Mirësevini

 • Arsimi

  Të diplomuarit jashtë, Ministria e Arsimit publikon 886 kandidatët që iu është njohur diploma

  Nga Më 19/06/2009

  Botohet lista e aplikantëve, diplomat e të cilëve janë njohur në tre muajt e fundit. Aplikantët duhet të paraqiten në Ministri për të tërhequr certifikatën e njohjes

  Ministria e Arsimit publikon zyrtarisht emrat e 886 aplikantëve që i’u është njohur diploma edhe në vendin tonë. Bëhet fjalë për aplikantët, diplomat e të cilëve kanë kaluar së fundmi në “sitën” e dikasterit të Arsimit, për të marrë vulën e njohjes. Sipas njoftimit zyrtar të kësaj Ministrie, në listën e publikuar janë përfshirë emrat e kandidatëve, diplomat e të cilëve janë njohur gjatë tre muajve të fundit, duke filluar nga muaji prill deri në qershor 2009.

 • MPB dhe Fakulteti Juridik i UP-së nënshkruan marrëveshje për angazhimin e 50 studentëve në administratën e MPB-së

  Nga Më 19/06/2009

  Prishtinë, 18 qershor ’09 – Sot, në ambientet e Qeverisë së Republikës së Kosovës, Ministria e Punëve të Brendshme dhe Fakulteti Juridik i Universitetit të Prishtinës nënshkruan Marrëveshjen për angazhimin e 50 studentëve të Fakultetit Juridik për angazhimin e tyre për mbajtjen e praktikës në Ministrinë e Punëve të Brendshme.

  Në aktin e nënshkrimit të kësaj marrëveshjeje morën pjesë, ministri i Punëve të Brendshme, z. Zenun Pajaziti, u.d. i Rektorit të Universitetit të Prishtinës, z. Marjan Dema, dekani i Fakultetit Juridik, dr. Bajram Uka dhe zyrtarë të tjerë të Ministrisë së Punëve të Brendshme.

 • Enver Hasani përfundimisht lë postin e Rektorit të UP-së

  Nga Më 17/06/2009

  Enver Hasani përfundimisht lë postin e Rektorit të UP-së

  Që nga sot rektori i Universitetit të Prishtinës Enver Hasani lë këtë post për të shkuar në Gjykatën Kushtetuese të Kosovës, si anëtar i saj. Senati i UP-së në një mbledhje të veçantë, falënderoi rektorin për të arriturat e deritanishme në modernizimin e UP-së dhe i ndau atij një mirënjohje për punën dhe suksesin e treguar si rektor për tri vite me radhë.

 • Arsimi

  Provimi i letërsisë, vetëm 5% e nxënësve marrin dhjeta

  Nga Më 17/06/2009

  Përgjigjet afishohen nëpër shkolla. Këtë vit, më pak ngelës

  Notat e provimit të parë të detyruar të Maturës Shtetërore, të Gjuhës dhe Letërsisë janë shpërndarë nëpër të gjitha shkollat e mesme në vend, duke shuar në këtë mënyrë kureshtjen dhe ankthin e të rinjve. Tashmë të gjithë mund të konsultojnë rezultatet e marra dhe të publikuara me ato të cilat kishin menduar se do të arrinin nga përllogaritja personale mbi bazë të çelësit të përgjigjeve të nxjerra që ditën e provimit nga ana e Ministrisë së Arsimit. Kjo e fundit, në një qëndrim zyrtar mesditën e djeshme, bëri të ditur se "pas përfundimit me sukses të procesit të korrigjimit të testeve në të katër Qendrat e Vlerësimit në Tiranë, Shkodër, Elbasan e Fier filloi printimi i rezultateve në nota të nxënësve". Sipas përfaqësuesve zyrtarë të kësaj ministrie, bëhet e ditur se shpërndarja e rezultateve nëpër drejtoritë rajonale dhe zyrat arsimore, nisi që mesditën e djeshme. Më pas filloi edhe procedura e afishimit në vende të dukshme në shkollat e mesme.

 • DASH nxjerr raportin vjetor për trafikimin e qënieve njerëzore, Shqipëria në grupin e dytë

  Nga Më 17/06/2009


  16-06-2009

         Departamenti amerikan i Shtetit publikoi sot raportin vjetor për Trafikimin e Njerëzve, që hedh dritë mbi këtë formë të skllavërisë moderne. Raporti i klasifikon vendet në tri grupe kryesore, në vend të parë vendet me më pak problem në këtë fushë dhe në vend të tretë, ato vende ku ky fenomen është më tepër shqetësues.
  Sekretarja e Shtetit Hillari Klinton tha se trafiku njerëzor, prek çdo vend të botës, përfshi edhe SHBA. Zonja Klinton u bëri thirrje vendeve të tjera të bashkëpunojnë për eliminimin e të gjitha formave të trafikut njerëzor. Në raport thuhet se Shqipëria këtë vit ka shënuar përparim dhe ndodhet në vendet e Grupit të 2.  

   

 • Arsimi

  Diplomat e Kosoves presin dy vjet per nostrifikim ne Maqedoni

  Nga Më 14/06/2009

  14.06.2009
  Ka thuajse dy vjet që në Maqedoni nuk është nostrifikuar as edhe një diplomë e vetme e Universitetit të Prishtinës dhe shkollave të mesme të Kosovës, bën të ditur e përditshmja “Lajm” e Maqedonisë.

  Ministria e Arsimit dhe Shkencës (MASH) të Maqedonisë duket se ka vendosur t’i mbajë “iso”-n politikës serbe të mos pranimit të institucioneve kosovare edhe pse Qeveria maqedonase e ka njohur shtetin e Kosovës në tetor të vitit të kaluar, kurse që prej vitit 2005 ka nënshkruar marrëveshjen e bashkëpunimit në sferën me të cilën Kosova dhe Maqedoni obligohen të njohin diplomat e këtyre dy vendeve.

 • Kosovë: Dhuna në familje vazhdon të jetë problem

  Nga Më 14/06/2009  13-06-2009

  Organizatat për mbrojtjen e të drejtave të njeriut kanë bërë thirrje që hartimi i ligjeve për këtë çështje të përcillet me marrjen e masave që do të siguronin zbatimin e tyre. Komentet e tyre janë bërë në kuadër te debateve për plotësimin e infrastrukturës ligjore për trajtimin e dhunës në familje, e cila në formën më të shpeshtë manifestohet si dhunë ndaj gruas.

 • Arsimi

  45.66% e maturantëve kalojnë testin e maturës (ne Rep. Kosoves)

  Nga Më 13/06/2009

  Komisioni Qendror Shtetëror i Maturës (KQSHM), ka bërë të ditur se nga 25.764 maturantë sa i janë nënshtruar testit të maturës së sivjetme, kalueshmëria ka qenë 45.66 % , që është rezultat i përafërt me atë të vitit të kaluar.

       Gjatë një konference për media, kryetari i KQSHM-së, Nehat Mustafa, vlerësoi se përqindja e kalueshmërisë është e përafërt me vitin e kaluar dhe tha se nuk do t'i parashtrohet kërkesa ministrit të Arsimit Enver Hoxhaj për ulje të kriterit në 45%, meqë periudha e vetëdijesimit konsiderohet të ketë qenë e mjaftueshme.
 • UNDP-ja përkrah 100 praktikantë në sistemin gjyqësor

  Nga Më 13/06/2009

  Në një ceremoni që u mbajt sot, Programi për Zhvillim i Kombeve të Bashkuara (UNDP) në Kosovë inauguroi Programin e praktikës për juristët e ri. Ky komponent, që njëherësh është parakusht ligjor për hyrje në provimin e jurisprudencës është pjesë e Programit për sundimin e ligjit që fokusohet në zhvillimin e gjyqësorit të pavarur dhe efikas në Kosovë.

 • Kush janë femrat më të pasura në botë

  Nga Më 13/06/2009

  Shkruar nga Blendina Cara

  e enjte , 11 qershor 2009Image

  Gratë miliardere që drejtojnë dhe kanë trashëguar kompanitë më të fuqishme
  Në vend të parë qëndron Christy Walton, e pasuar nga trashëgimtaret e “L’oreal” dhe “BMW” Në krye të listës qëndron Christy Walton, e cila ka një vlerë prej 20 miliardë dollarësh. Walton është vejusha e John Walton, i cili u nda nga jeta në një aksident ajror në vitin 2005. Pas saj është Alice Watson, me vlerë 19.5 miliardë dollarë.