Mirësevini

 • Femra - gruaja, si viktimë e dhunës në familje riintegrimi dhe sfidat

  Femra- gruaja, si viktimë e dhunës në familje riintegrimi dhe sfidat  Hetusi – zëri i vikrimave !..

             Famija është bazë e fortë e çdo shoqërie. Familja e shëndoshë do të thotë shoqëri e shëndoshë dhe stabile. Familja në të cilën mbretrojnë harmonia, raportet e mira dhe të drejta mes antarëve të familjes, sidomos mardhëniet e mira dhe të ngrohta mes bashkëshortëve, prindërëve dhe fëmijëve, janë garanci e fortë se më pak do të ketë sjellje devijante dhe kriminale te femrat- grat dhe në të njëjtën kohë besueshmëri se më pak do të viktimizohen femrat- grat, si antare të familjes.

   Shkruan : Driton Islami *

   

  driton-islami.jpgLidhur me viktimizimin e femrës, në përgjithësi,  dhe viktimizimin e gruas bashkëshortes, femrës si antare e familjes në veçanti, ato zakonisht pësojnë  për shkak të dhunës që ushtrohet ndaj tyre. Vikimizimi apo pësimi nënkupton dhunën e ushtruar në sferën private dhe zbatohet ndaj personave që kanë lidhje emocionale, statusore, ekonomike, familjare dhe random gjenden në raporte të ndryshme të varësisë.

   

  Dhuna ndaj gruas në  Kosovë është një temë mjaft e ndejshem dhe e përhapur në masmediat e shkruara dhe elektronike. Dhuna ndaj grave- femrave duhet analizuar në kontekstin kulturore e atë tradicional. Studimi i kësaj dhune është mjaft i komplikuar sepse është dukuri që ndodh pas dyerve të shtëpive dhe policia e ka të vështirë të marrë masa parandaluese, të grumbullojë të dhëna apo të veprojë me metodat e mjeteve klasike të parandalimit e luftimit të dhunës që përdor zakonisht kur bëhet fjalë për dhunën në mjediset publike. Nga ana tjetër njerëzit nuk preferojnë të falsin rreth çështjeve të tilla, sepse ato konsiderohen si diçka private, çnderim e turpërim para opinionit publik.

  Vazhdo leximin

 • Youth from Kosovo First to Participate in New U.S. Study Program

  IREX is pleased to welcome the first-ever cohort of students participating in the newKosovo Undergraduate Exchange Program(Kosovo UGRAD) for the 2012 academic year.

  The Kosovo UGRAD program, one of the first initiatives funded by the U.S. Embassy in Kosovo established in 2008, brings students from Kosovo to the United States to study for an academic year at a university or community college. This year three Kosovo UGRAD students will be studying in Ohio, New Mexico, and Kansas.

  Based on the Global UGRAD model that emphasizes leadership development, community service, and cultural ambassadorship, the Kosovo UGRAD program seeks to equip youth with the skills to develop their country. During their program students attend classes as a full-time student, engage in community service in the host community, share their culture, gain professional experience through an internship in their field of study, and learn about American culture.

  Kosovo UGRAD students are excited not only about their studies, but about the experience of living in another country. One Kosovo UGRAD student, Rexhep, will be studying at Shawnee State University in Portsmouth, Ohio. “I hope to know other cultures and other lifestyles and to meet new friends,” he said. “My long term goals for Kosovo are to improve Kosovo, with the studies and experience that I learned in the U.S.”

  Kosovo UGRAD is a program of the Public Affairs Section of the U.S. Embassy to Kosovo, U.S. Department of State, and is implemented by IREX.(irex.org)

 • Judicial system of Albania

  The Judicial system of Albania is composed of:

  • District courts
  • Courts of appeal
  • Supreme Court of Albania 
  • Constitutional Court of Albania

  The district courts are trial level courts from which appeal can be taken to the court of appeals and then to the Court of Cassation. At each of the three levels, the courts are divided into civil, criminal and military chambers. Justices of the Supreme Court serve for 7 years.

  There is also a Constitutional Court (also known as the High Court) with jurisdiction to resolve questions of constitutional interpretation that arise during the course of any case on appeal. In a 1993 decision, the Constitutional Court invalidated a law that would have disbarred lawyers who were active during the communist era, and ordered the lawyers reinstated. Justices of the Constitutional Court serve a maximum of 9 years.

  Parliament appoints the seven members of the Court of Cassation and five of the nine judges on the Constitutional Court, with the rest appointed by the president. A Supreme Judicial Council appoints all other judges. In 1992, the Supreme Judicial Council began to remove judges who had served under the former Communist regime.

 • Albanian protester turns himself into human torch in row with government over compensation for ex political prisoners

  • Lirak Bejko and his fellow protesters are demanding compensation over time in prison during the communist regime
  • Another protester, Gjergj Ndreca set himself on fire on Monday


  By SARA MALM

  An Albanian man became the second human torch this week in the escalating row over compensation between the government and victims of the Communist regime.

  Lirak Bejko, 47, was taken to hospital with severe burns after he set himself on fire in a bid to get the government to speed up payouts to ex-political prisoners.

  Television footage broadcast across Albania show Mr Bejko pouring petrol over his body and setting himself on fire before policemen intervene.

  The men have been on hunger strike for 19 days, but had vowed to burn each other in sacrifice for their cause if the government ignored them

  Not until the dramatic images of men engulfed in flames were broadcast across the country did Prime Minister Sali Berisha respond to their cause.

  Vazhdo leximin

 • NJOFTIM - Kush dëshiron të bëhet Administrator i kësaj webfaqeje?

  KËRKOJMË NJË ADMINISTRATOR/E TË RI/E Smile

  Të nderuar miq,

  new.jpeg- Kushdo që ka dëshirë të administroj këtë webfaqe është i mirëpritur të na kontaktoj duke klikuar këtu !

  Kandidati duhet të plotësoj këto kushte :

  1. Të njohë mirë gjuhën angleze ose franceze

  2. Të ketë mbaruar studimet e larta për drejtësi ose të paktën të jetë student në një fakultet juridik publik ose privat

  3. Të njoh mjaftueshëm disa programe bazë komjuterike


  Kanë përparësi kandidatë/et që kanë patur ndonjë eksperiencë të mëparshme në administrim webfaqesh ose forumesh online...

  JU MIRËPRESIM !


 • Tifozët shqiptar, foto me pesëshen e Zvicrës

  Supporters albanais prendre des photos avec cinq joueurs albanais de la SuisseTifozët shqiptarë që kanë marrë rrugën drejt Luzernit për ta shikuar ndeshjen e nxehtë ndërmjet Zvicrës dhe Kombëtares shqiptare e kanë shfrytëzuar rastin ti takojnë nga afër edhe aktorët kryesor të kësaj mbrëmje.

  Jo ata të Shqipërisë por pesëshen shqiptare që mbrojnë ngjyrat e Zvicrës.

  Shumë tifozë të veshur kuqezi kanë bërë foto me Xherdan Shaqirin, Granitë Xhakën, Valon Behramin, Blerim Xhemjalin, Admir Mehmedin dhe trajnerin Ottmar Hitzfeld.

  (Gazeta Express)

 • Tridhjetë proceset gjyqësore më të çuditshme në botë

  1. Hedh në gjyq Michael Jordan se i ngjan
  Allen Heckard hodhi në gjyq Michael Jordan në korrik 2006 me pretendimin se kishte kaluar traume emocionale për shkak se i ngjante basketbollistit të famshëm. Ai ngriti padi në Oregon, SHBA dhe kërkoi 832 milionë dollarë dëmshpërblim. Gjyqi nuk ka përfunduar akoma.

  Vazhdo leximin

 • Shqipëria dhe Kosova poshtërojnë Qipron

  Shqipëri-Qipro 3-1. Kuqezinjtë e nisin në mënyrë të shkëlqyer Botërorin dhe janë në vendin e parë

  Shqipëria i bëri një nisje perfekte eliminatoreve të Botërorit 2014, duke arritur një fitore madhështore 3-1 ndaj Qipros, pikërisht në ndeshjen e parë zyrtare të Xhani De Biazit në bankinën e Kombëtares. 
  Shqiperi mund Qipron 3-1 del ne vend te pare       Autogoli i Kontantinos Karambaladhisit në pjesën e parë, goli i vendimtar i Edgar Çanit dhe kryevepra e golashënuesit më të mirë të përfaqësueses, Erjon Bogdanit, kompletuan “hat-trick”-un kuqezi dhe vendin e parë në grupin E, pasi Zvicra fitoi 2-0 me Slloveninë, me golat e Granit Xhakës dhe Gokhan Inlerit. Përballja midis Zvicrës dhe Shqipërisë, të martën e ardhshme është ndezur tashmë. Një fitore e merituar e Shqipërisë, ndërkohë që Xhani De Biazi nuk e prishi traditën e e vendosur nga paraardhësit e tij, Dosenës, Brigelit, Bariçit, Hanit dhe Kuzhesë. Për Shqipërinë këto ishin eliminatoret e 11-të që merr pjesë, pas atyre në vitet 1966, 1974, 1982, 1986, 1990, 1994, 1998, 2002, 2006 dhe 2010.

  Vazhdo leximin

 • Studentët e Universitetit të Prishtinës filluan sot paraqitjen e provimeve online

  Provimet onlineStudentët e Universitetit të Prishtinës filluan sot paraqitjen e provimeve online për afatin e shtatorit. Aplikimi online për provimin dhe lista me emrat e tyre shkon në llogarinë e profesorit që zgjedhin studentët për të hyrë në provim. Sistemi i digjitalizimit në Universitet ka filluar të zbatohet, ku studentët do të pajisen me kartela, të cilat do të zëvendësojnë indeksat. ...

  Studentët e regjistruar vitin e kaluar dhe të regjistruarit në vitin akademik 2012/2013 në Universitetin e Prishtinës, do të pajisen me kartela studentore, të digjitalizuara. Qysh sot ka filluar aplikimi online për studentët e Fakultetit Filozofik për të vazhduar në të gjitha njësitë akademike. Rektori i Universitetit të Prishtinës, Mujë Rugova, tha se puna katërvjeçare për digjitalizimin e universitetit ka përfunduar në tërësi.

  Vazhdo leximin

 • Juristi kthen lloto-sport në qendër droge, kokainë dhe heroinë

  Tiranë, 5 shtator 2012, NOA - Një operacion i policisë së kryeqytetit i koduar “Juristi” bëri të mundur ndalimin e dy të rinjve, njëri shpërndarës droge dhe tjetri përdorues.

  24 vjeçari Krisald Kundraxhi, lindur dhe banues në Tiranë, me profesion Jurist u vu në prangat e policisë pas dy muaj hetimesh.

  Burime zyrtare nga policia i thanë noa.al, se Kundraxhi është i dyshuar për shpërndarje dhe tregtim të lëndës narkotike kokainë dhe heroinë.

  Vazhdo leximin