xuedong DingXuedong Ding
Kryetar
Korp. Kineze e Invest.(ChiC) 53
37. Enrique Pena NietoEnrique Pena Nieto
President
Meksikë 47
38. Mukesh AmbaniMukesh Ambani
Kryetar
Reliance Industries (Indi) 56
39. Haruhiko KurodaHaruhiko Kuroda
Guvernator
Banka e Japonisë 69
40. Ali Al-NaimiAli Al-Naimi
Ministër i Naftës
Arabi Saudite 78
41. Lee Kun-HeeLee Kun-Hee
Kryetar
Samsung Group 71
42. Larry FinkLarry Fink
Bashkëthemelues, Kryeshef Ekzekutiv (CEO)
BlackRock 60
43. Bill ClintonBill Clinton
Kryetar
Nisma Globale Klinton 67
44. Akio ToyodaAkio Toyoda
Kryeshef Ekzekutiv (CEO)
Toyota Motor 57
45. Masayoshi SonMasayoshi Son
Kryeshef Ekzekutiv (CEO)
Softbank 56
46. Kim Jong-unKim Jong-un
Udhëheqësi Suprem
Koreja e Veriut 30
47. Elon MuskElon Muskn
Themelues, Kryeshef Ekzekutiv (CEO)
Space Exploration
Technologies Corp. (SpaceX)
42
48. Terry GouTerry Gou
Kryeshef Ekzekutiv (CEO)
Hon Hai Precision 63
49. Martin WinterkornMartin Winterkorn
Kryetar
Volkswagen Group 66
50. Jim Yong KimJim Yong Kim
President
Banka Botërore 53
51. Lakshmi MittalLakshmi Mittal
Kryeshef Ekzekutiv (CEO)
ArcelorMittal 63
52. Geun-hye ParkGeun-hye Park
Presidente
Koreja e Jugut 61
53. Dmitry MedvedevDmitry Medvedev
Kryeministër
Rusi 48
54. Bernard Arnault & familyBernard Arnault dhe familja
Kryetar dhe Kryeshef Ekzekutiv (CEO)
LVMH Moet Hennessy
Louis Vuitton
64
55. Bill GrossBill Gross
Bashkëthemelues dhe
Kryeshef i Investimeve
Pacific Investment Management
Company LLC
69
56. Virginia RomettyVirginia Rometty
Kryeshefe Ekzekutive
IBM 55
57. Shinzo AbeShinzo Abe
Kryeministër
Japoni 59
58. Larry EllisonLarry Ellison
Kryeshef Ekzekutiv (CEO)
Oracle 69
59. Margaret ChanMargaret Chan
Drejtore e Përgjithshme
Organizata Botërore
e Shëndetësisë (OBSH)
66
60. Igor SechinIgor Sechin
Kryetar
Rosneft 53
61. Robin LiRobin Li
Themelues dhe Kryeshef Ekzekutiv
Baidu 44
62. John RobertsJohn Roberts
Kryetar
Gjykata e Lartë e SHBA 58
63. Alisher UsmanovAlisher Usmanov
Themelues
Metalloinvest 60
64. Aliko DangoteAliko Dangote
Kryeshef Ekzekutiv (CEO)
Dangote Group 56
65.

Reid HoffmanReid Hoffman
Ortak

Greylock Partners 46
66. John BoehnerJohn Boehner
Kryetar
Dhoma e Përfaqësuesve SHBA 63
67. Joaquin Guzman LoeraJoaquin Guzman Loera
(El Capo) Trafikant droge
Sinaloa Cartel (org.kriminale) 56
68. Jill AbramsonJill Abramson
Kryeredakore
Kompania "New York Times" 59
69. Joseph BlatterJoseph Blatter
President
FIFA 77
70. Yngve SlyngstadYngve Slyngstad
Kryeshef Ekzekutiv (CEO)
Norges Bank Investment Management
(Banka qendrore e Norvegjisë)
50
71. Mohammed IbrahimMohammed Ibrahim
Themelues
Mo Ibrahim Foundation 67
72. Janet YellenJanet Yellen
Nënkryetare
Rezerva Federale e SHBA 67
  • 1 votë. Mesatarja e 5.00 të 5.

Shto një koment