Créer un site internet

Studentët e Universitetit të Prishtinës filluan sot paraqitjen e provimeve online

juridiksi Nga Më 05/09/2012 9

Arsimi

Provimet onlineStudentët e Universitetit të Prishtinës filluan sot paraqitjen e provimeve online për afatin e shtatorit. Aplikimi online për provimin dhe lista me emrat e tyre shkon në llogarinë e profesorit që zgjedhin studentët për të hyrë në provim. Sistemi i digjitalizimit në Universitet ka filluar të zbatohet, ku studentët do të pajisen me kartela, të cilat do të zëvendësojnë indeksat. ...

Studentët e regjistruar vitin e kaluar dhe të regjistruarit në vitin akademik 2012/2013 në Universitetin e Prishtinës, do të pajisen me kartela studentore, të digjitalizuara. Qysh sot ka filluar aplikimi online për studentët e Fakultetit Filozofik për të vazhduar në të gjitha njësitë akademike. Rektori i Universitetit të Prishtinës, Mujë Rugova, tha se puna katërvjeçare për digjitalizimin e universitetit ka përfunduar në tërësi.

“Përfshin të gjitha veprimet që duhet të bëjë studenti, pedagogu dhe administratori sa i përket anës administrative, pra paraqitjes së provimeve, mbajtja e provimit, regjistrimi i notës, përcjellja e saj në softuerin qendror, kontrollimit të saj dhe çdo gjë që lidhet me këtë punë”, tha Rugova.

Drejtori i Teknologjisë së Informacionit në Universitetin e Prishtinës, Isak Shabani, tha se janë prodhuar 18 mijë kartela elektronike për studentë, që do të thotë se këto kartela tashmë do të zëvendësojnë indeksat. Ai tha se gjatë ditës së sotme kanë aplikuar online mbi 300 studentë, të cilët kanë paraqitur provimet e afatit të shtatorit.

“Këta studentë janë të vitit të kaluar që do të shkojnë paralelisht me indeksa dhe ID kartela. Ne tani jemi në prodhim të kartelave për studentët që janë regjistruar në vitin akademik 2012-2013. ata studentë nuk do të kenë fare indeksa” ,tha Shabani.

Kjo mënyrë do ta përcjellë studentin deri në diplomim. Universiteti ka krijuar edhe shtojcën e diplomave që është kërkuar nga Komisioni Evropian. Është digjitalizuar shërbimi i diplomave, ku studenti merr diplomën në formën elektronike, më pas atë fizike me nënshkrimin e dekanit. Me kartelën që do të zëvendësojë indeksin studentët do të identifikohen kudo që iu duhet të kryejnë shërbime. Në digjitalizim do të hyjnë edhe studimet master dhe ato të doktoratës.

(Albana Karaj) , RTK

shkollim mash masht UP Universiteti i Prishtinës provim Mujë Rugova Isak Shabani karta dixhitale e studentit

 • 1 votë. Mesatarja e 5.00 të 5.

Komentet

 • web hosting services

  1 web hosting services Më 05/09/2020

  Wow that was strange. I just wrote an really long comment but after I clicked submit my comment didn't appear.
  Grrrr... well I'm not writing all that over again. Regardless, just wanted
  to say fantastic blog!
 • black mass

  2 black mass Më 28/08/2020

  Hello there! This is my 1st comment here so I just
  wanted to give a quick shout out and tell you I truly
  enjoy reading through your posts. Can you suggest any other blogs/websites/forums that deal with the same subjects?
  Thanks for your time!
 • black mass

  3 black mass Më 28/08/2020

  Greetings! Very useful advice within this post!
  It is the little changes that produce the most significant changes.
  Thanks for sharing!
 • cheap flights

  4 cheap flights Më 28/08/2020

  Hello I am so delighted I found your weblog,
  I really found you by accident, while I was searching on Askjeeve for something else, Anyhow I am here now
  and would just like to say cheers for a incredible post and a all round thrilling blog
  (I also love the theme/design), I don’t have time to read it all at the moment but I have saved it and also included
  your RSS feeds, so when I have time I will be back to read more,
  Please do keep up the great work.
 • cheap flights

  5 cheap flights Më 26/08/2020

  If you are going for finest contents like myself,
  just visit this web site daily since it provides feature
  contents, thanks
 • cheap flights

  6 cheap flights Më 25/08/2020

  Hi! I realize this is sort of off-topic however I needed to ask.

  Does building a well-established website like yours
  take a large amount of work? I am brand new to operating a blog but I do write in my journal daily.
  I'd like to start a blog so I will be able to share my personal experience and feelings online.
  Please let me know if you have any suggestions or tips for brand new aspiring
  bloggers. Appreciate it! cheap flights 31muvXS
 • cheap flights

  7 cheap flights Më 24/08/2020

  Hey there! Would you mind if I share your blog with my facebook group?

  There's a lot of folks that I think would really
  appreciate your content. Please let me know. Cheers
 • website hosting companies

  8 website hosting companies Më 11/08/2020

  What's up mates, its great paragraph regarding teachingand completely explained, keep it up all
  the time.
 • web hosting reviews

  9 web hosting reviews Më 10/08/2020

  I've been exploring for a bit for any high quality articles
  or blog posts on this sort of area . Exploring in Yahoo I
  finally stumbled upon this website. Studying this information So i'm glad
  to convey that I have an incredibly just right uncanny feeling
  I found out exactly what I needed. I such a lot without a doubt will make certain to
  do not overlook this web site and give it a look on a
  relentless basis.

Shto një koment