STUDENTI I SË DREJTËS “ne jemi nën kushtetutën, por kushtetuta është ajo çfarë gjyqtarët thonë se është”. (charles evans hughes)
STUDENTI I SË DREJTËS

22 mijë nxënës të Kosovës sot i nënshtrohen Testit Kombëtar të Maturës

07.06.2008
Prej orës 10:00 të mëngjesit të sotëm, në 29 komuna të Republikës së Kosovës ka filluar mbajtja e provimit të maturës përreth 22 mijë nxënës, kanë njoftuar zyrtar të Ministrisë së Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë.

Prej orës 10:00 të mëngjesit të sotëm, në 29 komuna të Republikës së Kosovës ka filluar mbajtja e provimit të maturës përreth 22 mijë nxënës, të cilët do të testohen në 85 qendra testimi, kanë njoftuar zyrtar të Ministrisë së Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë. Testi do të përbëhet nga 100 pyetje, 60 % e të cilave do të jenë nga lëndët bazike, ndërsa koha e plotësimit të testit do të jetë 180 minuta.
Provimin e maturës do ta kalojnë të gjithë ata nxënës të cilët i arrijnë 50 % të pikëve të testit, ndërsa në vlerësimin e testit nuk do të ketë poenë negativë.

Kjo njëherësh iu mundëson nxënësve që të sigurojnë 50 % të pikëve për regjistrim në universitet, derisa 20 % do të sigurohen nga suksesi i shkollës së mesme dhe 30 % nga vlerësimi i brendshëm i njësive akademike.

Testi do të jetë i përbërë nga dy pjesë, derisa emrat e nxënësve do të vihen në mënyrë të koduar.

Sipas kryetarit të komisionit qendror shtetëror të maturës për të evituar mundësitë e keqpërdorimit, shtypshkronja ku janë shtypur testet po mbahet sekret, dhe është duke u mbikëqyrur nga pjesëtar të SHPK-së.

Gjithashtu objektet shkollore sot do të jenë të siguruara nga SHPK-ja, ndërkaq testi do të monitorohet nga rreth 1 mijë e 600 administrues të cilët do të jenë të përzier nëpër komuna. (rtk)

 • 7 vota. Mesatarja e 2.71 të 5.

Komentet

 • blerim
  kallxona pytjet pi 1 deri 100 !!
 • tina
  • 2. tina Më 26/04/2012
  ooo mujshit me na tregu naj pyetje te testit kombetor per kalset e 9-ta ju lutemmm
 • tina
  • 3. tina Më 26/04/2012
  ooo mujshit me na tregu naj pyetje te testit kombetor per kalset e 9-ta ju lutemmm
 • zoja
  • 4. zoja Më 07/03/2012
  un deshta ta di se klasa v2 naim frashri qe ta dim kur ta bejm testin kombetar
 • aa aaaaaaaaaaaaaaa
  • 5. aa aaaaaaaaaaaaaaa Më 20/02/2012
  une kaj
 • nora
  • 6. nora Më 24/01/2012
  ooo ne mujshi me na kallzu naj pytje te testit ose me na qit naj test na pshtonii...
 • nora
  • 7. nora Më 24/01/2012
  ooo ne mujshi me na kallzu naj pytje te testit ose me na qit naj test na pshtonii...
 • kosovare
  • 8. kosovare Më 02/01/2012
  qa me thna po tutna veqqishalla zoti na nimon
 • jeta
  • 9. jeta Më 14/11/2011
  ehh interesant hiqq spo tutna edhe pse osht shumm heret spo tutna hiq sdi vet ket shprehi e kom gjith ma ka dhon vet ai i madhi nalt
 • jeta
  • 10. jeta Më 14/11/2011
  ehh un interesant hiq spo tutna kurr sjam tut as kurr sdo friesohem ket shprehi e kom prej zotit!
 • labi
  • 11. labi Më 10/11/2011
  hej a muni me ma jep testine semimaturntve 2011 nese ka mundesi kisha qen falimenderus
 • beigjja
  • 12. beigjja Më 26/10/2011
  hahhahahhah me na lann ishlla na lajnn me kopijueee
 • shkurtaa
  • 13. shkurtaa Më 26/10/2011
  flm shum beigjje shum edhe na ishlla eh kalojna tesitin se boll po tutum beigjje hiq moss ki frik se kopijojna tung klm
 • drenaa
  • 14. drenaa Më 23/10/2011
  edhe une jam ka tutnaa shum po eh kisha lut drejtorin eh minstris qe ta anuloj testitn e maturess se nxanxitt kan frik shum edhe une jam ne kl te 9 eh jam ka frgohna shumm
 • xonaa
  • 15. xonaa Më 23/10/2011
  une jam nxanxe shembullore po kam frki me hi ne test te maturess spo di qa me me bah jam ka frigona shum veq ishlla zotii me ndihmonn mue edhe gjith nxenxve te kl se 9 ishlla kenaa sukses
 • bidaa
  • 16. bidaa Më 23/10/2011
  ishlla zoti na ndihmon me krye tesitin eh matures se po kam frk shum besonn ishlla na ndihmonn zoti
 • beigjje
  • 17. beigjje Më 23/10/2011
  ishlla zoti na ndihmo ta kalojm testin e maturess edhe ju kisha lutt ni nxanx qi eh kalue testinn e maturess qe te me tregonn se po kam shum frikk..
 • nettaa
  • 18. nettaa Më 24/09/2011
  edhe diqka,, ktij testii nuk po ju dihet fare , ne shkollen ton ka ndodh qe nxenesi i cili ka qen nxenesi ma i dobet ne shkoll muj me thon i ka boo 65 pik , kurse nje nxenese shembullore 49 , edhe un jom nxenese shembullore e cila jom nkl-9 por ishalla nuk me provon zoti sikurse ajoo ,, se vdekje esht per ta,, ju kisha than mos kini frik se nxenesat qe e kan kalu ket sfid na kan kshillu qe temos frikesohemi sepse frika te shtyn ti harrosh gjerat ,,por ishalla veq zoti na ndihmon , dhe shpresat nuk duhet humbur , ASESI
 • netaa
  • 19. netaa Më 24/09/2011
  walla kish bo naj test me qit se na duhemi mi pas parasyshh disa nga pyetjet qe ndoshta nuk i kemi marr nkonsiderat , kshtu qe na ndihmoni thjesht , un jom nkl 9 dhe nuk kom frik aspak ..!
  • 20. Më 28/08/2011
 • shkurte
  ishalla e dhajna testin na ne vitin e kalum
 • leonora
  i shalla e marr 5
 • leonora
  testin e dua
 • leonora
  ju dua
  • 25. Më 25/06/2011
 • besart hashani
  • 26. besart hashani Më 25/06/2011
  a ka mundesi me ma dhan dikush testin e klases se 9
 • loni
  • 27. loni Më 23/06/2011
  qyqy po qitna naj test te vitit te kaluar bile kqyrim msojm najsen ju lutem
 • dooNa
  • 28. dooNa Më 20/06/2011
  Heii aa ee dInn kushh qysh oshtt TesTtii ii viti 2011 kush ee dinn lett Tregonn ne mSn Ok kALONII xIXX
  • 29. Më 19/06/2011
 • Muul Qerimi
  A jon more normal kta njerz po qite testin kombtar qysh me mujt me arrit na pik pa dit kurgja ti mso sa dush kurse se di far pytje ka far emucione o njerz qite more naj test kombtar se ne erdh koha me hi ne test ma shpejt
 • Lejla
  • 31. Lejla Më 16/06/2011
  ju lutem publikojeni testin kombëtar të viteve të kaluara për klasën e 9-të !
 • valee
  • 32. valee Më 16/06/2011
  ejj o njerzee qysh po lypni test kombtare kur e dini se osht e pamundshme mu marrew spo lypni naj test provues po kombtare
 • rafete
  julutem qe te ma tregoni testin e kl 9
 • takja
  • 34. takja Më 11/06/2011
  A ka mundesi me ma dergu testin e klases te 9-te ?
 • gentaa
  • 35. gentaa Më 08/06/2011
  hej nese e ka dikush testin e semimatures t kl 9 ju lutna ta dergoni ne gentiana_arifi@hotmail.com
 • sweet
  • 36. sweet Më 03/06/2011
  hey un e kom nje test te kl. IX ama osht test qe e kan pas vjet pra viti 2010 ama pas a shum do te na ndihmoje tung klm
 • linda-aneta@hotmail.com
  Ju Lutem Shum Shum te me tregoni Testin e klases 9 2011 ..ktheni mesazhin kush e dinn..merrne add me tregoni besaa_gl@hotmail.com..Ju Lutem Shum Shumm..Press Lajmee Nga Ju

 • adm
 • Besar
  • 39. Besar Më 19/05/2011
  ju lutem nese e dini testin kombetar ju lutem dergojeni ne e-mailin be-gashi@live.com
 • kaltrina syla
  • 40. kaltrina syla Më 29/04/2011
  ju lutem nese ka mundesii me me ndihmu me testin kombetar nese e ka dikush le te ma dergon ne ket e-mail syzeza.d@live.com ju lutemm shum
 • luli
  • 41. luli Më 27/04/2011
  Ju lutem nnuk kam nevoj per ndihmen tuaj se[pse e kam testin tem ok tung
 • rreze-2000@hotmail.com
  • 42. rreze-2000@hotmail.com Më 21/04/2011
  ju lutem nese e dini testin kombetar ju lutem dergojeni ne e-mailin rreze-2000@hotmailcom s e neser e kom testin komtar [img]neser ju lutna shum shum shum se nuk di sen qa me msu ju kisha lut shum me ma dergu se sa e mocjonet i kom hajmedet
 • besi
  • 43. besi Më 20/04/2011
  a muni me ma tregu restim e klsess se pest bre v-6 a muni a joo

  • 44. Më 09/04/2011
  ajjjj kuku qa me ka gjt mue pha sa duhet me msu tung nga mendi mga lubizhga
 • adelina
  hej kush e ka testin ju lutem qomna ne ket adres a-delina_r.madrid@hotmail.com
 • ardita
  ju lutem testin e kl 9 2011 ju lutem pres lajme nga ju
 • Miranda
  • 47. Miranda Më 01/03/2011
  Pershendetje stafi juaj ...
  Desha te ju lus qe te me dergoni testin provues kombetare per klasen e -V-...
  ' JU falemnderit per mirekuptim...'
 • tina
  • 48. tina Më 10/12/2010
  a ka mundesi te me tregon perafresisht pytjete e testit kombetr te kalses se 9
 • Saranda
  • 49. Saranda Më 10/12/2010
  ME falni a mundeni te me ndimoni per testin e semi matures se kl,9
 • dorutina
  • 50. dorutina Më 07/12/2010
  ai qe e deshiron testin per kl e pesta shkoni ne fotokopjen miri ka ne mitrovice
 • dardan
  • 51. dardan Më 11/11/2010
  ju lutem nese mundeni me mi qu testet e arritshmeris prej vitit 2003 deri 2010 ne kete adres dani_mataj96@hotmail.com tung ju pershendes pres lajme te mira prej jush faleminderit
 • uran
  • 52. uran Më 13/10/2010
  ju lutem testin e kl Ix plsss
 • uran
  • 53. uran Më 13/10/2010
  ju lutem testin kombetar plsss :P
 • emledina
  • 54. emledina Më 27/06/2010
  o ju lutem shum bre ma qoni testin kombetar te klases se IX se mos me bo pik duhet me harru shkollen edhe pse kam shum deshir me shku ne shkoll pleas
 • Rrezart
  • 55. Rrezart Më 27/06/2010
  ju lutem shum kush e ka testin kambetar te kl 9 le te ma dergoj ne ket adress pk-@rrezi.it
 • albatrit
  • 56. albatrit Më 25/06/2010
  ju lutem te 9 kl kjo esht imella albi_noti@hotmail.com
 • albatrit
  • 57. albatrit Më 25/06/2010
  ju lutem nese dikush qe e ka testin 2010 net ma qoje ju lute se edhe 3 dit e kom
 • Hamit
  • 58. Hamit Më 21/06/2010
  Nese e ka ndokush nja test kombetar te kl.9 te vitit 2010 e ta qon ok e falenderoj shum
 • agron
  • 59. agron Më 20/06/2010
  me falni a ka mundsi a do te bjer kriteri nga 50 pik ne 45
 • behar
  • 60. behar Më 19/06/2010
  nese bon mem nimu ne pytje ne gjuh shqipe
 • Endrit Krasniqi
  o ju lutem testin komtar e kl 5 se edhe 6 dite e kom plzzzzzzzzzzzz qoma ne add diti_boss@hotmail.de
 • valmir
  he a keni dik testin e klases se 5 nese keni mund ta ma dergoni ne add valibigboss@hotmail.com
  • 63. Më 28/05/2010
  [u][/u]une dua te di pyetjet e testiti kombetar te klases se `peste[b][i][/i][/b
  [center][/center]]
 • Albrim
  • 64. Albrim Më 20/04/2010
  o kush e ka testin kombetar te klaseve te 5 2010
 • behar smajli
  • 65. behar smajli Më 19/04/2010
  nese bon me ma qo testin e klases se 5 ne qit adres nuk do tju hakroj kurr
 • lmai
  • 66. lmai Më 16/04/2010
  fdfdsfdfdxfdfd
 • erza ostergllava
  • 67. erza ostergllava Më 15/04/2010
  pom vyn testi i kl te 5 nqofse muni me ma qu plz se edhe 5 ditt ko me ba
  • 68. Më 15/04/2010
 • albinnna
  • 69. albinnna Më 12/04/2010
  oo testin e kl-9 bree mo plzz
 • Gosche
  nmujshi mem nimu me qit testin kombetar te kl 9 dhum Faliminderit
 • adriatik
  pershendetje neqofese muni mu ma dergu testin e matures te vitit 2009 ne email adriatik_668@hotmail.com tung ju pereshendes.
 • dafina
  kerkoj pyetjet e testit kombetar.te vitit te kaluar
 • RONI[BIG POWER RAPP]
  • 73. RONI[BIG POWER RAPP] Më 14/03/2010
  EJ SHPK MASI PE MBYKQYRKA JAM I SIGURT 100 PE QINDT SE JA SHPERNDAN FAMILJARVE TVET PIDHAT E SOMES KY TEST LYP VEQ PUN AJT BRE QEVERITART E AMAMINT SVYNI SEN RRS ENVER HOXHA QALLEMI KREJT KTO SENE OSHT KA I BON TUNGI NESE KENI NAJSEN KUNDER LE TFOL ME MU PERMES ADD roni.ruki@live.com ose te nr jem 045357855 ok klqd...
 • RON
  • 74. RON Më 14/03/2010
  masi shpkja pe mkiqyrka me siguri pisat ja shperndajn ne menyr te fsheht pederat ta q..... shpk ec bre bac se ky test kyp veq pun normale veq me shtu bre vlla kohen ok 180 min pak pak po nejse klm roni.ruki@live.com pz hajde o test pot pres ahahahaa
 • Urata
  • 75. Urata Më 02/03/2010
  Krejt ju me siguri, jom shume e sigurt se jeni tu e lyp testin kombetar te klases se 9 po mu po me vyn bre shume i te 5-tes se edhe dy muj e kam testin .
  Tung, qao, klm.
 • dona
  • 76. dona Më 23/02/2010
  ju lutem un e kam testin edhe 2 muj qe kishit pas mundesi mem ndimu diqka lidhur me pyetjet nese bann ....
 • anna
  • 77. anna Më 13/02/2010
  hey a bon me na qit testin e 2010 te klases se 9
 • leutrim
  • 78. leutrim Më 31/01/2010
  a keni njohuri per testin e arritshmerese??
 • shkurta
  ju uroj fat ne tes kombetar mos keni frik
  vetem nese punoni do te arrini at qe deshironi
 • Bloody Alboz !!!
  • 80. Bloody Alboz !!! Më 07/12/2009
  Krejt kjo Faqe Osht Rren e Madhe , kjo faqe oosht vetem per interesat e veta edhe per kugjo tjeter , o burra , oj gra ,e femij e qka do qe jeni , shkoni mesoni per testin e matures se nuk ka hajr prej ksaj faqe.
  ME MIRKUPTIM "Bloody Alboz"
  • 81. Më 07/12/2009
  Rreth TESTIT TE MATURES 2009
 • Gonche
  • 82. Gonche Më 07/12/2009
  Nese mundet naj kush me na ndimu neve nx. te kl 9 te kti viti 2009 .e falemderojm shum :P

 • butterfly
  na ndihmoni per teste te kemi nje faqe so ushtrime pyetjet e testit kombetare
 • eminem girl
  • 84. eminem girl Më 27/06/2009
  a muni me ma gjet ni test kombetar [b][/b]
 • Webmasteri
  Përshëndetje,
  Së pari, duke ju falemderuar nga zemra për komentet dhe interesimin tuaj, ju UROJMË suksese në Provime dhe ju shkoftë sa më mbarë,
  E dyta, Ju kemi komentuar dje se sot e keni provimin, ç'ka do të thotë se tani është vonë për t'iu ndihmuar edhe nëse do kisha mundësi...
  Më mbetet veçse t'ju UROJ SUKSESE !!!
 • flori
  • 86. flori Më 25/06/2009
  hey a munesh me ma gjet testin e 2009 bre se neser e kom nese po contak flori-14@hotmail.com
 • perparim
  • 87. perparim Më 25/06/2009
  hej a muni bre najqysh noj link a nojsen bre per test te semu matures se neser e kom
 • valon
  • 88. valon Më 25/06/2009
  testin e kom neser qe munesh naj qysh plz :P
 • natyra
  ej a muni bre mem nimu pash zoten ohh bree
 • shoshii
  • 90. shoshii Më 12/06/2009
  testi kombetar nuk esht edhe aq i veshtir nese meson tung klm
 • Webmaster
  Personalisht nuk mundem pasi online nuk kam pare gje dhe direkt jam ne Tirane
 • sdhkelzen
  ej amundeni per mum ndihmu najsen per test kombetar

Shih më shumë komente