Aktualitet

 • folder_openAktualitet

  Ashton dhe Fyle urojnë Kosovën për zgjedhje të qeta

  Nga Më 13/12/2010

  Catherine Ashton, përfaqësuesja e lartë e BE-ë për Politikë të Jashtme dhe Siguri dhe komisioneri i Zgjerimit, Stefan Fyle, kanë lëshuar këtë deklaratë lidhur me zgjedhjet në Kosovë: "Ne i urojmë popullit të Kosovës për zgjedhjet e 12 dhjetorit dhe qetësinë dhe rregullin në të cilin u zhvillua shumica e votimit. Ne po ashtu duam t’ u urojmë autoriteteve dhe Komisionit Qendrorë të Zgjedhjeve në veçanti për organizimin e këtyre zgjedhjeve në një afat kaq të shkurtër.
 • folder_openAktualitet

  Haga shfuqizon vendimin për një ish ministër të Kosovës

  Nga Më 25/07/2009


  23-07-2009

  Në dhjetor të vitit të kaluar, Gjykata e Hagës shpalli dënimin për Ministrin e Kulturës, të Rinisë dhe Sporteve të Kosovës, Astrit Haraqija, me akuzat për ndërhyrje në drejtësi duke u përpjekur të bindë një dëshmitar të mbrojtur që të mos dëshmonte. Gjykata e dënoi zotin Haraqija me 5 muaj burg lidhur me rastin e ish kryeministrit Ramush Haradinaj.

 • folder_openAktualitet

  MPB dhe Fakulteti Juridik i UP-së nënshkruan marrëveshje për angazhimin e 50 studentëve në administratën e MPB-së

  Nga Më 19/06/2009

  Prishtinë, 18 qershor ’09 – Sot, në ambientet e Qeverisë së Republikës së Kosovës, Ministria e Punëve të Brendshme dhe Fakulteti Juridik i Universitetit të Prishtinës nënshkruan Marrëveshjen për angazhimin e 50 studentëve të Fakultetit Juridik për angazhimin e tyre për mbajtjen e praktikës në Ministrinë e Punëve të Brendshme.

  Në aktin e nënshkrimit të kësaj marrëveshjeje morën pjesë, ministri i Punëve të Brendshme, z. Zenun Pajaziti, u.d. i Rektorit të Universitetit të Prishtinës, z. Marjan Dema, dekani i Fakultetit Juridik, dr. Bajram Uka dhe zyrtarë të tjerë të Ministrisë së Punëve të Brendshme.

 • folder_openAktualitet

  Presidenti Topi dekreton emërimin e 4 gjyqtarëve në shkallët e larta të gjyqësorit

  Nga Më 13/06/2009

  Emërimi i gjyqtarëve, pas debateve të ashpra në mbledhjen e KLD
  Presidenti i Republikës, Bamir Topi, ka dekretuar emërimin e disa gjyqtarëve në Gjykatën e rrethit Gjyqësor Tiranë, atë të Apelit dhe Gjykatën e Apelit për Krimet e Rënda. Në mbështetje të neneve 93 dhe 136, pika 4 të Kushtetutës si dhe të nenit 12, të ligjit nr. 9877, datë 18.02.2008, “Për organizimin e pushtetit gjyqësor në Republikën e Shqipërisë”, presidenti Topi ka dekretuar emërimin e Artan Zenelit gjyqtar në Gjykatën e Rrethit Gjyqësor, Tiranë, si dhe të Fehmi Petkut, gjyqtar në Gjykatën e Apelit për Krime të Rënda, Tiranë.

 • folder_openAktualitet

  Gjykata vendos ekstradimin e Hajatit

  Nga Më 12/06/2009

  Gjykata e Tiranes ka vendosur dje ekstradimin ne drejtim te SHBA-se, per Gjergji Hajatin, te akuzuar per mashtrim me kredi. Vendimi eshte marre dje nga ana e gjyqtarit Arben Micko. Sipas dosjes se derguar nga Prokuroria e Pergjithshme, Gjergji Hajati 31 vjec, i njohur me emrin George Hajati, akuzohet se ka perfituar me ane te mashtrimit rreth 2 milione dollare amerikane nga bankat lokale te Distriktit Harford te shtetit te Merilandit. FBI-ja e ka shpallur ne kerkim nderkombetar shkodranin Hajati, qe me 24 janar te vitit 2008. Pak dite para shpalljes ne kerkim nga agjentet e FBI-se, shkodrani me shtetesi amerikane, Gjergji Hajati, i njohur ndryshe me emrin George Hajati, eshte larguar nga SHBA-ja, ndersa kishte marre rrugen e rikthimit ne Shqiperi, duke tentuar te futej nepermjet Malit te Zi. Me kerkese te zyres federale te FBI-se, Gjykata e Distriktit Harford te shtetit te Marilandit, ka caktuar me 24 janar 2008 ndaj shkodranit masen e sigurise "arrest me burg" ne mungese. Ne ditet ne vazhdim Interpol Tirana, do te kryeje edhe ekstradimin nga vendi yne ne drejtim te SHBA-se. {©Koha Jone}

 • folder_openAktualitet

  Kërcënohet gjyqtari i Krimeve të Rënda, merret në mbrojtje

  Nga Më 11/06/2009

  TIRANË- Një gjyqtar i Krimeve të Rënda është marrë në mbrojtje nga Drejtoria e Mbrojtjes së Dëshmitarëve dhe Bashkëpunëtorëve të Drejtësisë, pas një kërcënimi që ka shkuar në adresë të familjes së tij. Bëhet fjalë për gjyqtarin që kryeson pesëshen gjykuese të dosjes së "Bandës së Durrësit", Gurali Brahimllari. Mësohet se shkak për këtë shtim të forcave të sigurisë fizike ndaj tij dhe pjesëtarëve të ngushtë të familjes, është bërë kërcënimi i djalit të gjyqtarit nga persona ende të paidentifikuar. Lajmi bëhet i ditur nga burime pranë ministrisë së Brendshme, ndonëse vetë gjyqtari ka deklaruar se ai vazhdon të punojë i qetë dhe nuk ka marrë kurrfarë kërcënimi.

  {Shekulli online}

 • folder_openAktualitet

  Hapet tuneli Thirrë- Kalimash. Berisha e Thaçi: Kjo, rruga e bashkimit

  Nga Më 31/05/2009

  e diel , 31 maj 2009

  Image“Bashkohen” Shqipëria e Kosova. Në mesditë është bërë rrëzimi simbolik i murit në tunelin Thirrë- Kalimash duke hapur kështu krahun verior të kësaj vepre gjigande. Pas bashkimit të të dy anëve të tunelit kryeministri shqiptar Sali Berisha dhe kryeministri kosovar Hashim Thaçi, të gjendur në mes të tunelit kanë shtrënguar duart. Të shoqëruar nga delegacionet e tyre të dy krerët e shteteve përshkuan me këmbë 100 metërshin e fundit drejt hyrjeve të tunelit nga zona e Kukësit për të zhvilluar më pas një konferencë për shtyp. 
  Berisha e Thaçi: Kjo, rruga e bashkimit të shqiptarëve

  Ne deklaraten per shtyp te mbajtur pas inaugurimit te tunelit te Kalimashit kryeministri Sali Berisha dhe homologu kosovar Hashim Thaci folen me superlative per rrugen qe sipas tyre do t’i afroje akoma me tej shqiptaret nga te dy anet e kufirit. “Sot ne vendosëm se nuk ka male, se nuk ka pengesa, se nuk ka asgjë që mund të ndajë jo vetëm shpirtërisht, por as fizikisht këtë komb. Ne inaguruam tunelin që bashkon jo vetëm shqiptarë, por bashkuam tunelin që me shërbimet që ofron në fushën e transportit e të qarkullimit bashkon më shumë shqiptarët me kombe të tjera të rajonit, maqedonasit, serbët, bullgarët dhe të gjitha kombët e këtij rajoni. Tuneli ka qenë i vështirë dhe i kushtueshëm, por çmimi i tij ka qenë dhjetra qindra herë më i vogël se vlera e tij e madhe morale, se bashkimi që sjell midis njerëzve, se bashkimi që u bën njerëzve e qytetarëve” tha Berisha. tuneli_perurim.jpg

  Kryeministri i Kosoves Thaci, premtoi se qeveria e tij do te nise se shpejti punen per te ndertuar pjesen tjeter te autostrades nga Morina deri ne Kosove. “Na ka ndarë historia, na ka ndarë padrejtësia, na ndanin bjeshkët, malet e thepisura dhe muret. Sot të gjitha këto pengesa janë zëvendësuar në punë, në vullnet, në ideal, në vision, janë shndërruar në dhjetra e dhjetra ura e tunele komunikimi. Për një kohë shumë të shkurtër kjo rrugë do të vazhdojë tutje, Vërmicë, Prizren për kryeqytetin e Kosovës. Prandaj kjo është autostrada e shpresës, e besimit, e punës dhe e zhvillimit të shqiptarëve. Kjo është historia jonë. Kjo është rruga e integrimeve. Kjo është rruga e shekullit XXI. Kjo është rruga e integrimeve kombëtare dhe euroatlantike. Kjo është rruga e shekullit të ri. Kjo është rruga e shqiptarëve. Kjo është rruga e paqes, stabilitetit dhe zhvillimit edhe hnë rajon” tha Thaci.
  Te pranishem ne kete ceremoni te rendesishme ishin edhe mbesa e ish-presidenti amerikan Duajt Ajzenhauer dhe ish-ambasadori i OSBE-se ne Kosove Uilliam Uolker..tuneli_berisha.jpg


  Përurimi i tunelit, atmosfere festive


  Në pritje të përurimit të krahut verior të tunelit Thirrë- Kalimash, pjesë e autostradës Durrës- Kukës- Morin në të dy anët e tunelit u mblodhën me mijëra qytetarë shqiptarë, gazetarë, deputetë të djathtë, ndërkohë që u vu re munges e deputetëve të majtë.

  Rruga Rrëshen- Kalimash, një nga projektet më të mëdha të qeverisë së Shqipërisë është konsideruar si vepra e shekullit dhe aorta jetike për të lidhur dy pjesë të kombit, Shqipërinë dhe Kosovën. Flamujt kombëtarë të Shqipërisë dhe Kosovës valëviten në këtë zonë, ndërsa një parrullë e madhe lajmëron se me ndërtimin e rrugës Durrës-Kukës-Morinë distanca mes Tiranës me Prishtinës do të shkurtohet në 65 kilometra. Nga 330 kilometra që ishte distanca Tirana- Prishtinë, tashme ajo do të jetë 265 kilometra dhe më se shumti atë e shkurton tuneli Thirrë- Kalimash, një vepër gjigande e ngritur mes shkëmbinjve që tashmë është shndërruar në një aks modern, 5.6 kilometra. tuneli_cpim.jpg

  Nga të dhënat zyrtare rezulton se 33 milion metër kub material shkëmbor janë zhvendosur për të ndërtuar tunelin Thirrë-Kalimash.  Autostrada Durrës-Kukës-Morinë, 170 km e gjatë, do të lidhë bregun e Adriatikut me kufirin e Kosovës dhe rajonin. Kjo do të jetë lidhja më e shkurtër midis portit të Adriatikut në Durrës pranë Tiranës, dhe Morinës në kufi me Kosovën.

  Kjo vepër do të sjellë zhvillim ekonomik në zonën verilindore të vendit, duke tërhequr sipërmarrje dhe turistë në terrenin malor të kësaj zone. Ajo eshte vleresuar edhe nga kongresmeni amerikan Robert Aderholt qe gjatë nje vizite që zhvilloi ditët e fundit në segmentin Rrëshen- Kalimash e konsideroi të jashtëzakonshme ndërtimin e autostradës Durrës-Kukës-Morinë, ndërkohë që vlerësoi ndryshimet pozitive që ka pësuar Shqipëria. Aderholt e ka cilësuar këtë rrugë si një projekt "gjigand".


  Kalimash, Berisha e Thaçi hapin tunelin

  Jane vetem pak centimetra trashesi dheu qe bejne perfundimisht bashkimin e dy aneve te tunelit qe do te lidhe Thirren e Fanit me Kalimashin e Kukesit. Pikerisht kjo fije ndarjeje, qe me shume eshte nje mur simbolik, do te shembet sot ne oren 12:00 kur ne njeren ane te tunelit do te jete kryeministri i Kosoves z. Hashim Thaci dhe ne anen e zones se Fanit do te jete kryeministri shqiptar z. Sali Berisha.

  tuneli_thaci.jpgPikerisht per kete jane marre te gjitha masat e nevojshme qe takimi mes dy kryeministrave te ndodhe ne piken e takimit ne mesin e tunelit 5.5 km te gjate. Nderkohe sherbimet e sigurise teknike kane marre te gjitha masat per sigurine e ceremonise historike.

  Qindra punonjes qe kane marre pjese ne ndertimin e rruges jane trajnuar per te qene sa me te kujdesshem per diten e sotme, pikerisht per faktin se falenderimet e kryeministrave do te jene per qindra punonjes e mekanizatore te cilet kane punuar pa nderprerje per perfundimin e rruges se shume pritur per shqiptaret ne te dy anet e kufirit. Ndersa qindra banore te komunes se Fanit jane pergatitur per te realizuar nje feste me kete rast.


  Detajet e ceremonise


  tuneli_bashkim.jpgCeremonia solemne e takimit te dy kryeministrave ne piken ku bashkohen dy anet e tunelit, do te shoqerohet me masa teper te rrepta sigurie. Referuar kerkeses se kompanise ndertuese, vetem 20 persona do te lejohen te jene te pranishem ne ceremoni, nga te dy delegacionet e kryeministrave Thaci dhe Berisha.
  Nderkohe te gjithe gazetaret dhe kamerat do te duhet te presin ne fillim te tunelit, ne pjesen e Thirres se Fanit ku edhe do te zhvillohet konferenca per shtyp e te dy kryeministrave.
  Nderkohe ne daten 25 qershor, 3 dite para zgjedhjeve parlamentare te 28 qershorit  do të pritet shiriti i përurimit të rrugës Durrës-Kukës.

  {Marre nga ALSAT}

 • folder_openAktualitet

  Sekretari i Përgjithshëm i Natos, Scheffer, sot në Tiranë

  Nga Më 08/05/2009


  08-05-2009

  Në Tiranë pritet të mbërrijë sot për një vizitë zyrtare Sekretari i Përgjithshëm i Natos, Jaap de Hoop Scheffer.  

  Shefer
  Zyrtari i lartë i Natos, i cili vjen në Shqipëri pak më shumë se një muaj pas anëtarësmit të Shqipërisë në Aleancën e Atlantikut, do të takohet me kryeministrin Sali Berisha dhe Presidentin Bamir Topi.  

  Menjëherë pas mbërritjes në Tiranë, ai do të përshëndesë takimin e ministrave të jashtëm të Komisionit të Partneritetit të Kartës së Adriatikut 5, ku krahas Shqipërisë dhe Kroacisë si vende anëtare marin pjesë edhe Maqedonia, Mali i Zi dhe Bosnje-Hercegovina.

  Në takim do të jetë i pranishëm edhe zëvendës ndihmës sekretari amerikan i shtetit Stjuart Xhons i cili ndodhet që prej ditës së djeshme në Tiranë. 

  Zoti Xhons u takua dje pasdite me autoritetet më të larta shqiptare, Presidentin Bamir Topi dhe Kryeministrin Sali Berisha, prej të cilëve ka marrë edhe një herë falenderimin për mbështetjen që shtetet e Bashkuara i dhanë Shqipërisë për anëtarësimin në NATO.

  Përfaqësuesit e lartë të shtetit shqiptar garantuan sërish se Shqipëria do të vazhdojë të mbetet një partnere dhe aleate besnike e Shteteve të Bashkuara të Amerikës. //ii

 • folder_openAktualitet

  Shqipëri: Lufta kundër korrupsionit dhe krimit ekonomik

  Nga Më 07/05/2009  06-05-2009

  Shikoni VIDEONë Shqipëri, institucionet kryesore të rendit dhe zbatimit të ligjit njoftuan sot ngritjen e njësive të përbashkëta hetimore në 6 qarqe të Shqipërisë kundër korrupsionit dhe krimit ekonomik. Njësi me Ekspertë të policisë, financave, shërbimit sekret, prokurorisë dhe kontrollit të shtetit do të hetojnë korrupsionin tashmë jo vetëm në Tiranë, por edhe në Durrës, Shkodër, Fier, Vlorë, Korçë dhe Gjirokastër. Projekti është mbështetur nga qeveria amerikane dhe programi Sfida e Mijëvjeçarit.

  {voa}

 • folder_openAktualitet

  Në Shqipëri kujtohet Dita e Dëshmorëve të Kombit

  Nga Më 06/05/2009

  Përfaqësuesit më të lartë shtetërore dhe politikë në Tirane e shfrytezuan Ditën Kombëtare të Dëshmorëve për dhënë mesazhe mirëkuptimi dhe bashkëpunimi për forcimin e demokracisë dhe institucioneve. Ata vendosën kurora me lule në varrezat e dëshmorëve në periferi të kryeqytetit, duke vlerësuar sakrificat e heronjve shqiptare në zhvillimin e Shqipërisë.

  {VOA}

  STUDENTI I SE DREJTES shpreh Respekt ndaj sakrificës sublime të të gjithë heronjeve dhe dëshmorëve të Atdheut në të gjitha kohërat !

  Veçanërisht ndaj të rënëve në luftë për çlirimin e Atdheut nga pushtimi nazi-fashist dhe ata që ranë duke luftuar vendosmërisht kundër pushtimit të padrejtë dhe gjenocidit kundër shqiptarëve në ish-Jugosllavi !

  Lavdi Dëshmorëve !