Kurti: Prishtina zyrtare duhet ta refuzojë planin e Ban Ki-Moonit kategorikisht

juridiksi Nga Më 14/06/2008 1

Analiza dhe Opinione

14.06.2008
Udhëheqësit e institucioneve të Kosovës bashkë me opozitën, kanë pranuar në parim dokumentin e kreut të OKB-së, Ban Ki-Moon, për rikonfigurimin e UNMIK-ut. Mirëpo, kundër këtij plani është shprehur lideri i...

Mirëpo, kundër këtij plani është shprehur lideri i Lëvizjes Vetëvendosje Albin Kurti.

Kurti, në një intervistë për Radion “Evropa e Lirë”, ka thënë se Prishtina zyrtare duhet ta refuzojë planin e Ban Ki-Moonit kategorikisht dhe parimisht, sepse sipas tij, ky plan hap shtegun për kantonizimin e Kosovës.

I pyetur se çfarë mendon se do të prodhojë plani i Ban Ki Moonit, Kurti shprehu mendimin e tij se sekretari i përgjithshëm po provon që të fillojë një raund i ri negociatash ndërmjet Prishtinës dhe Beogradit, me ç’rast kryeadministratori i ri i UNMIK-ut, që ai do ta caktojë apo emërojë së shpejti, do të ishte ndërmjetësuesi i radhës.
“Do të mund të thuhej që Ban Ki Moon me këtë letrën e tij – një letër për Tadiçin e tjetra për Sejdiun – në fakt e ka hapur shtegun për kantonizim të Kosovës”, është shprehur ndër të tjera lideri i Lëvizjes “Vetëvendosje”.
(telegrafi-start)

  • Asnjë vlerësim. Bëhu i pari që e jep atë!

Komentet

  • Katie

    1 Katie Më 12/01/2012

    Unë mendoj se ai është plotësisht e drejtë me këtë mendim dhe nuk ka nevojë për të ndryshuar gjërat në këtë drejtim.
    Inchirierei Masini Bucuresti

Shto një koment