Mirësevini

 • Liberalizimi i vizave, procedurat në kufi

  Nga Më 15/12/2010

  Në sekondat e para të 15 dhjetorit 2010, barrierat kufitare mes Shqipërisë dhe BE- së shemben përfundimisht. Michele Cercone, zëdhënës i Komisionit Evropian, konfirmoi se “lëvizja e lirë e qytetarëve shqiptarë në zonën “Schengen”, fillon nga minuta e parë pas mesnatës së datës 15 dhjetor 2010”. Zëdhënësi tha se duke filluar nga ky moment, qytetarët e Shqipërisë mund të udhëtojnë lirisht në zonën “Schengen” pa viza”.
 • Nga 15 dhjetori, shqiptarët pa viza në Europë

  Nga Më 14/12/2010

  Fatos Ahmati

  Data 15 dhjetor e këtij viti duket se do të shënojë fundin e izolimit 70 vjeçar të shqiptarëve dhe hapjen e portave për të udhëtuar lirshëm në Europë.

  E paralajmëruar që më 8 nëntor nga Bashkimi Europian i cili vendosi të liberalizojë vizat për shqiptarët, 15 dhjetori pritet të shndërrohet në ditë festë. Në kryeqytetin shqiptar Tiranë, po rikthehen tabelat që tregojnë se rrugët nga Shqipëria në drejtim të vendeve të BE janë tashmë të lira. Agjensitë turistike dhe ato të udhëtimeve të përgatitura për këtë eveniment, thonë se ka një interesim mjaftë të madh të qyetarëve shqiptarë për të udhëtuar që nga 15 dhjetori. Mjaft prej udhëtarëve që kanë prenotuar fluturime, udhëtim me target apo me autobuz në këtë datë, thonë se do ta shfrytëzojnë këtë ngjarje për të shkuar pranë njerëzve të tyre në vende të ndryshme të Europës dhe për të kremtuar festat e fundvitit. Sipas burimeve zyrtare mbi 1.3 milionë shqiptarë janë paisur me pasaporta biometrike, ndërsa fluksi pranë zyrave të aplikimit vazhdon të jetë i lartë. Autoritetet janë duke intensifikuar fushatën në drejtim të qytetarëve shqiptarë për ti bërë ata të ndërgjegjshëm lidhur me të drejtat dhe detyrimet me rastin e fillimit të lëvizjes së lirë të tyre në vendet europiane.
 • Ashton dhe Fyle urojnë Kosovën për zgjedhje të qeta

  Nga Më 13/12/2010

  Catherine Ashton, përfaqësuesja e lartë e BE-ë për Politikë të Jashtme dhe Siguri dhe komisioneri i Zgjerimit, Stefan Fyle, kanë lëshuar këtë deklaratë lidhur me zgjedhjet në Kosovë: "Ne i urojmë popullit të Kosovës për zgjedhjet e 12 dhjetorit dhe qetësinë dhe rregullin në të cilin u zhvillua shumica e votimit. Ne po ashtu duam t’ u urojmë autoriteteve dhe Komisionit Qendrorë të Zgjedhjeve në veçanti për organizimin e këtyre zgjedhjeve në një afat kaq të shkurtër.
 • Ashton dhe Fyle urojnë Kosovën për zgjedhje të qeta

  Nga Më 13/12/2010

  Catherine Ashton, përfaqësuesja e lartë e BE-ë për Politikë të Jashtme dhe Siguri dhe komisioneri i Zgjerimit, Stefan Fyle, kanë lëshuar këtë deklaratë lidhur me zgjedhjet në Kosovë: "Ne i urojmë popullit të Kosovës për zgjedhjet e 12 dhjetorit dhe qetësinë dhe rregullin në të cilin u zhvillua shumica e votimit. Ne po ashtu duam t’ u urojmë autoriteteve dhe Komisionit Qendrorë të Zgjedhjeve në veçanti për organizimin e këtyre zgjedhjeve në një afat kaq të shkurtër.
 • 500 milione perdorues interneti në mbare boten

  Nga Më 25/07/2009

  Lidhjet globale të shërbimit të internetit do të arrijnë në 500 milionë vitin e ardhshëm, sipas një kërkimi të ri nga Futuresource Consulting. Firma analizuese tha se lidhjet DSL janë ende forma më popullore e lidhjes së internetit.

  Rreth 60 përqind e shtëpive përdorin metodën e lidhjes me anë të linjës së telefonit, ndërsa 20 përqind e tyre përdorin lidhjet kabllore.

  Lidhjet më të shpejta të internetit u gjendën në Japoni dhe në Korenë e Jugut, ku shpejtësia mesatare ishte rreth 30Mbit/s. SHBA, për krahasim, regjistrohej me një shpejtësi mesatare 2.7Mbit/s.

  Suedia postoi shpejtësinë më të madhe në Evropë, me një lidhje mesatare prej 14Mbit/s.

  Futuresource beson se shumica e rritjes në të ardhmen do të ndodhë në tregjet në zhvillim, sesa në vendet e zhvilluara ku interneti është konsoliduar tashmë.

  “Edhe pse tregjet në shumë vende të zhvilluara po ngopen, po fillojnë të shfaqen vende strategjike alternative. Kërkimi ynë tregon se Afrika dhe Lindja e Mesme do të përjetojnë kulmin këtë vit me një rritje rreth 33 përqind”, tha analisti i vjetër i tregjeve Patrik Pfandler i Futuresource.

  “Në afat të gjatë, India është vendi për t’u parë me kujdes në katër vitet e ardhshëm. Me një raport nga më të ultët për lidhjet fikse të internetit në këtë moment, në vetëm pak mbi 2 përqind, ose 5 milionë abonentë, tregu projektohet të rritet me pesëfish në 2013, te pothuajse 25 milionë linja.”

  {krokodili.com}

   

 • Haga shfuqizon vendimin për një ish ministër të Kosovës

  Nga Më 25/07/2009


  23-07-2009

  Në dhjetor të vitit të kaluar, Gjykata e Hagës shpalli dënimin për Ministrin e Kulturës, të Rinisë dhe Sporteve të Kosovës, Astrit Haraqija, me akuzat për ndërhyrje në drejtësi duke u përpjekur të bindë një dëshmitar të mbrojtur që të mos dëshmonte. Gjykata e dënoi zotin Haraqija me 5 muaj burg lidhur me rastin e ish kryeministrit Ramush Haradinaj.

 • Histori

  Hulumtime mbi origjinen pellazgjike të Kombit Shqiptar

  Nga Më 26/06/2009

  Çelësi për të studiuar dhe për tu
  dhënë zgjidhje, problemeve historike jo vetëm të kombit Shqiptar,por edhe të një
  hapësire më gjerë teritoriale, që përfshin: Ballkanin, Gadishullin Italian,
  Azinë e Vogël dhe bregdetet e Afrikës së Veriut janë Pellazgët.
  Legjendat dhe
  traditat e lashta, pohojnë se njerëzit e parë që banuan Greqinë ishin
  pellazgët.(Horodoti II 56,57,) Pellazgët jo vetëm ne periudhën e klasikëve, por
  edhe në atë homeriane përbëjnë një kujtim të largët legjende e tradite .

 • Raporti, KLD: "Mëkatet" e gjyqtarëve

  Nga Më 21/06/2009

  Zbardhen detaje të inspektimit: Abuzime të shumta në gjykatat e Tiranës, Gjirokastrës, Durrësit e Vlorës

  Këshilli i Lartë i Drejtësisë ka përfunduar inspektimin e beftë në gjykatat e Shqipërisë, duke gjetur dhjetëra shkelje, ndërsa një raport përfundimtar do të përgatitet në ditët në vijim. Burime konfidenciale nga zyra e inspektimit në KLD deklarojnë se janë gjetur shkelje në gjykatat e Gjirokastrës, Vlorës, Durrësit, Elbasanit dhe Tiranës.

 • Arsimi

  Doktoraturat për Politeknikun, Bujqësorin dhe Juridikun

  Nga Më 19/06/2009

  Qeveria hap tetë programe doktorature për Universitetin e Tiranës, Politeknikun dhe Bujqësorin. Në mbledhjen e djeshme të Këshillit të Ministrave, qeveria vendosi hapjen e programeve të studimeve të ciklit të tretë, të doktoratës, në Fakultetin e Drejtësisë, në Universitetin e Tiranës. Tri doktoratat e miratura për Juridikun janë: Doktoratë në “Shkenca juridike civile”; Doktoratë në “Shkencat penale”; Doktoratë në “E drejta publike”. Ndërsa kuotat e pranimit në këto programe studimi të doktoratës, në Fakultetin e Drejtësisë, për vitin 2009, janë gjithsej, 30, prej të cilave 4 për kandidatët nga jashtë kufijve të vendit. Për Universitetin Politeknik të Tiranës qeveria ka miratuar hapjen në Fakultetin e Teknologjisë së Informacionit, të programit të studimit të ciklit të tretë, të doktoratës, në “Teknologjitë e informacionit dhe komunikimit”.