Mirësevini

 • Mblidhet këshilli i prokurorisë, pritet emërimi i 3 prokurorëve të rinj

  17 qershor, ora 11:00 - Topi: Erë e re për prokurorinë. Uzurpimi i politkës duhet të marrë fund

  Prokuroria - Foto:(STUDENTI I SË DREJTËS)
  Është mbledhur sot këshilli i Prokurorisë në ambientet e Hotel Tirana, për të propozuar tre emra të rinj për prokurorë. Kryeprokurorja Ina Rama bëri thirrje që të vlerësohen maksimalisht kandidaturat e sotme pasi këshilli i prokurorisë është shumë i rëndësishëm për vendosjen e ligjit. “Tre prokurorët që do të votohen unë i konsideroj edhe si këshilltar të mitë kështu që do të doja të tregohej kujdes dhe të zgjidheshin individë që njohin mirë ligjin dhe të aftë profesionalisht” – tha gjatë fjalës së saj kryeprokurorja Ina Rama.

  Më pas Ina Rama foli për reformat në sistemin e drejtësisë. Sipas saj drafti i ri i përgatitur parashikon zgjerimin e kompetencave të prokurorit dhe roli i organit të akuzës në këto reformime bëhet vendimtar.

  “Sfida jonë është lufta ndaj korrupsionit dhe këto janë edhe standardet e vendosura nga  BE dhe NATO. Kështu që do të doja që prokurorët të jenë më aktivë në seancat gjyqësore. Të kërkojnë drejtësi në emër të shtetit dhe të mos lejojnë asnjë kriminel të endet rrugëve” – tha Ina Rama.

  Sipas saj duhet bërë shumë kujdes në vlerësimin e kallëzimeve në mënyrë që njerëzit të mos rrinë në arrest të zgjatur për shkak të neglizhencës së prokurorit.

  “Gjithashtu në rastet kur konstatohet një mase arresti në burg padrejtësisht, kjo është e pafalshme për një prokuror, pasi janë gjëra që nuk mund të rikuperohen” – tha Ina Rama.

  “Sa herë që aplikoni për masë sigurimi, rasti duhet të trajtohet seriozisht në mënyrë që këta njerëz të mos dënohen padrejtësisht” – tha ajo.

  “Unë kërkoj që prokurorët të bëjnë një hetim të plotë dhe të gjithanshëm. Nuk jemi në vitet 1997, Shqipëria plotëson disa standarde dhe këto duhen të pasqyrohen dhe nga organi i akuzës. Duhen prova të plota në një dosje që dërgohet në gjykatë. Nuk mund të pranojmë që një dosje të shkojë në gjykatë pa patur provat e mjaftueshme” – tha ajo.

  “Unë nga kontrollet e bëra shoh pasivitet të prokurorëve në sallën e gjyqit. Përgjigje të shkurtra, reagime të dobëta. Prokurori duhet të jetë aktiv në seancë, në përgjigjet që i bën të pandehurit, të japi provat. Në fund është gjykata që jep vendimin”.

  Sipas Ramës është gjithashtu shumë e rëndësishme që prokurori të japi shembullin e tij në shoqëri.

  “Qëllimi final është që vlerësimi i publikut për prokurorinë të rritet pafundësisht”.

  Topi: Prokuroria të ndahet nga politika


  Mbledhjen e këshillit të Prokurorisë e ka përshëndetur sot edhe presidenti i vendit, Bamir Topi.  Sipas tij zgjedhja e 3 anëtarëve të këshillit të drejtësisë është shumë e rëndësishme në punën e prokurorisë. “Unë ndodhem këtu sot në emër të atyre përgjegjësive që më cakton kushtetuta për emërimin dhe shkarkimin e prokurorëve” -  u shpreh presidenti Topi në hapjen e fjalës së tij.

  “Të gjithë i kanë sytë te drejtësia. Nga do që shkojmë kërkohet drejtësi. Puna juaj është shumë e rëndësishme dhe në qendër duhet të keni karrierën profesionale dhe të mos keni asnjë ndikim politik” –th Topi.

  “Politika ndërrohet çdo katër vjet ndërkohë që puna e prokurorit varet nga profesionalizmi. Një erë e re ka filluar të fryjë për prokurorinë dhe prokurorët duhet të  bëhen koshient që s’mund të ketë më influenca politike” – vazhdoi ai.

  “Organi i prokurorisë duhet të rrisë besimin te publiku sepse kjo do t’ju bëjë juve që të ndiheni më të sigurtë në punën tuaj” – përfundoi Topi.

  {Shekulli}

 • INSTAT nxjerr 185 mijë të papunë

  Papunësia mbetet problemi kryesor në vend, ndërsa qeveria jo vetëm që mbetet e pafuqishme për ta zbutur burimin kryesor të varfërisë por nga ana tjetër nuk ka një shifër të saktë që të shprehë se sa realisht është shifra e të papunëve

  Papunësia mbetet problemi kryesor i shqiptarëve,ndërkombëtarët dhe INSTAT me shifra të ndryshme

  Papunësia mbetet problemi kryesor në vend, ndërsa qeveria jo vetëm që mbetet e pafuqishme për ta zbutur burimin kryesor të varfërisë por nga ana tjetër nuk ka një shifër të saktë që të shprehë se sa realisht është shifra e të papunëve. Gjatë ditës së djeshme Instituti i Statiskave lajmëroi se ka realizuar një anketë gjatë vitit të kaluar për të provuar se sa qëndron metodika zyrtare e llogaritjes së normës së papunësisë. Sipas rezultati të kësaj ankete, INSTAT ka bërë të ditur se norma e papunësisë ka rezultuar 13.5% ose rreth 185 mijë të papunë.Shkalla e papunësisë sipas anketës është më e lartë në grupmoshat e reja deri në rreth 30 vjeç. Ky tregues, për meshkujt e grupmoshave të reja deri në 29 vjeç është më i lartë krahasimisht me femrat; ndërsa për grupmoshat 35-49 vjeç treguesi është më i lartë për femrat; nga ana tjetër në grupmoshat pas 50 vjeç vihet re një tendencë më e lartë për të kërkuar punë tek meshkujt.

  Përplasja me ndërkombëtarët

  Për qeverinë e gjithë popullsia që jeton në fshat është e punësuar, pavarësisht se sipas llogarive këto janë edhe zonat nga të cilat ka rrjedhur numri më i madh i emigrantëve. Shifra zyrtare e dhënë nga ana e INSTAT për vitin 2007 në 13.2 përqind, është kundërshtuar nga Agjnsia e Qëndrore e Inteligjensës Amerikane (CIA). Sipas kësaj agjencie dhe institucioneve të tjera nga të cilat ajo ka marrë informacionin, papunësia në shqipëri i kalon 30 përqind. Ndërkombëtarët kanë theksuar për të disatën herë se kjo shifër përdoret vetëm për qëllime politike dhe nuk ka asnjë lidhje me realitetin.

  {Shekulli}

 • Ka përfunduar në Shkodër në Teatrin “Migjeni”, Festivali i 46-të Mbarëkombëtar i Këngës për Fëmijë...

  Shkodër - Ka përfunduar në Shkodër në Teatrin “Migjeni”, Festivali i 46-të Mbarëkombëtar i Këngës për Fëmijë duke kurorëzuar dhe fituesit. Në natën finale janë dhënë si çmimet për interpretuesit, të votuar nga vetë këngëtarët pjesëmarrës dhe çmimet e dhëna nga juria

  Ja fituesit e festivalit mbarëkombëtar të fëmijëve

  Shkodër - Ka përfunduar në Shkodër në Teatrin “Migjeni”, Festivali i 46-të Mbarëkombëtar i Këngës për Fëmijë duke kurorëzuar dhe fituesit. Në natën finale janë dhënë si çmimet për interpretuesit, të votuar nga vetë këngëtarët pjesëmarrës dhe çmimet e dhëna nga juria. Fituesja e madhe ishte kënga “Do të bëhem superstar”, kompozuar e orkestruar nga Klodian Qafoku, me tekst të Elona Hysenit dhe e interpretuar nga Enxhi Nasufi nga Tirana. Me çmime të dyta janë vlerësuar këngët “Lule Zemra jam unë” dhe “E thotë kënga çfarë ka zemra” të interpretuara nga këngëtarë të vegjël nga Shkodra e Vlora; me çmime të treta janë vlerësuar këngët “Tri Kalatë”, “Një ëndërr “dhe “Flutura e trëndafili”. Çmimin e interpretuesit më të mirë e ka marrë Enxhi Nasufi, ndërsa çmimin “Inva Mula” e ka marrë Dea Demalia.

  Sipas drejtorit të festivalit, Kujtim Alija, në këtë edicion ka zbritur dukshëm mosha e pjesëmarrësve, duke dominuar mosha e fëmijëve të ciklit të ulët shkollor. “Kjo ka ndikuar dhe tek 30 këngët e reja për fëmijë që u paraqiten në këtë edicion të cilat janë këngë që iu drejtohen këtyre moshave.” Sipas Aliajt, duke u zhvilluar festivali në teatër, ka ndryshuar dhe koncepti i tij, pasi skena u zhvendos në publik dhe për herë të parë ishin edhe dy personazhe të reja, Enki dhe Ponki, figura kukullash të cilat kanë prezantuar këngët dhe historinë e festivalit në vite. Kanë qenë rreth 200 fëmijë pjesëmarrës në edicionin e sivjetshëm të festivalit mbarëkombëtar, të ardhur nga qytete brenda kufijve shtetërorë po dhe nga trevat shqipfolëse. Kështu përveç këngëve e interpretuesve nga Shkodra e Tirana, Durrësi, Korça, Elbasani, Vlora, Gjirokastra etj, erdhën fëmijë edhe nga Shkupi, Prishtina, Gjakova, Gjilani, Ulqini e diaspora. Sipas drejtorit Alija, edicioni i sivjetshëm nuk ka patur asnjë sponsor dhe është realizuar nga Bashkia e Shkodrës, nën kujdesin e kryetares së parlamentit Jozefina Topalli, me mbështetjen e Ministrisë së Kulturës dhe Ministrisë së Arsimit. Mungesa e sponsorëve për ngjarjen më të madhe muzikore të këngës për fëmijë, sipas drejtorit Alija, lidhet me transmetimin e pakët të këtij aktiviteti gjatë vitit. Kjo ka bërë që për festivalin flitet vetëm gjatë ditëve të organizimit dhe më pas të harrohet krejt.

 • Euro2008:"Turqia nenshtron Cekine dhe cudit Europen (VIDEO)"

  16.06.2008
  Dukej sikur Turqia nuk kishte shume per te ofruar ne kete kampjonat, shume persona mendonin se do largohej shpejt, po ajo i cuditi te gjithe duke arritur te kaloje ne fazen e cerekfinaleve duke mundur nje Ceki mjaft te forte e me pervoje.

  Shiu eshte nje nga elementet qe nuk iu nda Turqise gjate kesaj faze, po ashtu si loja me zemer dhe organizimi i perpikte i ekipit. Pavaresisht veshtiresive dhe kundershtareve me mjaft emer, Ekipi turk nuk u ndal. Ai beri te mundur kualifikimin e tij duke fituar ne nje ndeshje dramatike me ekipin e mirnjohur te Cekise. Megjithse kundershtaret e saj kalojne ne avantazh prej dy golash, ekipi i perfaqesueses Turke nuk u ndal, duke e rradhitur kete ndeshje midis perlave te ketij kampionati. Ishte Arda ai qe shenoi i pari per Turqit, duke i bere me te dukshme shpresat per fitoren e asaj ndeshjeje. Me pas, me kembenguljen e pashtershme te sulmuesve te ekipit Turk e me teper te Nihat, si dhe fale gabimeve te portierit Cek, brenda pak minutash, drejt fundit te pjeses se dyte, u be i mundur shenimi i dy golave qe sollen fitoren skuadres se drejtuar nga Fatih Terim.


  GOLI I PARE: Arda

  GOLI I DYTE: Nihat

  GOLI I TRETE: Nihat

   

 • Partitë Shqipëtare sigurojnë 30 deputetë

  Partitë Shqipëtare sigurojnë 30 deputetë

  16.06.2008
  Kryetari i KSHZ-së në Maqedoni, Jovan Josifovski në konferencën e sotme për media bëri të ditur numrin e saktë të deputetëve që fituan partitë në zgjedhjet e parakohshme parlamentare. Sipas të dhënave të KSHZ-së, koalicioni i udhëhequr nga VMRO-DPMNE ka fituar 63 deputetë, Koalicioni i prirë nga LSDM ka fituar 27 deputetë, Bashkimi Demokratik për Integrim 18 deputetë, Partia Demokratike Shqiptare 11 deputetë dhe Partia për Ardhmëri Evropiane 1 deputetë.

  Në shtabin e VMRO-DPMNE deklarojnë se së shpejti lideri i tyre Gruevski do të fillojë negociatat për formimin e koalicionit, por duke mos dhënë detaje të tjera plotësuese.(start)

  Zgjedhjet: BDI është e preferuara e Shqipëtarëve16.06.2008
  Fitore bindëse, gati të dyfishtë, ka shënuar Bashkimi Demokratik për Integrim (BDI) në taborin politik shqiptarë, kanë treguar rezultatet e para të dala nga votimet e përsëritura të ditës së diel, që i kanë kumtuar në këtë parti...

  Sipas këtyre rezultateve BDI ka fituar 18 ose 19 deputetë, kurse Partia Demokratike Shqiptare (PDSH) vetëm 10 deputetë, ndërkaq qw Partia për Prosperitet Demokratik (PPD) ka humbur mandatin të cilin e fitoi më 1 qershor. Është ky epilogu i zgjedhjeve parlamentare i cili e ka nxjerrë BDI-në si fitues absolute të këtyre zgjedhjeve, pas përsëritjes e cila ndodhi për shkak të incidenteve dhe parregullsive të shumta që ndodhën dy javë më parë. Megjithatë, disfata e këtillë nuk qenë pengesë që PDSH të shpallë sërish fitore absolute në zgjedhje, gjë që e ka bë zëdhënësi Adriatik Imeri. Fitoren e këtillë nuk e ka “konfirmuar” publikisht kryetari i PDSH-së Menduh Thaçi, që ka qenë edhe sinjali i parë se kjo parti mund të ketë pësuar disfatë. Sinjali tjetër ka qenë fakti se edhe përkundër shpalljes së “fitores bindëse”, simpatizantët e PDSH-së nuk kanë dalë nëpër rrugët e Tetovës për të festuar, sikurse dy javë më parë. Në PDSH të dielën në mbrëmje nuk kanë dalë me kurrfarë rezultati për zgjedhjet e përsëritura. Këtij rezultati i ka paraprirë proces i qetë zgjedhorë, në të cilin nuk është shënuar ndonjë incident më i rëndë, me çka janë paraqitur gjasa për përmirësim të pasqyrës së keqe e cila u krijua për vendvotimet në rajonet shqiptare dy javë më parë. Në orën 19 janë mbyllur vendvotimet në njësitë zgjedhore një, dy dhe gjashtë. Të drejtë vote në këto vendvotime patën 161.874 qytetarë, mirëpo kanë votuar rreth 50 për qind prej tyre. Një ditë më parë të drejtën për votim patën mundësi ta realizojnë 454 persona të zhvendosur brenda vendit, 180 persona, të cilët janë në vuajtjen e dënimit me burg apo në paraburgim dhe personat e sëmurë. Sipas të dhënave të fundit që i publikoi KSHZ-ja, jehona deri në orën 17 ishte 43,22 për qind. Komisioni Shtetëror i Zgjedhjeve rezultatet e para nga zgjedhjet i shpall në afat prej 12 orëve, ndërsa ato përfundimtare 24 orë pas përfundimit të votimit.
  Edhe të dielën nuk kanë munguar akuzat e ndërsjella mes dy partive shqiptare për tentime për vjedhje të votave. Në BDI kanë akuzuar se janë regjistruar shumë tentime të PDSH-së për prishjen e procesit zgjedhor, akuzoi zëdhënësja e BDI-së Ermira Mehmeti në konferencën për shtyp në Reçicë të Madhe të Tetovës. Ajo tha se ka pasur incidente dhe parregullsi në të gjitha tre njësitë zgjedhore ku është rivotuar. Sipas zëdhënëses, në Reçicë të Madhe janë vjedhur 3.000 fletëvotime, material të cilin, siç tha, PDSH-ja mund ta keqpërdorë për falsifikim. "Në fshatin Logjë mungojnë 240 fletëvotime. Në Zherovjan është regjistruar një person se si voton më shumë herë. Në Trebosh aktivistë të PDSH-së kanë mbushur kuti, dhe policia nuk i ka mbikëqyrur", tha Mehmeti. Zëdhënësja e BDI-së shtoi se në njësinë zgjedhore gjashtë aktivistë të PDSH-së të cilët kanë marrë pjesë në parregullsitë zgjedhore të 1 qershorit tani janë mbikëqyrës në vendvotimet. Ajo shtoi se në Kondovë Afrim Serati ka sulmuar në person pasi që ai ka votuar. Në fund ajo iu falënderua të gjithë votuesve të cilët e kanë dëgjuar këshillin e tyre dha kanë dalë në rivotim me çfarë, siç theksoi është arritur jehonë e madhe. Zëdhënësi i PDSH-së Adriatik Imeri tha se KSHZ-ja dhe MOST e kanë konstatuar atë që PDSH-ja me vite thonte se në Zajaz dhe Osllomej nuk ka votim. "Në Zajaz dhe Osllomej nuk ka votim, por ka një agjenci turistike 'Zajas turs' e cila i shëtit votuesit e ashtuquajtur nga një vendvotim në vendvotim tjetër", deklaroi Imeri. Sipas PDSH-së, ditën e sotme e shënuan edhe një seri incidentesh tjera, siç janë vjedhja e materialit zgjedhor në Reçicë të Madhe nga ana e Xhevad Ademit dhe drejtorit të shkollës fillore, kundër të cilëve PDSH-ja sot ka ngritur padi penale. Imeri shtoi se ka pasur vjedhje të votave në Likovë dhe tentim të pasuksesshëm në Forinë. Ai theksoi se pas fitores së sotme i pret punë e madhe, realizim i të drejtave shqiptare dhe realizim i platformës së PDSH-së.

  Lista e deputetëve shqiptarë në bazë të rezultateve të para

  BDI: Blerim Bexheti, Ermira Mehmeti, Fehmi Jonuzi (NJZ 1), Xhemail Jashari, Safet Neziri, Zymrete Jakupi, Hajrulla Misini (NJZ 2), Fazli Veliu, Tahir Hani (NJZ 5), Ali Ahmeti, Teuta Arifi, Rafiz Haliti, Talat Xhaferi, Xhevat Ademi, Lindita Qazimi, Adnan Jashari, Hisen Xhemaili, Luljeta Marku, Vullnet Ahmeti ? (NJZ 6)

  PDSH: Imer Selmani (NJZ 1), Abedin Zyberi (NJZ 2), Arben Xhaferi (NJZ 5), Menduh Thaçi, Besim Dogani, Meral Uzeiri - Ferati, Imer Aliu, Sulejman Rushiti, Sadije Ilazi, Daut Rexhepi ? (NJZ 6)

  Ahmeti: Vullneti i popullit nuk mund të mposhtet

  “Vullneti i popullit nuk mundet të mposhtet”” ka deklaruar menjëherë pas shpalljes së fitores së partisë tij, kryetari i BDI-së Ali AHmeti. Ai ka apeluar te simpatizantët e tij që ta festojnë fitoren në mënyrë të qetë dhe pa të shtëna. Kryetarii BDI-së ka shtuar se rivotimi i ditës së diel ka dëshmuar se shqiptarët e Maqedonisë janë popull i civilizuar që dinë ta shfrytëzojnë të drejtën e tyre demokratike.

  Policia arreston “sigurimsin” e Refet Elmazit

  Policia të dielën arrestoi pjesëtarin e saj që është truproje i zëvendësministrit të Punëve të Brendshme, Refet Elmazi.
  Bëhet fjalë për personin me inicialet R.A., i cili është arrestuar në afërsi të shkollës fillore në fshatin Kamjan ku mbaheshin votimet. Forcat speciale kanë arrestuar në Bogovinë rreth orës 17.00, Ramadan Imerin, pjesëtar i policisë pasi ka poseduar armë pa leje. I njëjti person akuzohet për rrahjen e operatorit të TV “Alsat”, dhe pas këtij incidenti ishte i pezulluar nga puna. (lajm)

  {Albeu}

 • Të panjohura nga Kalaja e Tiranës

  Një fakt i ri dhe entuziast për arkitekturën dhe inxhinierinë e viteve tridhjetë, vjen nga monumenti befasues. Një hark i realizuar sipas një projekti perëndimor; një hark tipik i arkitekturës së përtejdetit. E sa i takon funksionit të harkadës, rebusi u zgjidh si me magji nga zbulimi i disa projekteve në arkivin e ndërtimit

  Nga Artan Shkreli

  Sat, 14 Jun 2008 08:45:00

  Një fakt i ri dhe entuziast për arkitekturën dhe inxhinierinë e viteve tridhjetë, vjen nga monumenti befasues. Një hark i realizuar sipas një projekti perëndimor; një hark tipik i arkitekturës së përtejdetit. E sa i takon funksionit të harkadës, rebusi u zgjidh si me magji nga zbulimi i disa projekteve në arkivin e ndërtimit

  Me siguri në të ardhmen do të shkruhet shumë mbi Kalanë e Tiranës dhe mbi farën qytetformuese që kjo strukturë e lashtë hodhi mbi Tiranën (Tyrcan-Tyrcanos) bizantine. Do të shkruhet edhe mbi momentin kur perandori i madh Justinian, aty nga 635 m.K., vendosi të riparojë kështjellën e vjetër romake në fushën e Tiranës, për të rritur mbrojtjen e Durrësit prej Ostrogotëve. Por e gjithë kjo u mbulua prej territ që kaploi këtu me mbërritjen e sllavëve dhe me rrënimin e rendit romak në Iliri. Ato pak mure që duket se kanë ngelur, por që nuk janë zbuluar krejtësisht, flasin vërtet më shumë së ç’mendojmë sot. Dhe kjo përbën një joshje të vijueshme që duket se do të vazhdojë për shumë kohë. Them kështu, pasi edhe një fakt i vogël e i parëndësishëm ndërtimor që ka lënë gjurmë në muret e kalasë, shndërrohet nga puna hulumtuese e studiuesit në një histori kërshërore dhe në emblemë të një qytetërimi koherent të cilin Tirana, nga sa duket, e kish përqafuar vetëdijshëm në një moment fatlum të ekzistencës së saj: në vitet tridhjetë.

  Pikërisht ky është motivi i shkrimit, një fakt i vogël. Bëhet fjalë për rudimentet e një harkade “moderne” ngurtësuar në trupin e murit kryesor të kalasë.

  Në vitin 2002, gjatë restaurimit të murit kryesor, të atij që shihet aq mirë sot nga rruga, u patën rilevuar edhe thembrat e portës së shkatërruar nga Bushatllinjtë (sot të rindërtuar), dhe me atë rilevim lidhet edhe zbulimi i kullave të kalasë të varrosura prej shekujsh nën dhe. Gjithsesi, menjëherë në të majtë të Portares, së rindërtuar binte në sy (sikundër bie edhe sot) njëfarë portali tjetër me hark, krejt i pazakontë e i murosur i shëmtuar me copa gurësh të palatuar.

  Po ç’qe ky hark? Kjo ishte një pyetje vërtet kërshërore. Nuk ishte e qartë nëse qe portare a diçka tjetër, pasi zhvillimi planimetrik i oborrit të kalasë nuk sugjeronte ndonjë gjë të madhe. Edhe forma e saj nuk qe tipike. Funksioni i atij harku dukej se duhet të kish rënë me kohë, pasi në një kohë të mëvonshme ai qe murosur për të mundësuar ndërtimin e disa wc-ve të repartit të policisë aty pas murit. E meqenëse këto ëc qenë bërë pas luftës (L2B), del se edhe murosja e harkut qe bërë pas luftës. E si të mos mjaftonte ajo murosje barbare, në këtë mur qe lënë edhe një dritare e vogël për të ajrisur lokalin sanitar (!). E tash vonë, edhe ajo dritare është murosur. Mbi këtë wc të improvizuar, mbulesa prej betoninuk kuptohet përse, pasi për të mbuluar wc-në nuk do kish nëvojë për konsolin që del jashtë gjurmës së murit.

  Dekualifikimi vizual që solli kjo mënyrë e trajtimit e ndërtesës më “interesante” të Tiranës, bëri më pas që të ish e thjeshtë për të vënë dorë edhe mbi vetë muret masive të kalasë kur Kinema Pionieri u ndërtua bash mbi to.

  Vazhdo leximin

 • Athinë: Presidenti Topi i mbyll gojën Tadicit

  13.06.2008
  Në Samitin e Presidentëve të Evropës Juglindore, që mbahet në Athinë, Presidentit shqiptar Bamir Topi i është dashur ti tregojë vendin homologut të tij serb, Boris Tadiç. Pikërisht ky i fundit në fjalën e tij ka akuzuar shqiptarët e Kosovës për shkatërimin dhe djegien e manastireve serbe në Kosovë nga viti 1999 deri në vitin 2004...

  Kosova tashmë është e pavarur. Shqipëria në NATO. Vendet e tjera ballkanike kanë patur zhvillime tejet pozitive, ndërkaq duket se Serbia ka mbetur në vend numëro. Pavarësisht se nga kush përfaqësohet, Tadiçë a Koshtunicë, ajo mbetet përherë e njëjta, gati për të kujtuar tmerret e luftës dhe gati për të provokuar e ndezur gjakrat në Ballkan.

  Kjo ka qënë përgjigja e presidentit Topi i cili i ka kujtuar Tadiçit se u ka mbetur ora prapa në ngjarje të dhimbshme sikurse lufta e përgjakshme e Kosovës. “Tadiç të mos kujtojë luftën në Ballkan. TË lëmë mënjanë të kaluarën e dhunshme”, iu përgjigj presidenti shqiptar homologut të tij “të moderuar” serb.

  (start)

 • Kurti: Prishtina zyrtare duhet ta refuzojë planin e Ban Ki-Moonit kategorikisht

  14.06.2008
  Udhëheqësit e institucioneve të Kosovës bashkë me opozitën, kanë pranuar në parim dokumentin e kreut të OKB-së, Ban Ki-Moon, për rikonfigurimin e UNMIK-ut. Mirëpo, kundër këtij plani është shprehur lideri i...

  Mirëpo, kundër këtij plani është shprehur lideri i Lëvizjes Vetëvendosje Albin Kurti.

  Kurti, në një intervistë për Radion “Evropa e Lirë”, ka thënë se Prishtina zyrtare duhet ta refuzojë planin e Ban Ki-Moonit kategorikisht dhe parimisht, sepse sipas tij, ky plan hap shtegun për kantonizimin e Kosovës.

  I pyetur se çfarë mendon se do të prodhojë plani i Ban Ki Moonit, Kurti shprehu mendimin e tij se sekretari i përgjithshëm po provon që të fillojë një raund i ri negociatash ndërmjet Prishtinës dhe Beogradit, me ç’rast kryeadministratori i ri i UNMIK-ut, që ai do ta caktojë apo emërojë së shpejti, do të ishte ndërmjetësuesi i radhës.
  “Do të mund të thuhej që Ban Ki Moon me këtë letrën e tij – një letër për Tadiçin e tjetra për Sejdiun – në fakt e ka hapur shtegun për kantonizim të Kosovës”, është shprehur ndër të tjera lideri i Lëvizjes “Vetëvendosje”.
  (telegrafi-start)

 • Comment Bruxelles veut contourner un non irlandais

  UNION EUROPÉENNEComment Bruxelles veut contourner un non irlandais

  Alors que les Irlandais se prononcent sur le traité de Lisbonne, The Daily Telegraph assure que les dirigeants du pays et les autorités européennes ont déjà prévu les moyens d'appliquer le texte.

  AFP

  DE BRUXELLES,
  De hauts responsables à Bruxelles préparent des plans pour s'assurer que le traité de Lisbonne sera bien appliqué ailleurs au cas où l'Irlande le rejetterait par référendum. Des mesures comme la création d'un président de l'Union européenne (UE), d'un ministre des Affaires étrangères et de services diplomatiques seront peut-être retardées, mais elles devraient malgré tout finir par être mises en place.

  A en croire un diplomate, un "mécanisme de soudure" serait en discussion. Si l'Irlande rejette le traité, peut-être sera-t-elle simplement retirée de la liste des signataires. Elle ne serait ainsi pas légalement contrainte d'en respecter les clauses.

  D'ici à la fin de 2009 ou au début de 2010, quand la Croatie entrera dans l'UE, un "traité d'adhésion" ayant valeur d'amendement sera voté par tous les membres, y compris Dublin. Il comprendrait une série de protocoles prévoyant sur le papier des "issues" aux problèmes que l'Irlande peut avoir avec l'UE, comme les pouvoirs fiscaux ou une plus grande coopération militaire.

  Ces textes ne seraient pas sans rappeler les clauses d'exemption dont dispose le Royaume-Uni sur la Charte des droits fondamentaux et les questions sociales dans le traité de Lisbonne actuellement ratifié à Westminster. Comme le reste de l'Europe, l'Irlande n'organise pas de référendums sur les traités d'élargissement de l'UE. Avec les nouveaux protocoles, Dublin pourrait faire passer un traité d'adhésion au Parlement irlandais sans avoir recours à une consultation du peuple.

  "Ce mécanisme ne serait pas plus incompréhensible ou légaliste que le traité lui-même", déclare-t-on de source officielle. "Il n'est probablement pas plus compliqué que les allées et venues qui ont été nécessaires pour transformer le Traité constitutionnel en traité de Lisbonne après son rejet par les Français et les Néerlandais. Tout est une question de temps."

  Ces dernières semaines, les responsables irlandais se sont réunis à huis clos pour débattre de la possibilité d'une application du traité, avec ou sans référendum. Lors de discussions portant sur la création d'un corps diplomatique européen, les 7 et 13 mai, les diplomates irlandais ont défendu leur position sur la composition du Service d'action externe européen et le rôle du futur ministre des Affaires étrangères de l'UE.

  Les minutes secrètes de ces rencontres, que le Daily Telegraph a pu examiner, montre que Bobby McDonagh, représentant de l'Irlande auprès de l'UE, a plaidé auprès de ses collègues afin que ces négociations et la position de Dublin restent confidentielles. "[Nous] devons nous montrer prudents quant à la façon de présenter ces questions !"

  /Bruno Waterfield-
  &CourrierInternational

 • Deshton projekti "Dua te luaj"

  E Enjte, 12 Qershor 2008

  Nje vogelush duket i zhgenjyer teksa i afrohet minikendit te lojerave prane Kopshtit nr. 11 ne Tirane. Pasi ka arritur te kaloje me sukses nje grumbull plehrash me hunden e zene me duart e vockla, ai i afrohet kolovajzes, por ajo eshte kthyer ne nje hekur, pa ndenjese. Tenton t'i afrohet lishareses, por nuk ka zinxhire ku te "perkundet". Koshat e zhdukur te basketbollit nuk e zhgenjejne shume, sepse ai eshte ende i vogel per te lozur me to. Djali largohet pa marre nje pergjigje se c'ka ndodhur me kendin e projektuar enkas per te dhe moshataret e tij... Kendi i Lojerave ne fjale, i cili gjendet fare afer me Kopshtin nr. 11 ne kryeqytet nuk e ka mbushur ende vitin. Ai ka vetem, 7 muaj jete, e megjithate, asnje loje e parashikuar qe te luhet aty, nuk eshte e mundur. Ata qe nuk e dine cka ndodhur me ate kend, mund te mendojne se faji eshte pikerisht i femijeve plangprishes qe kane lozur aty, apo edhe i te rriturve, duke tentuar t'u rikthehen lojerave te femijerise. Por ne te vertete nuk eshte keshtu. Prishja e kendit ne kuadrin e projektit "Dua te luaj", ka filluar vetem 3 dite pas inaugurimit, dite kur u prish timoni i kolovajzes. E pra, misioni per te cilin eshte ndertuar ai kend lojerash, jo vetem nuk eshte permbushur, por akoma me keq: Femijeve vetem sa u eshte hapur oreksi me te. Per ta shijuar nuk kane pasur mundesi, sepse sa hap e mbyll syte, ai ka filluar te shperbehet... Ata kane shume me te lehte te lozin "luftash", "mesuesish", apo "shitesish" , sepse te pakten me keto lojera nuk rrezikojne t'u bjere ndonje hekur persiper. Ende pa perfunduar mire zbatimi i projektit "Dua te luaj", ai ka deshtuar. Ndersa parate jane shpenzuar per ndertimin e tij nga taksat e qytetareve, te cilet as qe mund t'i cojne femijet t'i argetojne ne kendet per te cilat kane kontribuuar vete.

  3 Dite Pasi u ndertua minikendi "Dua te Luaj", filloi te prishet. Ndersa sot, pas 7 muajsh gjithcka eshte kthyer ne nje fushe me hekurishte, te shoqeruara nga prania e plehrave

  {KohaJone}