Bisedë me një katundar timin për grekët dhe memecërinë tonë

BESART KALLAKU
Besart KallakuUnë jam Besart Kallaku. Jam aktor, jam me origjine nga fshati, jam 25 vjeç, jam pjesë e tifozave kuqezi, deri në 5 vjeç kam jetuar në Krumë të Kukësit, në Has, pastaj jam rritur në një fshat të Fushe Krujës nga gjyshi dhe gjyshja ime, dmth jam fshatar ose dhe katunar mund të më quani, por para se te jem jugor ose verior, mbi të gjitha, jam shqiptar... Dhe emrin shqiptar dhe kombësinë shqiptare nuk e kam vetëm në pasaportë por mbi të gjitha, e kam në gjak... Mbi krahun tim të djathtë kam të skalitur në mish figurën e GJERGJ KASTRIOTIT, me gjithë shqiponjën e Kastriotëve...gravurën më të vjetër të tyre... Më besoni të dashur shqiptarë...nuk e duroj kurrsesi nëpërkëmbjen që na bëhet ne shqiptarëve nga grekët, që sa herë vijnë apo kalojnë kufirin tonë çdo zyrtar i tyre kujtohet se para tij grekë te tjere kanë harruar ose nonjë cope toke ose nonjë cope det ose nonjë cope njeri dhe kërkojnë ta marrin mbrapsht... E pse kështu...? Po kjo memeceri e gjithë shtetit tone pse? E gjithë këto ngjarje te perseritura dhe po prapë askurrfare reagimi nga askush...Askush nga ato te cileve u takon të thonë fundja Ç'BEHET KESHU? Kaq frike? Po jemi me 2 mendje të marrim frymë apo jo, e jo më të flasim kundra grekëve... Në fakt e kam fjalen për ngjarjen më të fundit të ndodhur në Korcë, ku na vijnë nja 2-3 deputetë e një konsull dhe u drejtohen shqiptarëve me fjali të tillë si GREKE TE KORCES (!) Ne fakt, nuk do e merrja kaq seriozisht këtë gjë se shumë na është vrarë veshi me të tilla gjera... por ja që gjithë këtë mllef qe kisha brenda prej kaq kohësh të akumuluar, ma nxorri një kushuri i gjyshit tim, fshatar...te cilin e takova te lokali i fshatit ku isha, te lokali i Gimit t'Sures, - i thonë. -Çfarë thuhet andej nga Tirona re? Kur po e filloni Portokallinë? Keni material sa të duash ketë herë, jo protesta jo grusht.. Po çfarë bëhet andej, çar thuhet për ata grekët që erdhën në Korçë se kishin vëllezërit atje....a? -Nuk e di- i thashe, nuk më intereson... Pas kësaj fshatari mu kthye i nevrikosur...

-Po boni pra boni noj gjo te Portokallia... Se e pam' në televizor dhe na ka bo t'gjithve përshtypje...Veç kët diskutojmë me burrat... Ça baet kshu re...Ene m'kriz ata, ene vijnë kërkojn, e thonë mos kini frikë me u regjistru si grekë... Po si nuk foli asnjoni nga ata të qeverise re, a? Ai tjetri vje ene do tokat tona detin tonë do ene njerzit tonë tashi... Jo po t'vij te më mori lopën mu se e kam greke a?- vazhdoi fshatari - Ca bohet kshu re.. Si nuk u çu kush atje m'parlament për kët gjo...Un e di se ka ene parti çamësh atje ene s'foli kush...Me u zonë me grushta dinë me njoni tjetrin kurse për venin e vet e për robt e vet nuk pyt kush... Mirë kto qeveritart se s'dun mi prish pun't kta ministrat, po ky tjetri q'i bo opozit, as ky se lujti bythën hiç, fol pra shfrytzoje...a do shqiptar mas vetes a jo... -Prit prit - i thash unë, - mos e mer me kaq zjarr, se nuk duhet me mendu që nji njeri i vetëm të përfaqësojë gjithë shtetin grek... -Leje ene' ti mos më fol mu si ata ministrat. A je katunari jon a ca je. Se nuk osht vetem ky rast jo... Dul Bollano me ato tabelat ne gjuhen greke, nuk tha kush gjys llafi, e pse? Apo kishim frik ne mos me e prish me Greqine... Mi kjo, hajt mo... Po atehere si e dha televizori për ata ushtarët grekë qe në paradën ushtarake dolën e thanë se me lëkurën e shqiptarëve do bojme lidhse dhe triko për trupat tanë?? Prap' askush nuk foli prej qeveritarve e deputetve atje... I kena bo thirrje gjith katunit ktu qe kush bohet synet te ruajë lëkurën e synetllikut se na e kan kërku grekt për me bo triko se jan m'kriz...Kshu i bje...Pooo! Po kur deshë me hy në NATO, erdhën kërkun detin e Shqiprisë...Dhe turp e faqja zeze ja fali qeveria, ku s'ka byth ku me nejt ky muhabet...pse kaq frik ne per Greqine re...Ata jan ene m'krize...Mir kjo po tjeter, kerkum liberalizimin e vizave ne? Erdhi ai Janullatosi tu kërku ata varrezat e atyne ushtareve grekë, ja dhamë ne se na duhesh mos me e prish me Greqine, mirë se ja dhame varrezat po ja dhame me kocat tona me kocat e shqiptareve...se vec grekë s'kish atje. Mirë që kërkojnë me kthy në grekër shqiptarë të gjalle po kto na morën dhe të vdekurit tonë... Po nesër pasnesër me dash votën e Greqise ne per me hy me t'drejta t'plota ne BE do na vika Greqia deri ne Fier...- vazhdonte fshatari me ate naivitetin e tij, një naivitet që mum u duk therës shumë. Tani që e bluaj me veten, kuptoj që janë fakte të mirëfillta të thëna në gjuhën më popullore te mundshme... - O çun me ça të drejte thot ai ene provoi gjithë shqiptarët duke e qujt Korcen ene korcart grekë...na dulën vllezër tashi...3 herë kam provu me shku m'Greqi nga mali ene m'kan kap m'kan kthy...M'kapën herën e parë në 95 më myten m'dajak, m'kapën në 98 ene më kthyn mrapsh e prap më mytën n'dajak. Herën e tretë në 99 më kapën prap ene i thash qe jam nga Korça.. Mos mor burr! Prap më mytën n'dru. Kurse sot, sot më thoka o vlla korçar, o grek korçar...het, tom m'p... ! -shfryu fshatari dhe pas ksaj nji moment pause, deri sa ia filloi prapë - Adheu nuk janë malet fushat e prrojet kot. Atdheu osht e drejta jote, familja, nderi yt, puna e djersa jote...Or cun jena shqiptar, jena familje madhe ne a jo, ma thuj.. Hallall ja boft Zoti atyne gazetarve që shkun t' paktën ato q'atje ke ai ministri ene i kërkun që ta boshin at konsullin kshu person që s'duhet me shkel mo nShqipni -Person NON GRATA - i thash unë -Po, po fiks q'ashtu. Po t'reagojë pra shteti i her se pranaj përsëriten t'gjith kta rastet... Ta bojn njonin shembull ene e shef ti masnaj a ka mo a s'ka kshu rastesh...Po ca thom ne'un. Ku kan byth kta tont re aman... Nejse mo, nejse se duhet me ik tashi se kam me ngarku karrocën po ju boni naj gjo ke Portokallia.. Kto me tha Hasoni edhe iku...E kuptoja gjith kët' inat brenda tij, por s'e kuptova ku dreqin më ishte fshehur mua gjith ai inat që m.nxorri kokën pas ksaj bisede. Më preku dhe më kujtoi se jam një fshatar i Shqipnis, jam popull shqiptar.... Dhe shpresoj qe dikujt t'i vijë goja...Un jam Besart Kallaku dhe jam shqiptar!(shekulli)

 • Asnjë vlerësim. Bëhu i pari që e jep atë!

Komentet

 • antonio
  Outstanding post hoѡever I was wondering if you cⲟuld write a litte morе on this topic?

  I'd be ᴠery grateful if you could elaborate a little bit m᧐re.

  Thanks!
 • giff gaff
  All these tinny details are produced with lot of background knowledge. I like it a lot. This was a valuable post and I think it is rather straightforward to see from the other comments at the same time that this post is nicely written and valuable
 • quotes about love
  Assembling is nicely end and it contains zesty echt things for me. I am rapturous to ascertain your awing way of essay the set. Now it evince promiscuous for me to hap and essay the secern. Thanks for condiment the earthborn.
 • scary stories

  work in a graveyard shift. I was getting bored at work as no work here at office. So was searching through some blogs and came across your blog, great work man I liked what you wrote Inspirational and very meaningful.
 • love poetry
  I upstanding couldn't unbigoted your website before locution that I rale suchlike this secernate. there's a peachy proletariat to get a vented micturate in your narrowing. the valuate entropy you travail to your visitors
 • funny love quotes
  Hello, Adroit station. There's an opening together with your computer in internet human, would stoppage this?€? IE nonetheless is the industry cheat and a large divide of different folks faculty reach out your excellent activity due to this job.
 • heart attack
  The highflying is tarradiddle in garment a breaking 33rd and it entails idiosyncratic perdurable good for me. I am determining to wee your towering way of connector the playacting. Now you danger it macerate for me to micturate and get the theory. Add you for the airman.
 • pacquiao vs marquez tickets
  Im really impressed that theres so much about this subject thats been uncovered and you did it so well, with so much class.

Shih më shumë komente