Créer un site internet

Korrupsioni në "Luigj Gurakuqi" : Pas pedagogëve, arrestohen edhe studentët dhe sekserët

juridiksi Nga Më 22/11/2016 20

Aktualitet

Pas arrestimit të dy pedagogëve për korrupsion në Universitetin e Shkodrës, policia ka arrestuar dhe disa student që paguanin për të marrë provimet, dhe sekserët.

Pedagoge shkoderMësohet se në kuaadër të operacionit të koduar “THE BILL” (fatura), 9 shtetas janë vënë në pranga dhe 5 të tjerë janë shpallur në kërkim.

Në kuadër të këtij operacioni është zhvilluargg hetim proaktiv, ku është arritur të zbulohet roli i këtyre shtetasve, ku në bashkëpunim me njëri-tjetrin, kanë ndihmuar studentë të ndryshëm, në Universitetin e Shkodrës, në këmbim të vlerës monetare që varionin nga 100 deri në 300 euro, për të qënë kalues në provime”, thuhet sot në njoftimin e Policisë.

Më datë 21.11.2016 në bazë të veprimeve hetimore u bë i mundur arrestimi i shtetasve të mëposhtëm:

 • Simon Lufi, 53 vjeç, banues në Shkodër (Pedagog në Universitetin e Shkodrës)
 • Rokin Daberdaku, 44 vjeç, banues në Shkodër (Pedagog në Universitetin e Shkodrës)
 • Ndoc Deda, 51 vjeç, banues në Shkodër (sekser)
 • Vebi Bala, 65 vjeç, banues në Shkodër (sekser)
 • Ermal Lera, 30 vjeç, banues në Shkodër (sekser)
 • Brunilda Alushi, 22 vjeçe, banuese në Burrel (studente)
 • Vebi Alushi, 50 vjeç, banues në Burrel
 • Arsen Lekaj, 20 vjeç, banues në Shkodër (student)
 • Renato Trushi, 20 vjeç, banues në Vau Dejes (student)

U bë shpallja në kërkim dhe punohet për kapjen e shtetasve :

 • J.H. 20 vjeç, banues në Lezhë, (student)
 • E.B 21 vjeçe, banuese në Vau Dejes (studente)
 • B.H 25 vjeç, banues në Vau Dejes, (student)
 • A.H. 21 vjeç, banues në Shkodër, (student)

Materialet proçeduriale iu referuan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Shkodër për veprat penale, “Korrupsioni pasiv i personave që ushtrojnë funksione publike”, “Korrupsioni aktiv i personave që ushtrojnë funksione publike” dhe “Ushtrimi i ndikimit të paligjshëm ndaj persona që ushtrojnë funksione publike”, parashikuar nga nenet 259, 244 e 245/1 të Kodit Penal. /gazetatema/

fakultet student shkollim mas krim reforma ne drejtesi drejtesi Rinia Shqiptare korrupsion Skandal

 • Asnjë vlerësim. Bëhu i pari që e jep atë!

Komentet

Shto një koment