Serish skandal te SHISH, shkarkohen dy oficerë

juridiksi Nga Më 10/03/2016 comment 10

folder_openAktualitet

       Dy oficerë të Shërbimit Informativ Shtetëror janë shkakruar nga detyra pasi në telefonat e tyre celularë u gjetën të fotografuara informacione dhe dokumente sekrete. Arrestimi i inspektorit Florian Bushi i cili i kishte dërguar përgjime sekrete një të dyshuari si vrasës me pagesë ka shkakuar tërmet tek institucioni më i rëndësishëm i sigurisë në vend.

SHISH Sherbmi Informativ i Shtetit Pas kësaj ngjarje, kontrolli i brendshëm ka nisur një inspektim tek të gjithë punonjësit e dyshuar për veprimtari të paligjshme. Kontrolli ka zbuluar edhe të paktën dy oficerë të tjerë që kishin të fotografuar në telefonat e tyre të dhëna që konsiderohen sekrete.

        Gjithçka ka nisur pas një urdhëri të kreut të SHISH, Visho Ajazi Lika për ndalimin e telefonave celularë në ambjentet e punës. Por duket se ky urdhër nuk është zbatuar nga të gjithë punonjësit, pasi disa prej tyre nuk i kanë dorëzuar telefonat në hyrje të SHISH, duke hedhur dyshime të forta për veprimtarinë e tyre. Masat  kontrollit u intensifikuan edhe më shumë, kur me urdhër të Prokurorisë së Krimeve të Rënda u arrestua inspektori Florian Bushi. Ai rezulton se i kishte dërguar pjesë përgjimesh shtetasit Ilir Memushaj, i dyshuar si një nga pjesëmarrësit në atentatin ku mbeti i vrarë Denis Kasa në hyrje të qytetit të Fierit. Kjo vrasje u zbardh nga policia dhe prokuroria, ndërsa në telefonin e Memushajt u gjetën fotografi përgjimesh  të dërguara nga inspektori i SHISH, Florian Bushi.

        Por ky rast nuk ka qenë i vetmi në Shërbimin Informativ, pasi në prokurori janë dërguar për hetim edhe dy inspektorë të tjerë, të cilët gjithashtu kishin të fotografuar me telefonat e tyre celularë materiale sekrete. Ende nuk ka prova se këto të dhëna mund të jenë përdorur prej tyre, por SHISH kërkon hetimin e dy inspektorëve. Për dy të dyshuarit është marrë masa e shkarkimit nda detyra, ndërsa çështja pritet të merret në hetim nga Prokuroria e Tiranës. Zhvillimet e fundit brenda instituconit më të rëndësishëm të sigurissë në vend, hedhin dyshime të forta për menyrën e drejtimit dhe organizimit të punës së SHISH. /boldnews

rekrutime konkurset diploma Bahri Shaqiri Gazidede Pjerin Ndreu Xhemal Qefalia Pirro Lutaj kontroll Shkëlqim Spahiu Ylli Alushi korrupsion nepotizem emerime politike Sali Berisha Visho Ajazi Lika Shpërdorim detyre krim Skandal SHISH

 • Asnjë vlerësim. Bëhu i pari që e jep atë!

Komentet

 • web hosting sites

  1 web hosting sites Më 31/08/2020

  Ahaa, its fastidious discussion on the topic of this post
  at this place at this website, I have read all that, so now me also commenting here.
 • web hosting service

  2 web hosting service Më 31/08/2020

  Wow, that's what I was seeking for, what a information! existing
  here at this weblog, thanks admin of this web site.
 • cheap flights

  3 cheap flights Më 27/08/2020

  Very good information. Lucky me I ran across your website by chance (stumbleupon).
  I have book-marked it for later!
 • cheap flights

  4 cheap flights Më 25/08/2020

  I know this if off topic but I'm looking into starting my own blog
  and was wondering what all is required to get set up?
  I'm assuming having a blog like yours would cost a pretty
  penny? I'm not very web savvy so I'm not 100% positive. Any recommendations
  or advice would be greatly appreciated. Kudos yynxznuh cheap flights
 • cheap flights

  5 cheap flights Më 25/08/2020

  I'll immediately seize your rss feed as I can not find your
  e-mail subscription hyperlink or newsletter service.
  Do you have any? Please permit me recognise in order that I could subscribe.

  Thanks. cheap flights 32hvAj4
 • cheap flights

  6 cheap flights Më 24/08/2020

  It's remarkable to pay a quick visit this website
  and reading the views of all friends about this article, while
  I am also keen of getting experience. cheap flights 2CSYEon
 • best website hosting

  7 best website hosting Më 14/08/2020

  Its such as you learn my mind! You seem to grasp so much about this, such as you wrote
  the e book in it or something. I think that you simply could do with a few % to force the message house a bit, but instead of that, this
  is excellent blog. A great read. I will certainly be back.
 • adreamoftrains web hosting

  8 adreamoftrains web hosting Më 11/08/2020

  It's actually a nice and helpful piece of
  info. I'm happy that you simply shared this useful information with us.
  Please keep us up to date like this. Thank you for sharing.
  adreamoftrains webhosting
 • web hosting providers

  9 web hosting providers Më 11/08/2020

  Thank you a bunch for sharing this with all people you actually know
  what you are speaking about! Bookmarked. Kindly additionally talk over with my web site =).
  We may have a hyperlink exchange arrangement among us
 • best web hosting company

  10 best web hosting company Më 10/08/2020

  No matter if some one searches for his vital thing, thus he/she wishes
  to be available that in detail, so that thing is maintained over here.

Shto një koment